Ercan Kesal: ‘Bellek vicdandır, unutmaksa vicdansızlık’

Gezici Festival ile Ankaralı izleyicilerle buluşan Ercan Kesal, sinema ile birlikte insanıın ilk kez zamanı durdurma imkanına kavuştuğunu belirterek, "Bellek vicdan demektir ve unutmaksa vicdansızlıktır" dedi. 

Ercan Kesal: ‘Bellek vicdandır, unutmaksa vicdansızlık’

Yazar, oyuncu ve senarist Ercan Kesal, Gezici Festival’in Ankara’daki etkinliğine katıldı. Sinemayla birlikte insanın ilk kez zamanı durdurma, yeniden yaratma ve isterse geçmişe dönme olanağına kavuştuğunu anlatan Kesal, “Zamanı, insanlığın her gün deneyimlemekten geri duramadığı maddi gerçekliğe bağlaması, kendisi de zamana bağlı olarak var olabilen vicdanımızı fark etmemizi sağlıyor, çünkü bellek vicdan demektir ve unutmaksa vicdansızlıktır” dedi.

Adalet ve vicdanın insanlığın bitip tükenmek bilmeyen meseleleri olduğunu düşünen Kesal, Alain Badiou’nun “Adaletsizlik açık ve kesindir, adalet ise belirsiz ve çapraşıktır” ile Derrida “Adalet takdir veya teşekkür beklemeyen, karşılıksız, aynı zamanda ekonomik dolaşıma girmeyen, hesapsız, kuralsız, gerekçesiz ve akılcı olmayan bir hediyedir” sözlerini hatırlattı.

Kesal’in Gezici Festival için seçtiği filmler ise ‘Öldürme Üzerine Kısa Bir Film’, ‘Satıcı’ ve ’12 Kızgın Adam’dı.
Eskimeyen, zamansız bir eser Arzu Tramvayı tekrar sahnede İlginizi Çekebilir Eskimeyen, zamansız bir eser Arzu Tramvayı tekrar sahnede