Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın ilk kargı heykelleri İstanbul’da
Dünyanın ilk kargı heykelleri İstanbul’da
Abdullah Şengörenoğlu, dünyada sadece kendisinin yaptığı ve mizah, kara mizah, fantastik anlatım süreçlerinin birbirinin içine girdiği kargıdan heykelleri ile Schneidertempel Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Gezi Parkı protestoları sırasında simge haline gelen 'kırmızılı kadın'dan da esinlenilen heykel de eserler arasında yer alıyor.
Kültür Sanat 16 Ocak 2018 - 13:57

Abdullah Şengörenoğlu’nun dünyada başka örneği olmayan kargıdan yapılmış ironik heykeller sergisi, 19. kez Schneidertempel Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Bilinen tarihi ile yaklaşık olarak bin yıldan bu yana ilkel silah yapımından müzik aletine ve evlerde yalıtım malzemesi olarak kullanılan kargı, ‘abARTık’ ile sanata dönüştü.

Abdullah Şengörenoğlu, mizah, kara mizah, fantastik anlatım süreçlerinin birbirine girdiği anlatımlarla heykellerini yaratıyor. Kargıdan minik heykeller, sürdürdüğümüz ya da sürdürmeye zorlandığımız yaşamın kodlarını çözüp yeni bir yaşamın inşasına dair ipuçlarının vermeye çalışıyor.

Yarın sanatseverler ile buluşacak olan sergi, 11 Şubat’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde görülebilir.

İŞTE, ŞENGÖRENOĞLU’NUN ESERLERİ…

gezi

Gezi

savas

Savaş

zeytin

Zeytin

Son güncelleme: 13:58 - 16.01.2018