Sözcü Plus Giriş

Enes Batur, YouTube budur!

Antalya’da bir öğrenci odasında başlayan macera, bugün YouTube’da 6 milyon takipçi ve ilk filminin 1 milyonun üzerinde izlendiği yeni bir süreçle devam ediyor... 10-19 yaş arası çocukları olan tüm anne babalar da tanıyor artık Enes Batur’u. Kimi endişeyle ve hatta öfkeyle, kimi sevgi ve hayranlıkla izliyor onu. 'Dijital Yerli' bu yeni nesil, belki bizim kuşağa yabancı geliyor. Ama kapılarınızı açıp, tanımak için konuştuğunuzda ön yargılarınız da yıkılacak. Ben Enes’i bu duygularla dinledim ve kendi gibi, içten, temiz bir genç tanıdım.

Özlem GÜRSES
Güncellenme: 12:50, 22/02/2018
Enes Batur, YouTube budur!

Filmin yılın en çok izlenenlerinden biri oldu. Hikayenin ne kadarı hayal ne kadarı gerçek ?
Benim 5 milyon aboneye ulaşana kadar bir süreç var, o bölüm tamamen gerçek, birebir aynı değil tabii ama, benzer şeyler… hatta filmde olmayan daha kötü şeyler de yaşadım; psikolojik baskı, dışlanma, bunların hepsini yaşadım ben küçükken. Bu durumları yaşayan çok fazla çocuk ve genç var sonuçta bu ülkede; oysa kendinize inandığınız, kendinize güvendiğiniz zaman insanın neler başarabileceğini göstermek için yaptım.

Gerçekten filmde anlatıldığı gibi sen böyle hafif ezik, ürkek, utangaç, kızlarla iletişimde sıkıntılar yaşayan, arkadaş ortamlarından dışlanan bir tip miydin ?
Evet, evet… Aynısı. Filmdekinden daha kötü!

Gençler niye birbirlerine zalim davranıyorlar ?
Bu dediğinizin temelini ben de bilmiyorum inanın. İnsan psikolojisi… Güçlü insanlar küçük insanları ezmeye çalışıyor ki onlardan faydalanabilsinler.

BABAM ÖZEL HAREKAT'TAN EMEKLİ, ANNEM HEMŞİRE

Filmde annen ve baban da var, fakat filmdeki otoriter bir baba, bu da gerçek mi?
Filmdekine benziyor; oğluna asla zarar vermez ama bir bakışıyla çok şey anlatır. Korkarım yani… Babam bordo bereliydi, ben küçükken sürekli görevdeydi, iki ayda bir görüyordum babamı. Sonra kardeşlerim doğdu ve babam da Özel Harekat'a geçti, ayda bir göreve gitmeye başladı. Şu anda zaten emekli oldu.

Kardeşlerin olduğunu bilmiyordum..
Bir küçük kız kardeşim var, bir de 8. sınıfa giden erkek kardeşim var.

Peki annen filmdeki kadın gibi mi ? Bilgisayarı saklamalar, klavyeyi almalar, ders çalış diye sürekli uyarmalar… Kendime benzettim!
Annem hemşire ve her anne gibi aslında. Hatırlarsanız bir elektrikli süpürge sahnesi var filmde, onun aynısını sürekli yaşadım ben!

enesbatur2
Annen ve baban, kardeşlerin filmi izledi mi? Ne dediler?

Evet, izlediler gala gecesi. Daha önce izleme şansları vardı ama istemediler. Annem “Aferin oğluşuma” deyip sarıldı. Babam da “Aferin” dedi sadece. Kardeşlerim de benim gibidir, biraz çekingen.

ÇOCUKLAR EN ÇOK ANNE BABALARINDAN ETKİLENİRLER, SOSYAL MEDYADAN DEĞİL…

Anneler, babalar, aileler, internet ve sosyal medyadan korkmakta, çocuklarını uyarmakta haklı mı? Nasıl bir ortam orası Enes, bana içtenlikle anlatsana biraz…
Tamamen dürüstçe şunları söyleyebilirim size; sosyal medya çok faydalı bir şey, ama haklısınız riskleri de olabilir. Fakat bana sorarsanız tüm bunların temelinde aile var, bir çocuk, bir genç ailesinden ne görürse onu alıyor. Sosyal medyada istediği kadar kötü içerik bulabilir, ama bunlara kapılıp kapılmaması ailesine bağlı. Küçüklüğünden beri çocuk iyi yetiştirilirse, sosyal medyada çirkin şeyleri ne kadar görürse görsün, bunları almaz. Ama iyi şekilde kullanırsa gelişmesine çok katkı sağlayabilir. Ben yeni nesilleri çok akıllı buluyorum, her şeyi çözüyorlar. Çünkü görsel etkileşimleri çok yüksek, bunu da görmek gerek.

