Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Evet çürümüş bir şeyler var! Ama…”
“Evet çürümüş bir şeyler var! Ama…”
Bunca derdi, bunca zorlukta, bu kadar eğlenceli bir şekilde anlatmaları hayranlık veriyor. "Çürümüş bir şeyler var" diyor Çoruhlu ilk perde kapanırken. Evet, çürümüş bir şeyler var. Ama Danimarka'da geçen bu çürümüşlüğü 500 yıl sonra da sanki bugündeymişçesine anlatmak büyük maharet (!)
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 22 Ekim 2017 - 14:02

Dünyanın en bilinen oyunu kuşkusuz Hamlet…

Adını bir çağa vermiş, oyunları ve şiirleriyle insanlığın en kadim dertlerini, duygularını kaleme almış olan William Shakespeare tarafından bundan yaklaşık yarım asır önce kaleme alınan trajedi, Prens Hamlet’in babasının katilinin peşine düşmesini anlatır.
birbabahamlet5
Hamlet’in babasını öldüren amcasıdır. Yani, Kral Cladius. Kardeşini öldürerek hem iktidardaki yerini pekiştirir hem de Hamlet’in annesi Gertrude’u kendisine eş olarak alır. Despot, bencil, narsisist bir kral olan Cladius’un entrikalarını öğrenen Hamlet, hayatını tek bir amaca adar: İntikam…

İşte, Hamlet… Dünyanın her yerinde oynandı, hala oynanıyor. Oyundan esinlenilen başka metinler kaleme alınıyor, başka temsiller veriliyor.

Türkiye’deki en önemli muadillerinden birisi de Şevket Çoruh’un açtığı Baba Sahne’de sergileniyor: Bir Baba Hamlet.

Oyunun yazarı Sebastian Siedel. Türkçe’ye çeviren ise tiyatromuzun duayen isimlerinden Yücel Erten. Yönetmen ise Emrah Eren. Şevket Çoruh ile birlikte Murat Akkoyunlu, Hamlet’in metamorfoza uğrayan hikayesini sanki bugünün dertleriymişcesine, oldukça ironik ve mizahi bir dille oynuyorlar.

birbabahamlet4
BABA SAHNE’NİN ‘BABA’ OYUNU

İkilinin sahnedeki enerjisi inanılmaz. Uyumları, seyirciyle iletişimleri, oyunun temposunu ayarlama yetkinlikleri had safhada. Binbir emekle kurulan Baba Sahne’nin en ‘baba’ oyunu olmasına şaşırmamalı.

Shakespeare çağı, soyluların, egemenlerin, ezenlerin sınırsızca eleştirildiği bir dönemdi. Zira, ‘sanat nedir’ sualine cevap olarak verilecek en önemli örnekti. Ne mutlu ki, çılgınlık yarışının global ölçekte kıyasıya sürdüğü bu dönemde de sanat ve tiyatro sözünü sakınmadan izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

birbabahamlet
KADINA ŞİDDET, KAPANAN SAHNELER, VERGİLER…

Bir Baba Hamlet’te atıl bırakılan ve yıkılmaya çalışılan sahnelerden kadına karşı şiddete, halkın sırtına yüklenen vergilerden liyakat esasının nasıl çöktüğüne dek birçok konuda göndermeler var.

Sorunları doğrudan politik dille ve eylemle aktarmanın ve çözmeye çalışmanın zorluklarını en iyi aşma yollarından birisinin neden tiyatro olduğunu güçlü bir şekilde hatırlatıyor Bir Baba Hamlet.

Çünkü tiyatro “-mış gibi yapmak” bir yerde…

Müzikleri, özel şarkıları, iki kişinin bu devasa oyunda hem karakterleri yansıtmaları hem de kendi gerçekliklerine değmeleri oyunu yükselten unsurlardan bazıları. Tabii, interaktif bir sahne kurulması da oldukça mühim. Çünkü, izleyiciler sadece koltuklarında hareketsiz bir biçimde sahneye bakan kişiler değil bu oyunda. Sloganlarla, kahkahalarla, esprileriyle bizzat oyunun bir parçası.

Kral Cladius’un “Eyyyy İngiltere! Bak İngiltereeeee… Sana söylüyorum İngiltere” diyerek ‘üst akla’ seslendiği sahneler izleyicileri gülmekten kırıp geçiriyor.

Sözünü sakınmayan, sakınmazken incitmeyen, incitmediği gibi sorgulamaya yönelten bir metinle karşılaştırıyor izleyicileri Çoruh ve Akkoyunlu.

birbabahamlet6
OYUNUN EN ÖNEMLİ SIRRI!

Bunca derdi, bunca zorlukta, bu kadar eğlenceli bir şekilde anlatmaları hayranlık veriyor. “Çürümüş bir şeyler var” diyor Çoruhlu ilk perde kapanırken. Evet, çürümüş bir şeyler var. Ama Danimarka’da geçen bu çürümüşlüğü 500 yıl sonra da sanki bugündeymişçesine anlatmak büyük maharet (!)

Ne mutlu ki, 500 yıl öncesinin Danimarkası’nda atıl bırakılan, yıkılmaya çalışılan tiyatro sahneleri artık yok… Kadına şiddet sona erdi… Halkın sırtına yüklenen vergiler artık eskinin bahsi…

Oyunun sırrı da orada yatıyor. Dedik ya, oyun Danimarka’da geçiyor…

Son güncelleme: 14:57 - 22.10.2017