Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Engellilerden yok olan ozan geleneğine destek
Engellilerden yok olan ozan geleneğine destek
Türkiye Sakatlar Derneği, engelli ve ailelerini, Anadolu’nun yok olmakla yüz yüze olan kültürlerinden, halk ozanlarıyla buluşturdu. Ankara’da düzenlenen etkinlikte Ozan Koç Yener kendi parçalarıyla engelli ve ailelelerine dinleti sundu.
Kültür Sanat 16 Nisan 2018 - 10:15

Anadolu'nun yok olmaya yüz tutmuş geleneksel müzik kültürünün bir örneği olan halk ozanlığı geleneğini yaşatmak adına Türkiye Sakatlar Derneği, engelli ve ailelerini halk ozanlarıyla buluşturdu. Derneğin Ankara Maltepe Şubesei'nde gerçekleştirilen etkinlikte Karslı halk ozanı Ozan Koç Yener, engellilere ve ailelerine dinleti sundu. Etkinlikte engellilerde kendi yazdıkları şiirleri okuma imkanı buldu. Halk ozanlığı kültürü ve engellilerin sorunları ile ilgili konuşan Ozan Koç Yener, ozanlık geleneğinin temelinde sosyal sorunları dile getirilmesi olduğunun altını çizdi.

‘SEVDAYI DA DİLE GETİRMELİ HAKSIZLIĞI DA YERMELİ’

“Halk ozanı kimliğinin sorumluluğu vardır” diyen Yener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut topluma ve gelecek nesillere karşı tarihi sorumluluğu vardır. Ozan, sevdayı da dile getirmeli, haksızlığı da yermeli. Ozan, zaten ışık insanıdır, topluma ışık vermelidir. Ozan uz (akıl) insanıdır. Ozan, uz-an'dan gelmiştir. Isık insanı, baskılar sonucu aşık'a dönüşmüştür. Ben, ozan olarak içinde bulunduğum, etkilendiğim şeylere dair tanıklığımı, uyarı ve isteklerimi eserlerimde dile getirmeye gayret ettim ve ediyorum. Engellilerin sorunları da bu ülkenin sosyal sorunlarından biridir. Gönülleri engelli olanları törpülemeyi başarırsak sorunların farkındalığıda kendiliğinden gelişecektir. “ diye konuştu.

Etkinliğe Sakatlar Derneği Ankara şube sekreteri Fedakar Haydar Özdemir, Mali Sekreter Almıla Mehtap Uğur, Başkan Yardımcısı Turgay Ekinci, Yönetim Kurulu Üyesi Çağdaş Yalçın da katıldı.

Son güncelleme: 17:19 - 16.04.2018