Dünyaca ünlü resimler yeniden canlandı

Fotoğraf sanatçısı Neslihan Sağır Çetin, ünlü ressamların resimlerini, çizildikleri mekanlarda, dönemin kıyafetlerini giyen modellerle canlandırarak, bire bir aynısının fotoğraflarını çekiyor.

Dünyaca ünlü resimler yeniden canlandı

Bursalı fotoğraf sanatçısı Neslihan Sağır Çetin, ünlü ressamların Bursa resimlerini, çizildikleri mekânlarda, dönemin kıyafetlerini giyen modellerle canlandırarak, bire bir aynısının fotoğraflarını çekiyor.

Çetin, bugüne dek Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi”, Fransız ressam Jean Leon Gerome’nin “Prayer at The Sultans Tomb”, İngiliz ressam John Frederick Lewis’in “Entrance to Tomb of Sultan Mehmet”, Avusturyalı ressam Rudolf Ernst’in “The Beggar”, Polonyalı ressam Stanislaw Chlebowski’nin “Turkish Lady Praying The Green Mosque” gibi daha pek çok ressamın Bursa konulu eserlerini fotoğraf karelerine yansıttı.

Resimlerin aynısını canlandırabilmek için kostümler diktiren, çeşitli materyalleri antikacılardan bulan ya da marangozlara yaptıran ve resimlerdeki kişilere benzer modeller kullanarak deklanşöre basan Çetin’in Resmimekan adlı 50 fotoğraftan oluşan projesi 3 yılda tamamlandı.

Fotoğraf sanatıyla 15 yıldır uğraştığını ifade eden Neslihan Sağır Çetin, “Resmimekan adlı projem 2016 yılında Yeşil Cami’yi gezerken kaplumbağa terbiyecisi resminin burada yapıldığını öğrenmemle kafamda oluştu. Daha sonra resmin yapıldığı mekânda o dönem bulunan her şeyi tekrar canlandırarak fotoğraflarını çektim. Derken karşıma daha farklı resimler çıktı, Bursa’da çizilen tarihî resimlerin, yapıldığı mekanlarda aynı ortamı oluşturup fotoğraflarını çektim. 50 tane fotoğrafı 3 yıllık çalışma sonucunda çekmeyi başardım. Çektiğim bu resimleri söz konusu ressamların ülkelerine götürüp sergi açmayı hedefliyorum” dedi. (İHA)