Sözcü Plus Giriş

Ece Temelkuran ümitli! “Kötülük sınırı aşıldı, ama her şey değişecek”

Yazar Ece Temelkuran, Türkiye'de yaşayan insanın kumaşını değiştirecek derinlikte bir değişim geçirildiğini belirterek, "Artık kötülükteki sınır aşıldı, bundan sonrası bence fars sadece. Değişecek bence her şey. Öyle bir sezgim var. Hep birlikte yaşayabileceğimiz bir ülke yeniden kurulacak" dedi.

null
Güncellenme: 11:53, 05/11/2017
Ece Temelkuran ümitli! “Kötülük sınırı aşıldı, ama her şey değişecek”

Cumhuriyet’ten Emrah Kolukısa’ya konuşan yazar Ece Temelkuran, yeni kitabı ‘İyilik Güzellik’in yanı sıra, son dönemde yerleştiği Zagreb’ten Türkiye’nin nasıl göründüğüne dair birçok konuda açıklama yaptı.

İşte, Temelkuran’ın açıklamalarının satırbaşları…

“Sanırım artık ‘Eskiden her şey daha güzeldi’ sözü, sadece klişe bir melankoli ya da tatlı bir nostalji değil. Eskiden her şey güzel değildi ama bu kadar kötü değildi hakikaten. Ülkede yaşayan insanın kumaşını değiştirecek derinlikte bir değişim geçirdi Türkiye, geçiriyor da. Gençlerin durmadan Münir Özkul'lu filmlere atıfta bulunması, 1970'lere öykünmesi hep bu zorla yaşattırılan dönüşüme bir tepki. Siyaseti aşan, insanlardan ahlaken de değişmesini talep eden bir dönüşüm bu. Berkin Elvan'ın ailesinin kalabalıklara yuhalatılmasını sadece siyasi bir projeyle açıklayamazsınız. Türkiye'nin yarısı, hangi siyasetten olursa olsunlar, bugün bu zorla dönüştürmeye karşı çıkıyorsa, bu, büyük oranda politik değil ahlaki seçimlerinden kaynaklanıyor. Sınırsız itaat, utanmazlık, arsızlık, vasatlık, cahilliğe övgü… Bunlar bizim ‘milli değerlerimiz’ değil, kimsenin değerleri olamaz. İnsanlar bugün gündelik hayatlarında boğuluyorlarsa bunun nedeni bütün bu rezaletin değerler sistemi olarak dayatılmasından. İktidarın bugünkü sıkıntısı siyasetine uygun, övünebileceği ne değerler sistemi bulabiliyor ne de rol modelleri. Bulabilselerdi işimiz daha zor olurdu.

KÖTÜLÜK SINIRI AŞILDI

Artık kötülükteki sınır aşıldı, bundan sonrası bence fars sadece. Değişecek bence her şey. Öyle bir sezgim var. Muhalefet uzun süredir moral üstünlük sahibi aslında da bunu politik inisiyatife dönüştüremiyor. Yine itiş kakış ama hep birlikte yaşayabileceğimiz bir ülke yeniden kurulacak, ben buna inanıyorum.

YENİ POLİTİKAYI GENÇ KADINLAR YAPACAK

Türkiye'de bakınca ‘İşte iş buradan çözülecek’ dediğim tek şey genç kadınlar. Kendilerini korumakla kalmayacak bence yeni lideri de onlar çıkaracak, yeni politikayı da onlar yapacak. Ablalardan, teyzelerden feyz almalarını öneririm bir tek. Zira bu ülkede çok birikmiş kadın mücadelesi deneyimi var.”

İlginizi ÇekebilirSunay Akın: Müze kurduğum için cezalandırılıyorumSunay Akın: Müze kurduğum için cezalandırılıyorum