Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Edebiyat dünyası kitapseverleri sevindirdi
Edebiyat dünyası kitapseverleri sevindirdi
Edebiyat dünyası bu ayı hareketli geçiriyor. İşte en son çıkan ve çıktığı gibi de edebiyatseverlerin kütüphanesinde kendisine yer bulan kitaplar...
Kültür Sanat 25 Nisan 2017 - 11:05

İnsan Halleri – Gülcan Özer / Doğan Kitap

Yazarın ikinci kitap İnsan Halleri, içinde çocukluğu ve yaşlılığı beraber barındıran; ergenlik, kişilik, hatta cinsellikle tatlandırılmış bir eser. Ergenlik, gençlik, yaşlılık gibi dönemlerimizin nasıl olacağı sorusunu kendisine mesele eden eser, “hayat geriye doğru okunur, ileriye doğru yaşar” sloganıyla okuyuculara sesleniyor.

insanhalleriBaşıbozuk Sevdalar – Canan Tan / Doğan Kitap

Usta yazar Canan Tan, son eseri Başıbozuk Sevdalar’la okuru selamlıyor. Tan, son romanı Başıbozuk Sevdalar’da, ana karakter Şiir’le birlikte yaşanılan hayal kırıklıklarını, aşk ilişkisini ele alırken, pişmanlıklara asla yer vermiyor.

basibozuksevdalarKaderini Sev Amor Fati – Fatoş İyigün / Cinius

Kaderini Sev Amor Fati’de 68'li yılların esintisinde kaderlerini kucaklayarak kendini bulma yolculuğuna çıkan, yaşadıklarını sorgulayan, hatalarıyla yüzleşebilen, işittiklerini görebilen, gördüklerini işitebilen üç gencin yaşamına misafir oluyoruz. Yalın ve şiirsel bir dille kaleme alınan kitabın sloganı ise şöyle: “Korkuyla yaşayan kaderinin sahibi değil esiridir…”

kaderinisevBağırmayan Anneler – Hatice Kübra Tongar / Hayykitap

Kızımı dövmeyen, dizini döver mi? Yahut nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir mi denmeli? Hemen hemen herkes çocukluğunda annesinden azar işitmiş, belki bir fiske de olsa tokat yemiştir. İşte bu kitap tam tersine odaklanıyor. Bağırmayan, dövmeyen anneleri ele alıyor. Ve onların şefkati ve sabrıyla büyüyen çocuklara odaklanıyor.
bagirmayanannelerFrida – Barbara Mujica / Zeplin Kitap

Ressam, komünist, feminist, tutkulu bir aşık ve bir abla… Frida Kahlo, dünyaya imzasını atan insanlar arasında. Barbara Mujica, Frida’nın küçük kardeşi Cristina’nın gözünden büyük bir dünyaya kapı açıyor. O dünyada sihirli bir yol var ve Cristina da o sihrin üreticisi. Eser, kurmaca biyografi türünün en iyi örneklerinden biri. Kitabı Türkçe’ye kazandıran ise çevirmen Zeynep Akkuş.
fridaPür-Hayal – Burcu Yılmaz  / Trend Yayınevi

Öykü dünyamızın başarılı kalemi Burcu Yılmaz, bu eserinde her sonda filizlenen yeni başlangıçlara ayna tutuyor. Karanlık kuyulardan, soğuk duvarlardan, bezgin bir yaşantıdan bahseden Yılmaz, “Her tesadüf sırlarıyla düşüyordu insanın hayatına” diyor.
purhayalSon Nöbet – Stephen King / Altın Kitaplar

ABD’nin en büyük hikaye anlatıcısı Stephen King, hayranlarına son olarak Son Nöbet’i armağan etti. “Mercedes Katili” geri döndü. Bu kez düşmanlarını intihara sürükleyip intikam almayı planlıyor. Stephen King, Bay Mercedes ve Kim Bulduysa Onundur ile süren Bill Hodges üçlemesini dehşet verici bir macerayla sonlandırıyor.

sonnobetHam – Burcu Bakdur / İnkilap Kitabevi

Sosyal medyayla hayatımıza giren ve bize “Nedir?” sorusunu sevdiren Burcu Bakdur, bu kez edebiyat dünyasında hünerlerini sergiledi. Ham, yaralı parmaklarını ve kalbini kaleminin ucuyla iyileştirmeye çalışan bir kadının içinden dökülenlerin hikayesi. Burcu Bakdur’un kaleminde çocuk sesleri var, kuş sesleri yok da kanat çırpınışları var…

hamBir Ölünün Düşleri – Barış Ceylan / Sola Yayınları

Yazar, akıcı anlatımıyla toplum eleştirisini metaforik bir dil ile okura aktarıyor. “Benim kitaplarımda okuyucuların bulacakları yaşamın ta kendisi” diyen Barış Ceylan, yeni kitabı “Bir Ölünün Düşleri kitabı ile yaşamı yine acısıyla, sevinciyle, kahkahasıyla, hüznüyle, aşkıyla, elinde testisi veya sırtında can sıkıntısıyla anlatıyor.
birolunundusleri
Yalnız Bir Avcıdır Yürek – Carson McCullers / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Modern Library’nin 20. yüzyılda yazılmış en iyi 100 roman listesine 17’inci sıradan giren eser, bireyin “yalnızlıkla” imtihanına mercek tutuyor. McCullers’ın otobiyografik ögeler taşıyan ilk romanı, yalnızlaşmış, reddedilmiş, unutulmuş, acı çeken insanların iç dünyasını anlatıyor. Yalnız Bir Avcıdır Yürek Mehmet H. Doğan'ın özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda…

yalnizbiravci