Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyaca ünlü mezzo sopranodan ’Türk erkekleri’ sorusuna ilginç cevap
Dünyaca ünlü mezzo sopranodan ’Türk erkekleri’ sorusuna ilginç cevap
Geçtiğimiz hafta sonu İstanbullular, Movies in Concert kapsamında Zorlu PSM’de ‘The Lord of The Rings in Concert – The Return of The King’ etkinliğiyle kapsamlı bir orkestra eşliğinde az rastlanır bir sinema deneyimi yaşadılar. Konser sonrası, Yüzüklerin Efendisi konserinde sahnede dinlediğimiz, bugün kendi kuşağının en iyi mezzo sopranoları arasında gösterilen Kaitlyn Lusk ile bir araya geldik ve çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaj sırasında Lusk; Türk erkekleri için ‘Adam gibi adam’ benzetmesi yaptı.
Melis BAYRAKTAROĞLU
Kültür Sanat 16 Nisan 2018 - 17:03

Kaitlyn, çok küçük yaşlarda müzikle tanışmışsın. Müzikle ilk buluşmanı, yeteneğinin ilk keşfedildiği zamanları anlatır mısın?

Müzik, doğduğum zamandan itibaren duyduğum ilk seslerden…. Genetik olarak avantajlıyım. 7 çocuklu bir ailede büyüdüm. Hemen hepimiz müzisyeniz. Jazz, classical, folk, country, blues sesleri yükselirdi hep evimizden… Babam ABD'nin en iyi orkestralarından sayılan  Chicago Symphony Orkestrası’nda ve Woody Herman Orkestrası’nda  çalıyordu. Bu mesleği seçmemde rol modelimdi. İlk eğitimimi ondan aldım.

Babama, orkestradan bir arkadaşının ‘bu kıza müzik eğitimi aldırmalısın' demesi üzerine de Interlochen School of Music'e yazdırıldım. Sonrasında süreç öyle gelişti ki; 13 yaşıma geldiğimde çoktan New York'daki birçok konserde soprano olarak çıkmaya başlamıştım bile…

‘DİZLERİMİN BAĞI ÇÖZÜLDÜ SANDIM'

Sahneye ilk çıktığında neler hissetmiştin?

Bir an dizlerimin bağı çözüldü zannetmiştim. İtiraf etmek gerekirse; ilk sahneye çıktığımdan bugüne 14 yıl geçti. Fakat geçen bu 14 yıl ben de hiç bir şeyi değiştirmedi. Hala her sahneye çıktığımda utanıyorum ve yüzüm kızarıyor.

yuzuklerinefendisi

Nasıl bir çalışma ritmin var?

Açık konuşmam gerekirse deli gibi çalışıyorum! Her konsere ayrı çalışıyorum. Başarılı olman yetmiyor, sürekli başarılı olmak zorundasın. Hedefe ulaşınca, yeni hedefler geliyor önüne!

İş hayatında takıntılı biri misin?

Kesinlikle! Her şeyin kusursuz olması için elimden geleni yaparım.

Ses tonları her ne kadar açıklanabilir ve ölçülebilir olursa olsun, asla birbiri ile aynı değildir. İki farklı soprano ses bile birbirinden çok farklı renklere sahip olabilir. Sen kendi sesini nasıl tanımlıyorsun?

Evet çok doğru. Kadın sesleri kendi içinde; Soprano, Mezzo Soprano ve Alto diye üçe ayrılır. Ben kendi sesimi mezzo soprano tanımlıyorum. Mezzo Soprano orta incelikteki kadın seslerine verilen isimdir. Mezzo Sopranolar genellikle opera eserlerinde ikinci derecede roller için vokalistler olsalar bile bunun Bizet'in Carmen'i gibi çok ünlü istisnaları vardır.

zorlu1

En unutamadığın ve senin için anısı büyük olan konserin hangisiydi?

Cevaplaması çok zor bir soru…Hepsinin ben de ayrı bir önemi var. Fakat içlerinde en özelini seçmek zorunda kalırsam; Chicago Symphony'i diyebilirim. Çocukluğumda babamı hayranlıkla dinlediğim sahnede olabilmek benim için çok anlamlı ve özeldi.

The Lord of The Rings in Concert kapsamında dünyada neredeyse şarkı söylemediğin ülke kalmadı. Peki ama hiç mi dezavantajı yok bu işin?

Sürekli seyahat hali heyecan verici ama bir o kadar da yorucu.

‘GÜNDE 24 BİN ADIM ATTIM. BUNA RAĞMEN İSTANBUL'U GEZMEYE DOYAMADIM'

Şimdi de Türkiye'desin. Nereleri ziyaret etmeyi düşünüyorsun burada olduğun süre boyunca?

Evet! Şimdiden günde en az 24 bin adım atıyorum. Üstelik bu İstanbul'a ilk gelişim de değil! Fakat bu şehri çok seviyorum. Bir dakikamı bile boşa harcamak istemiyorum. Tadılacak çok yemek, gezilecek çok yer var. Türkleri çok seviyorum. Tanıdığım en güvenilir en sıcak insanlar.

‘TÜRK ERKEKLERİ ADAM GİBİ ADAM'

Hepimiz adına sana teşekkür ediyorum. Hoş bir kadınsın. Türk erkeklerini nasıl buluyorsun?

‘Adam gibi adam' denir ya… Türk erkekleri ‘adam gibi adam' denilenden! Gözünü kırpmadan güvenebileceğinden…

Son güncelleme: 22:06 - 16.04.2018