Yani her şey anne babada bitiyor. O zaman ailelerin çocuklarına “Ne yapıyorsun sen, göstersene” demeleri iyi bir şey?
Elbette, ne izlediklerine, kiminle bağlandıklarına bakmaları lazım, zaten anne babalık bu değil mi? Ama engellemeden, yasaklamadan. Sadece temel şeyleri söyleyerek; ne bileyim alkol, sigara, başka konular… Ama çocuğun bunlardan etkilenip etkilenmemesi ekranda çıkmasına bağlı değil, ailesinde bunları görüp görmemesine bağlı.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİNİ KAZANDIM

Senin derslerle aran nasıldı ?
Ben aslında çalışkan bir çocuktum çünkü annem zaten sürekli beni kontrol ederdi. Notlarım iyiydi.

Peki filmdeki gibi üniversiteyi kazandın mı?
Evet, kazandım. Babama söz vermiştim çünkü, aynı filmdeki gibi oldu. İnsan isterse ve çalışırsa her şeyi başarabilir, filmde bunu da göstermeye çalıştım. Antalya Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım, bu yıl ilk yılım, dondurdum film için. Eylül'de başlayacağım.

Kararlısın yani, bitireceksin ?
Ben daha 19 yaşındayım, 19 buçuk! Bitireceğim yani.

enesbatur3
CEM YILMAZ BENİM IDOLÜM

Cem Yılmaz'la aranda bir gerginlik mi var ?
Yooo! Tam tersine idolüm o benim. Ben YouTube'a başlamadan önce Cem Yılmaz'ı izliyordum ve küçüklüğümden beri tek hayalim onun bir şovuna gitmekti. Hala gidemedim!

Neden?
Fırsat olmadı işte… Hayatımda en çok tanışmak istediğim kişilerden biri o. Bunu da ilk defa söyledim sanırım. Twitter'da bir video çekmişti, çok hoşuma gitti, ben de ona gönderme yaptım bir video çektim.

Nesini beğeniyorsun?
Çok zeki bir insan, zeka önemli. O kadar doğal bir komedi yapıyor ki, isteyerek o kadar komik olabiliyor ki…

6 MİLYON TAKİPÇİ BÜYÜK SORUMLULUK

YouTube özgürlükler ortamı olarak anlatılıyor. Gerçekten öyle mi yoksa 50 takipçi varken mi öyle? Yani 6 milyon takipçinin baskısı senin fikirlerine sansür getiriyor mu?
6 milyon takipçi büyük bir sorumluluk demek, her söylediğim cümleye dikkat etmem gerekiyor. O kadar insan izliyor sonuçta. Açıkçası düşük takipçi sayısındayken buna çok dikkat etmiyorsun, sen de daha küçüksün, ne kadar söylediklerine dikkat edebilirsin ki… 3 sene önce durum buydu yani. Yani baskı değil bu, kişisel tercih. “Sen şimdi bunu diyeceksin” diye kimse dayatamıyor bize.

Sen nelere dikkat ediyorsun artık?
Benim kırmızı çizgim şu; ben takipçilerimi ailem gibi görüyorum, onlara karşı her zaman samimiyim ve bu duygu benim videolarıma da yansıyor, söylediklerime de yansıyor. Bundan 3 yıl önce, kelimeleri rastgele seçtiğim videolarım var, o yaşta her çocuğun zaman zaman söylediği laflar… ama bu sorumluluğu fark edip, takipçi sayım artınca o videoları kaldırdım ve her zaman iyi örnek olmak için uğraştım.

İlginizi ÇekebilirEnes Batur kimdir? Ünlü Youtuber Enes Batur Altın Kelebek kazandı!Enes Batur kimdir? Ünlü Youtuber Enes Batur Altın Kelebek kazandı!

Filmden sonra da hakkında çıkan yorumları okuyor musun? Yine aşk ve nefret grupları var…
Evet, bakıyorum eleştirmiş ama filmin bir dakikasını bile izlememiş. Yazmış da oraya “Filmi izlemedim” diye… Ama ben çok sabırlı bir insanım, uzun zamandır sosyal medyadayım, biliyorum artık neyin ne olduğunu. Orada her şeyi söylüyorlar, sizin bünyenizin bunu kaldırabilmesi lazım. Saçma olan eleştirileri bir yana koyup, onlar eleştiri değil zaten, saldırı… Haklı olan eleştirileri de dikkate almak gerek. Kötü insan yoktur, kötü seçimler vardır, çekip çıkartabilirsin kendini oradan…Bir dedikodu da YouTube'ın her ülkede bazı gençler bulup onları maddi manevi desteklediği yönünde… Sonra o kişiler üzerinden de para kazanıyormuş.  Beni seçmediler! Keşke seçselerdi, çok kolay olurdu her şey.

KIZ ARKADAŞI BAŞAK DA YOUTUBE'DA

Şimdi sen özel hayatını kamuya açınca, bazı taahhütler de vermiş oluyorsun. Mesela biz hayat boyu senin kız arkadaşın Başak'la olmanı isteyeceğiz ama ikiniz de çok gençsiniz aslında!
Ben Başak'la asla ayrılacağımı düşünmüyorum ama… Başak beni bırakırsa geri dönerim “Ne olur beni al” diye! Haklısınız, biraz derin bir konu bu…

Yayınlanma Tarihi:12:19,