Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emek Hareketi Sergisi Kadıköy’de
Emek Hareketi Sergisi Kadıköy’de
Emek Hareketi Sergisi 30 Nisan’da Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde açılıyor
Kültür Sanat 28 Nisan 2016 - 15:12

Tasarımcı ve çizer Fahrettin Engin Erdoğan'ın demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin geçtiği aşamaları yansıtan “Türkiye Emek Hareketi Afiş ve Karikatür Sergisi” 30 Nisan'da Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nde açılıyor.

12 Mayıs'a kadar görülebilecek bu sergi “Eylem Afişleri” niteliğinde. 2000-2016 yıllarını kapsayan, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında bulunduğu sendika, meslek ve kitle örgütleri ve çeşitli platformların, Türkiye'nin önemli siyasi eşiklerinde hazırlanmış afişlerinden oluşan toplam 30 afiş ve 15 karikatür çalışması yer alıyor.

Sergi sadece 1 Mayıs'ın 16 yıllık kısa tarihini değil, aynı zamanda Türkiye'de insanca yaşam isteğinin, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini de konu ediniyor. 1 Mayıs'ların, 8 Mart'ların, anayasa değişikliklerinin, asgari ücretin, ekonomik kriz, darbeler, savaş, işsizlik, yoksulluk, sendikal yasakların ve emeğe yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönemin panoraması olan sergide ülkenin siyasi geçmişine kısa bir yolculuğa çıkılacak.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan Fahrettin Engin Erdoğan, sivil toplum örgütlerinde, sendika ve gazetelerde çalıştı. Pek çok afiş ve bildirinin tasarımını yapan Erdoğan, afiş çalışmalarını Viyana'da ve Salzburg'ta sergiledi.