Efsane sanatçı Patti Smith hayranlarıyla buluştu

Patti Smith Zorlu PSM’deki konserinden önce kitap imza gününde hayranlarıyla buluştu.

Efsane sanatçı Patti Smith hayranlarıyla buluştu

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin unutulmaz konuklarından biri olan müzik dünyasının bilge kadını Patti Smith, Domingo Yayınevi ve D&R işbirliğiyle Zorlu PSM fuayede kitap imza günü düzenledi. Konser biletleri satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükenen, müzisyenliğinin yanı sıra yazarlığıyla da hayranlık uyandıran sanatçının yoğun ilgi gören imza gününe yüzlerce kişi katıldı.

p

Punk'ın vaftiz annesi, müzisyen, besteci, şair ve yazar… Sadece müzik tarihine değil, sanat tarihine damgasını vuran yaşayan efsane Patti Smith, bugün Zorlu PSM sahnesinde izleyicilerine ömür boyu unutulmayacak türden bir deneyim yaşatacak.

p1

Bugüne kadar yayınladığı 11 stüdyo albümüyle 70'li yıllardan itibaren müzik tarihini şekillendiren, Michael Stipe'tan Morrissey'e, Madonna'dan Courtney Love'a, Nirvana'dan Garbage'a birçok ünlü müzisyene ilham veren, punk rock'ın şekil aldığı yılların en önemli öncülerinden biri olan Smith, müziğini tanımlarken şiiri vurucu şarkı sözlerinin formu haline getirdi. 19. Yüzyıl Fransız şiirinden, özellikle de Arthur Rimbaud'dan beslenen Patti Smith, Beat kuşağının söylemlerini garage rock eşliğinde sunarak büyük ilgi gördü.

mith

Prodüksiyonunu John Cale'in üstlendiği 1975 çıkışlı ilk Patti Smith Group albümü Horses, hem müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olmayı, hem de punk rock'ın doğuşunda önemli bir rol üstlenmeyi başardı. Duruşu ve imajıyla da benzersizliğini tamamlayan Smith, moda dünyası tarafından ilham perisi olarak benimsendi. Patti Smith'in ünlü kitabı Just Kids'te de karşımıza çıkan ünlü fotoğraf sanatçısı Robert Mapplethorpe'la ilişkisi, Horses'ın kapak fotoğrafına hayat verdi. 1978 tarihli albüm Easter'da yer alan, Patti Smith'in Bruce Springsteen'le beraber yazdığı hit şarkı Beacuse The Night, sanatçının çok daha geniş kitleler tarafından benimsenmesini de sağladı.

justkids

2010'da yayınlanan biyografik kitabı Just Kids, Türkçe’ye çevrilen adıyla Çoluk Çocuk ile, prestijli National Book Award’u kazanan Smith, son olarak geçtiğimiz yıl yayınlanan kitabı M Train'le de en çok satanlar listesine bir kez daha adını yazdırmayı başardı.