Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ernst Neizvestny yaşamını yitirdi
Ernst Neizvestny yaşamını yitirdi
Nikita Kruşçef ile heykelleri üzerinden girdiği ‘dejenere sanat’ tartışmasıyla tanınan ünlü Rus heykeltıraş Ernst Neizvestny öldü
Kültür Sanat 12 Ağustos 2016 - 10:41

SSCB eski lideri Nikita Kruşçevin 1962’de izlediği çağdaş, karma ‘Yeni Gerçeklik' sergisi üzerine yaptığı ‘boktan ve dejenere sanat' yorumu ekseninde yarattığı sanat tartışmasıyla gündeme gelen Rus heykeltıraş, 2. Dünya Savaşı ‘gazi'si Ernst Neizvestny (91), ABD'de hayata veda etti.

ernst2

Sanatçı, bu süreç üzerine bağlı bulunduğu Sanatçılar Birliği'nden ihraç edilerek, SSCB dönemine denk gelen 1976'ya gelindiğinde, ‘rejimle arasındaki estetik farklılıklardan' ötürü ülkesinden zorla ayrılmak durumunda bırakılmıştı. Önce İsviçre, sonra ABD'ye giden ve Kruşçef'e, 1979'da verdiği bir söyleşide tekrar hitap eden heykeltıraş, ‘Tehditlerinizden korkmuyorum' derken, Sovyet lider Kruşçef de, sanatçının yapıtlarına malzeme olan ham malzemenin, aslen endüstride kullanılması ve gidip yurt dışında yaşaması gerektiğini kendisine tavsiye etmişti.

ernst1

Neizvestnıy’ın arkadaşı Rus gazeteci Oleg Sulkin konuyla ilgili Facebook sayfasından yaptığı açıklamada “Ernst Neizvestnıy öldü. Söyleyecek kelime bulamıyorum, gözyaşlarım aktı akacak. Şoke oldum ve çok üzgünüm. Bu Rus kültürü için, onun ne kadar olağanüstü bir insan olduğunu bilenler için büyük bir kayıp” ifadelerini kullandı. Hayatını 1977 yılından bu yana ABD’de sürdüren Neizvestnıy, Mısır’daki Aswan Barajı’ndaki ‘Nilüfer Çiçeği’ (1966), Kırım’daki genç öncü kampında yer alan ‘Prometheus’ (1971) ve Rusya, Magadan’daki ‘Kederin maskesi’ (1996) gibi eserleriyle tanınıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ekim 2000 tarihinde Neizvestnıy’a Onur Nişan