Dünyanın en eski oyunlarından ‘Yakaranlar’ ilk kez Türkçe sahnelenecek

Aisykhylos’un 2 bin 500 yıl önce yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ‘Yakaranlar’, DasDas'ta sahnelenecek. Oyun, bugünün en evrensel ve dramatik olaylarından olan ilticayı ve mültecileri anlatıyor.

Dünyanın en eski oyunlarından ‘Yakaranlar’ ilk kez Türkçe sahnelenecek

The Guardian ve The Times gibi prestijli yayınlardan tam not alan, bugünün en evrensel sorununu mercek altına alarak yurt dışında pek çok ülkede sahnelenen ‘Yakaranlar', DasDas ve birçok kere oyunu sahneye koyan yaratıcı ekibi yönetmen Ramin Gray, müzik direktörü John Browne ve koreograf Sasha Milavic Davies'in işbirliği ile DasDas'da tiyatroseverlerle buluşacak.

İLK PROVA GERÇEKLEŞTİ

‘Yakaranlar' ekibi, geçtiğimiz günlerde ilk defa DasDas'da bir araya gelerek bu dev prodüksiyonun başlangıcına imza attı. Mert Fırat, Volkan Yosunlu, Arif Pişkin, Büşra Firidin, Masis Aram Gözbek, Vedat Yıldırım ve John Mitchell'dan oluşan yapım ekibi ve ATC Theatre Londra Ekibi'nden oyunun yönetmeni Ramin Gray, müzik direktörü John Browne, koreograf Sasha Milavic Davies 50 oyuncuyla bir araya gelerek bir atölye çalışması gerçekleştirdiler. Büyük bir heyecanın yaşandığı buluşmada ekip tanışırken aynı zamanda ilk provalarını da gerçekleştirdiler.

‘Yakaranlar', 2018 yılının ilk yarısında DasDas Sahne'de tiyatroseverlerle buluşacak.

OYUNUN KONUSU

Aisykhylos tarafından 2 bin 500 yıl önce yazılan ve dünyanın en eski oyunlarından biri olan ‘Yakaranlar', 11. yüzyıla kadar Bizans topraklarında korunmuştur, şimdi de Floransa'da bir kütüphanede saklanmaktadır. Binlerce yıl sonra yeniden doğduğu topraklara dönen metin, Mısır'dan Yunanistan'a kaçabilmek için vatanlarını terk ederek bir tekneye binen elli cesur kadının mücadelesini anlatmaktadır. Aysun Şişik tarafından ilk kez Türkçe'ye çevrilen oyunda 6 profesyonel ve 44 çeşitli yaş ve gruplardan amatörlerin yer aldığı 50 kişilik oyuncu kadrosuna Suriyeli müzisyen ve oyuncular da dahil olacak.

Genco Erkal: Atatürk'ün değerini daha fazla anlayacağız İlginizi Çekebilir Genco Erkal: Atatürk'ün değerini daha fazla anlayacağız