Dünyayı kendine tuval yapmış sanatçı Belin, İstanbul’un duvarlarını boyamayı hayal ediyor…

Geçtiğimiz Mart ayında Hong Kong Art Basel’a katılan Miguel Angel Belinchon Bujes yani duvarlardaki adıyla “Belin” ile sokak sanatına ve çizdiği grafitilere dair keyifli bir söyleşi yaptık.

Dünyayı kendine tuval yapmış sanatçı Belin, İstanbul’un duvarlarını boyamayı hayal ediyor…

Belin, 1979 İspanya doğumlu hiperreal ve sürreal (Gerçeküstü) tarzda çalışmalar yapan bir sokak sanatçısı. Pablo Picasso'nun Kübizm etkilerini ve Realist (Gerçekçi) sanatın görsel estetiğini kullanarak ortaya çıkardığı çalışmalarını şablon kullanmadan doğal sprey boya teknikleri ile gerçekleştiriyor. İspanya'ya gidenleriniz mutlaka fark etmiştir Belin'in duvar resimlerini. Gerçi sadece İspanya'da değil; Paris, Londra, Milano, Berlin, Dortmund, New York, Tel-Aviv, Cancun, Sao Paulo, Buenos Aires, Pekin, Bangkok, Hong Kong gibi aklınıza gelebilecek her başkent duvarında fark ettiriyor resimleri… Ben mesela, Paris La Defense'da keşfettim sanatçıyı. Büyük bir Pablo Picasso hayranı olduğumdan, Belin'in duvar boyamaları hemen dikkatimi çekmişti.

Yaptığı çalışmalarını “Post Neo Kübizm” olarak tanımlayan sanatçıyla, Sözcü okurları için bir araya geldik.

Bugüne kadar 30'dan fazla ülkede grafiti yapan ve çalışmaları dünyanın önemli sergi ve bienallerinde yer alan sanatçı; en kısa zamanda İstanbul'a gelmek istediğini ve buradaki duvarlardan birini boyamak istediğini söyledi.

Belin - Melis Bayraktar

Belin

Sokak sanatçıları neden takma isimlere ihtiyaç duyarlar? Senin ‘Belin' ismi seçmenin hikayesi nedir??

Sokak kültüründen gelen bir şey… Bu takma isim zaman zaman insanlar tarafından söylenerek hafızalarda yer ediyor. Bazense kişi kendi takma ismini kendi buluyor. Benim takma adım benim sayemde oluştu. İsmimin tamamı Miguel Angel Belinchón Bújes. Baba soyadım Belinchón'un kısaltması olarak Belin'i kullanıyorum.

Belin

Belin – H 107-MAIN STREET © Serge Périchon 01

Mural ile ilgin ne zaman başladı? Bu konuda kendini nasıl geliştirdin?

Çok küçük yaşta resim yapmaya başlamıştım zaten; kitaplarda gördüğüm Dali'nin resimleri beni etkiliyordu. Fakat grafiti ile tanışmam 1995 senesinde oldu. Sonrasında da bütün tarzım değişti.

Belin - Natalia

Belin – Natalia

‘HAYATIM BOYUNCA PARA KAZANAMAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜLER!'

Sokak sanatı ile ilgienmeye başladığında ailenin ve arkadaşlarının senin için düşündüğü neydi?

İlk yıllarda beni ciddiye almıyorlardı. Çünkü hayatım boyunca para kazanamayacağımı düşünüyorlardı. Fakat sonra sonra yasal olarak duvarlara resim yapmaya başlamama izin verilmesiyle birlikte tanınmaya ve para kazanmaya başladım. Onların da fikirleri değişti. Şimdi en büyük destekçim onlar.

NATALİA BCN

NATALİA BCN

Çalışmalarını nasıl sürdürüyorsun?

Linares’da (Endülüs/ İspanya) kendime ait bir atölyem var. Sürekli kendimi yenileme odaklı yalnız çalışıyorum. Yaratıcılık sürecim atölyemde geçiyor.

