Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ergün Işıldar yaşamını yitirdi (Ergün Işıldar kimdir?)
Ergün Işıldar yaşamını yitirdi (Ergün Işıldar kimdir?)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ergün Işıldar hayatını kaybetti. Sanatçı, 2 Mayıs günü son yolculuğuna uğurlanacak.
Kültür Sanat 30 Nisan 2017 - 12:42

Tiyatro dünyası acı bir kayıpla sarsıldı. İBB şehir tiyatroları sayfasında Ergün Işıldar'ın ölümüyle ilgili şu duyuru yapıldı:

“Değerli sanatçılarımızdan Ergün Işıldar’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu'na başsağlığı dileriz.Cenaze 2 Mayıs 2017 Salı günü saat 11.00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecektir.”

Oyuncular Sendikası da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, “Meslektaşımız Ergün Işıldar hayatını kaybetti. Çok üzgünüz. Başımız sağolsun” dedi.

ERGÜN IŞILDAR KİMDİR

İstanbul Erkek Lisesi’ni bitiren Işıldar, İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Sanat hayatı boyunca birçok oyunda görev alan Işıldar’ın oynadığı ve yönettiği oyunlar şunlardı:

“Kısasa Kısas”1976, “Düğün Ya Da Davul” 1976, “Sabahat” 1976, “Kendini Yazan Şarkı” 1976, “Bir Şeftali Bin Şeftali ç.o 1976, “Sakarca” 1977, “Kurtuluş Savaşından Müzikli Belgeler” 1977, “Eşeğin Gölgesi” 1977, “Corıolanus” 1977, “Kafatası” 1977, Marat-Sade” 1978, “Hoşu'nun Utancı” 1978, “Bahar Noktası” 1980, “Deli Eder İnsanı Bu Dünya” 1989 ile İBŞT'na döndükten sonra “ “Sevimli Hayalet” ç.o, “Altı Derece Uzak”, “Barışa Şans Verin”, “Altın Post Projesi” “Müfettiş”, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, ”Misyon” (Çevirmen-Yönetmen Yard.), “Metro Canavarı”, “Aslana Benzer”, “Benim Küçük Yıldızım” ç.o, “Kuyruklu Yıldız Altında”, “Meraki”, “Macbeth”, “Hasır Şapka”, “İhtiras Tramvayı”, “Leyla İle Mecnun”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” 2007 (Oyunlarında oyunculuk ve yönetmen yardımcılıkları), “İlk Evlilik” (Yönetmen), “Tahteravallide Üç Kişi” (Yönetmen), “Belden Aşağı Vurmak” 2005 (Yönetmen), “Eskici Dükkânı” (Yönetmen), “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye” 2008 (Yönetmen), “Gizli Oturum” 2009 (Yönetmen)

“Ben Çalmadım” Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu -1970 ve 12 Eylül'de kururumdan uzaklaştırıldığımdan 1980-81 yıllarında Dostlar Tiyatrosu'nun yeniden oluşumuna katıldı, birçok okuma oyununda ve etkinliğinde görev aldı. İstanbul Sanat Etkinlikleri Tiyatrosu'na katılıp “Kelaynaklar” 1982 oyununda çalıştı. Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu'nda “Kaldırım Serçesi”, Egemen Bostancı Tiyatrosu'nda “Şvayk Hitlere Karşı”, “Carmen”, “Arkadaşım Eşek” vb oyunlarda oynadı. Çetin İpekkaya'nın yönettiği Troya Festivali açılış gösterisinde almanca ve türkçe oyunculuk yaptı 1990

“Çıplak Vatandaş”, “Şalvar Davası”, Alman ZDF-ARD kanalı için yapılan iki dizide oyunculuk (AufAchse ve ZweiSchlitzohre in Antalya) ve bir tv filminin “Sehnsucht” Türkiye yapım sorumluluğu. Profösör Bernard Lewis'in “Ortadoğunun Son 20 Yılı” konulu dramatik belgeselinin Türkiye ayağında Ali Taygun'un yardımcısı olarak yapım sorumluluğu…