Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
!f İstanbul heyecanı başlıyor! İşte, gösterilecek filmler
!f İstanbul heyecanı başlıyor! İşte, gösterilecek filmler
Merakla beklenen 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, yarın başlıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılacak festivalde 111 film gösterilecek.
Kültür Sanat 14 Şubat 2018 - 16:56

17. !f Bağımsız Filmler Festivali, 15-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da, 1-4 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek. Festival, yenilenmiş kopyasıyla ‘Sevmek Zamanı’, Ara Güler'in kayıp filmi ‘Kahramanın Sonu’, 3D bilimkurgu ‘Prototype’in de yer aldığı özel gösterimleriyle de sinemaseverlerin ilgi odağı olacak. 36 ülke ve 120 yönetmenden toplamda 111 filmin gösterileceği !f İstanbul, dijital yayın ağı ‘Yeni !f’ ile de 33 farklı şehre film götürecek.

Bu yıl ‘Hayat Var!’ temasıyla gerçekleşecek festivalin açılış filmi, Amerikan bağımsız sinemasının 2010'lardaki kraliçesi Greta Gerwig'in yazıp yönettiği, başrollerini Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Timothée Chalamet'in paylaştığı ‘Lady Bird / Uğur Böceği’ olacak.

YENİLENMİŞ HALİYLE SEVMEK ZAMANI 

Galalar bölümünün sürpriz filmlerinden biri de ‘Sevmek Zamanı’ olacak. Birçok klasiğin yaratıcısı, Türkiye sinemasının usta yönetmeni Metin Erksan'ın yönettiği 1965 yapımı kült film, yenilenmiş kopyasıyla ilk kez genel seyirciyle buluşacak. Film, ‘Tüm Zamanların En iyi Türkiye Filmleri’ listelerinde ilk sıralardaki yerini de korumaya devam ediyor.

KAPANIŞ FİLMİ THE DISASTER ARTIST OLACAK

!f İstanbul'un kapanış filmi ise, tüm zamanların en kötü filmlerinden biri sayılan ve kötülüğünün güzelliğiyle külte dönüşen 2003 yapımı ‘The Room’un yapım sürecini konu alan ve James Franco'ya Altın Küre'de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü getiren ‘The Disaster Artist / Felaket Sanatçı’ olacak.

ARA GÜLER'İN İLK VE TEK FİLMİ 

!f İstanbul'un farklı, sınırları ve algıyı zorlayan görme biçimlerini araladığı filmlerin yer aldığı ‘Özel Gösterimler’ bölümünde 4 özel film gösterilecek. Yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler'in 1975'te çektiği ve Yavuz zırhlısının sökülmesini anlatan, dünyada çok az gösterim olanağı bulmuş filmi ‘Kahramanın Sonu’, Güler'in de katılımıyla gösterilecek. Filmin sunumu da yapacak olan Ara Güler, rol aldığı ‘Otel’, ‘İz’ ve ‘Güneşe Yolculuk’ filmlerinin yönetmeni, dostu Yeşim Ustaoğlu ile ‘Kahramanın Sonu’nun hikâyesini konuşacak.

İLHAM VEREN YÖNETMENİ ÖDÜLÜ KİMİN OLACAK?

!f İstanbul'un dünyadan ve Türkiye'den genç yetenekleri keşfettiği yarışması ‘Uluslararası Keş!f Yarışması’, ‘Yılın en ilham verici yönetmeni’ni arayacak. İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye'den toplam 8 film, 5 bin ABD doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Banu Bozdemir, Gül Yaşartürk ve Sevin Okyay'dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü'nü verecek.

Bu yıl beşinci yılına giren ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi' Dünya Yarışması'nda ABD, Almanya, Arjantin, Fransa, Kanada, Katar, Malta, Paraguay, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye'den toplam 7 film, 5 bin ABD Doları değerindeki ödül için yarışacak. Yarışmanın jürisi, İngiliz yazar Juliet Jacques, yazar ve gazeteci Karin Karakaşlı ve senarist, müzisyen ve oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı'dan oluşacak.

BİR YENİLİK: ‘!F YENİ’

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin bu yılki yeniliklerinden biri de !f Yeni adlı bölümü olacak. Son bir yıl içerisinde Türkiye sinemasında üretilmiş ya da Türkiye ile ilgili filmleri buluşturacak olan !f Yeni, yeni sözler ve hikâyelerin derdine düşmüş, genç, yetenekli ve umut vadeden, yenilikçi yönetmenlerin buluşma alanı olmayı amaçlıyor. 7'si Türkiye galası olmak üzere 9 filmin gösterileceği bu bölümde bir film, bu yıl ilk kez verilecek !f Yeni Seyirci Ödülü'nün sahibi olacak. !f seyircilerinin seçeceği film ayrıca, CGV Arthouse'un İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir'de bulunan salonlarında gösterim olanağı yakalayacak.