Geriye kalan her şeyi de küratörüm Nicolas Couturieux hallediyor. Ben hiçbir şeyi düşünmüyorum. Oldukça başarılı biri.

BELİN

BELİN

‘DUVARLARINI BOYAMAYI HAYAL ETTİĞİM BİR ŞEHİR İSTANBUL'

Dünya başkentlerinin duvarlarında mural çalışmaların var. İstanbul'a gelmeyi düşünmüyor musun?

İstanbul, duvarlarını boyamayı en çok hayal ettiğim şehirlerden biri. Asya ve Avrupa'yı, eski ve yeniyi birleştiren eşsiz bir dokusu var. Teklif gelirse asla geri çevirmem!

MONA 2

MONA 2

Mural dışında sanatın diğer dallarıyla da ilgileniyor musun?

Evet, tablo ve heykel yapıyorum.

SELFPORTRAIT BELIN

SELFPORTRAIT BELIN

Günümüzde sokak sanatı dünya çapında büyük müzelerde yer bulan ve müzayedelerde satışa sunulan bir alan haline geldi. Sence bu, sanatçının sokaktaki etkisini azaltıyor mu?

Sokakta yapılan işlerle galeride yapılan işler farklı oluyor. Ben, galerilere girmenin sanatçının sokaktaki etkisini azaltacağını kesinlikle düşünmüyorum. Sokak sanatçısı serbesttir. Yaptığı işlerde özgünse hep birilerinin dikkatini çekiyor zaten. Ben ikisini birden yürütüyorum.

DOBBY

DOBBY

Geçtiğimiz Mart ayında Art Basel Hong Kong'daydın. Nasıl geçti?

Harikaydı! Açılış benim mural çalışmamla oldu.

YEAR OF DOG3

YEAR OF DOG3

Mural çalışmalarınla tanındın. Şimdi dev markaların logolarında bile imzanı görüyoruz. Başlangıç noktasını ele alarak, geleneksel sanat anlayışına ve endüstriyel sanata karşı bir duruş olan sokak sanatı artık ticari sanatın içinde diyebilir miyiz?

Sokaklar insanların ilgisini daha fazla çekiyor. Ekmek almaya giden bir adama bile sanatınızı gösterebiliyorsunuz. Sokak sanatının en temel amacı da zaten kitlelere ulaşmak. Bu tanınırlığı artırıyor. İnsanlar sizi daha fazla görmek istiyorlar. Markalar tasarımlarında sizin çizimlerinize yer vermek istiyor. Bence bu çok ciddi ve önemli bir şey. Çünkü daha fazla kişiye ulaşmanız sağlanıyor. Zaten başlangıçtaki amaç da bu değil mi?

BELIN

Peki şu an hangi markaların çizimlerini yapıyorsun?

Sephora, Dockers, Carhartt, Kat Von D. gibi bir çok markayla daha önce çalıştım fakat şu an Nespresso, Hed Hardy, Volkswagen gibi markaların çizimlerini yapıyorum. Bunun yanı sıra İspanyol futbolcu Sergio Ramos'un formasını ve Kanadalı progressive house müzik yapımcısı ve sanatçı Deadmau5'un t-shirtlerinin çizimlerini de ben yapıyorum.

9

Yakından tanımak isteyenler için, seni bekleyen yeni sergilerden bahsedebilir misin? Seni nerede bulabiliriz?

Haziran ayının başında Milano’da (İtalya), sonunda New York'taki GR Gallery'de bireysel bir sergim olacak. Onun devamında da; Eylül ayında Dortmund (Almanya), Aralık ayında da Bangkok’ta (Tayland) bireysel sergilerim var.

Sergiler dışında sürekli olarak İspanya ve Fransa'dayım. Gelmek isteyen herkesi beklerim.

15

Son olarak Sözcü okurlarına ne söylemek istersin?

En kısa zamanda sizlerle buluşmak istiyorum. Merci beaucoup et “hasta el infinito y más allá !!!”

Loading...