Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyada tek olan tabloyu Türkiye aldı
Dünyada tek olan tabloyu Türkiye aldı
İslâm Dünyası Sanatı adlı müzayedede açık artırmaya çıkan 'Genç Osman’ın Cülusu' isimli tablo Kültür Bakanlığı tarafından yaklaşık 2.5 milyon liraya alındı
Kültür Sanat 21 Nisan 2016 - 10:21

Londra’da gerçekleştirilen müzayedeye Genç Osman'ın Cülusu isimli tablo damgasını vurdu. Kültür Bakanlığı tarafından yaklaşık 540 bin sterline alınan tablo 2 milyon 185 bin lirayı karşılıyor…

Habertürk’ten Murat Bardakçı’nın haberine göre; 127'ye 107,5 santim ebatındaki yağlıboya tabloda, o sırada 14 yaşında olan genç hükümdar tahtında otururken, hemen karşısındaki başka bir tahtta da başında altın tacı ve etrafında hizmetkârları ile annesi Mahfiruz Sultan görülüyor. Arka plânda Ayasofya Camii ve minarelerdeki müezzinler yer alıyor, tablonun merkezinde Şeyhülislâm Esad Efendi elinde Kur'an ile resmediliyor, Esad Efendi'nin hemen önünde de Mevlevîler sema ediyorlar. Sadrazam Halil Paşa, Kızlarağası Süleyman, silâhdar ağa ve solaklar gibi devletin ve sarayın o dönemdeki diğer önemli görevlileri de tabloda yer alıyor.

Tablo, ödemenin ve teslim muamelesinin yapılmasının ardından Türkiye'ye getirilerek Topkapı Sarayı'na konacak ve sarayda önümüzdeki haftalarda ilk defa açılacak olan Cülûs Sergisi’nde teşhir edilecek. Topkapı Sarayı'nda bu serginin ardından yine ilk defa bir başka uygulama daha başlatılacak ve saray okulu’ olan Enderun’un eğitim sistemi o yüzyılların elbiselerini giymiş görevliler tarafından yılda iki kez temsili olarak sahnelenecek.