Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En iyi ürün henüz gelmedi!
En iyi ürün henüz gelmedi!
Marvel’in yarattığı büyülü evrenin tüm detaylarını gözler önüne seren ‘Avengers: Sonsuzlık Savaşı’, 10 yıllık bir çalışmanın ürünü. Tüm zamanların en etkileyici güç gösterisini ekrana taşıyan filmin Iron Man’i (Demir Adam), usta oyuncu Robert Downey Jr. sorularımızı cevapladı…
Kültür Sanat 28 Nisan 2018 - 04:05

Röportaj: Birgan Bileke

– İlk ‘Iron Man' filmini yaptığınızda ileride bu kadar başarılı bir seriye imza atılacağını düşünmüş müydünüz?

‘Batman'in devam filmleri çekilmişti ve ‘Spider-Man' büyük yankı uyandırmıştı. Sahip olduğum belirli bir entelektüel birikimden ötürü değil ama sezgisel olarak ‘Iron Man'in devamının geleceğini hissetmiştim. Kökleri benim jenerasyonuma kadar uzanan Stan Lee'nin Tony Stark karakteri, bu sefer de Vietnam Savaşı dönemindeki bir düzen karşıtlığına ama aynı zamanda tuhaf milyarder olayına göndermede bulunuyor.

775139984ki00225_los_angele

– Filmde giydiğiniz kostüm hakkında neler söylemek istersiniz? ?

Şimdiye kadar giydiğim hiçbir kostümden şikayetçi değilim çünkü ihtiyacımızı tam olarak karşıladılar.

Doğallık ve rahatlık

Canlandırdığınız Tony Stark'ın insani yönünü nasıl tanımlarsınız?

İlk filme dönersek, Jon Favreau tabiatı gereği yaptığı işe doğallık ve rahatlık getirdi. Karakterlerin eğlenceli ve insanların bir bağ kurabileceği kişiler olması için Gwyneth'le çalışmamızı istedi. Kim atölyesinde, pislik bir patronu olan üst düzey yönetici asistanıyla bağ kurmaya uğraşır ki?

775139984ki00077_los_angele

İlk atışta hedefi 12'den vurduk

– Film serisinin kazandığı başarı sizi nasıl motive etti?

Başarımızın asıl nedeni “Bundan daha fazlasını yapabiliriz” dememizdi. İlk atışta hedefi on ikiden vurmamızın da çok yardımı oldu.

Sizce Marvel Sinema Evreni'nin başarısının sırrı ne?

Hiçbir film bir başkasının kopyası değil. Bu sinema evreni güzel havayı, toprağı sevdi. Yıldan yıla iyi hasat veriyor.  En iyi ürün ise henüz gelmedi!

shutterstock_227334034

10 yıl uzun bir zaman dilimi

Birden fazla filmde tek bir karakterin gelişim süreci üzerine çalışmaktan keyif aldınız mı?

Başladığımızdan bu yana epey değiştim. 10 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Hayat kısa ve 10 yıl ömrümüz için uzun bir zaman dilimi. Bu süre ekip yapısının temellerini anlamaya ve başkalarına yer açmaya çalışmak, nerede direneceğimi ve ne zaman rahatlayacağımı çözmek için güvenli bir kum havuzu oldu. Ve işte buradayız… İkinci kış çekimimiz ‘Avengers: Sonsuzluk Savaşı-2'de ve hemen ardından gelecek. Bunun hızıyla ilgili şöyle bir şey var. Son derece acımasız ve aralıksız devam ediyoruz çekimlere ama bu süreç sizden aldığı enerjinin yüzde 2 fazlasını size verdiği sürece her şey yolunda gidiyor.

Thanos boyutlar arası bir yolcu

Onun hikayesi ne?

Thanos, hayatta kalmayı başarsalar da, kökleşmiş bir travma yaşamış olan diğer kahramanlara benziyor fakat karakter olarak çok farklı. Ultron bizim hatalarımızdan doğmuştu ve yaratıcısına karşı kan davası vardı. Bu adam boyutlar arası ve evrensel bir yolcu. Thanos'un yapması gereken bir iş var ve bunu yapmasının bir nedeni var.

tra1170_v014-1068-1

Seyirci onun motivasyon kaynağını anlayacak mı?

Benim kuşağımdaki herkes, aşırı nüfus artışı sorunuyla büyüdü. Thanos da kendi tuhaf nedenlerinden ötürü, bu sorunun çözümünün onu ikiye bölmekle mümkün olacağına karar veriyor. Thanos bizim insanlık dışı olarak nitelendireceğimiz eylemleri yapacak kadar güçlü olma becerisine ve anlayışına sahip.

Son güncelleme: 05:00 - 28.04.2018