Sözcü Plus Giriş

!f İstanbul’un kazananları belli oldu

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kazananları belli oldu

Güncellenme: 15:36, 27/02/2017
!f İstanbul’un kazananları belli oldu

Bu yıl 10. kez düzenlenen Keş!f Uluslararası Yarışma'nın jürisi, ödülü İranlı yönetmen Reza Dormishian'ı ‘yılın keşfi’ seçti. ‘In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde’ filmiyle Mısırlı yönetmen Tamer El Said, Jüri Özel Ödülü ve SİYAD Ödülü olmak üzere geceden iki ödülle birden ayrıldı. Aşk ve Başka Bi' Dünya Yarışması'nın birincisi, Arap Baharı'nı konu alan ‘The War Show/Savaş Şovu’ seçilirken, Türkiye'den Kısalar İzleyici Ödülü ise Pınar Yorgancıoğlu'nun ‘Nebile Hanım'ın Solucandeliği’ne gitti.

lant

KEŞ!F ÖDÜLÜ İRANLI YÖNETMENİN

Sinema dünyasından usta isimlerin sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış kriterlerini gözeterek, en ilham veren yönetmeni seçtikleri Keş!f Uluslararası Yarışma'da bu yıl, ABD, Almanya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İran, İsrail, Kanada, Katar, Mısır, Peru, Polonya, Tayland'dan toplam 9 film, 10.000 dolar para ödüllü Keş!f Ödülü için jüri karşısındaydı.

nesrin

Yönetmen Richie Mehta, görüntü yönetmeni Florent Herry ve oyuncu Nesrin Cavadzade'den kurulu Keş!f Jürisi, ‘Davranışta ve inançta, insanlığın en iyisi ve kötüsünü göstermeyi başarması’ nedeniyle ‘Lantouri’nin İranlı yönetmeni Reza Dormishian'ı yılın keşif yönetmeni seçti.

Jüri ayrıca; ‘Çirkinlik ve kayıptan yola çıkarak, şiirsel ve güzel bir hikâye anlatmayı başarması’ nedeniyle, ‘In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde’ filminin yönetmeni Tamer El Said'e Jüri Özel Ödülü'nü verdi.

SİYAD’IN SEÇİMİ TAMER EL SAİD OLDU

Barış Saydam, Janet Barış ve Murat Tırpan'dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin seçimi de Tamer El Said'den yana oldu ve jüri gerekçesinde, “Kişisel hafızadan yola çıkarak bir kentin, bir ülkenin, bir coğrafyanın hikâyesini anlatması ve bunu yaparken de katı bir gerçekliğin içerisinde şiirsel imgeler yakalamayı başarıyor” denildi.

YILIN EN YARATICI MÜDAHALESİ ‘SAVAŞ ŞOVU’

!f İstanbul'un üç yıl önce başlattığı ve aktivist filmlerin yarıştığı 10 bin dolar değerindeki Aşk & Başka Bi' Dünya Ödülü için ise ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsrail, Mısır, Polonya, Suriye ve Türkiye'den toplam 7 film yarıştı. Çağdaş sanatçı ve insan hakları savunucusu Ai Weiwei, yazar ve gazeteci Ece Temelkuran ve oyuncu, yönetmen ve yapımcı Khalid Abdalla'dan oluşan jüri, törene katılamadı ama gönderdikleri bir videoda şunları söylediler: ‘Aşk & Başka Bi' Dünya Yarışması'nın tüm filmleri olağanüstü güçlüydü. Festivale aşk ve değişim teması etrafında programladıkları filmleri seçerken gösterdikleri özen için teşekkür ederiz. Birlikte değerlendirildiklerinde bu 7 film, dünyanın bugününü bizlere cesurca ve çarpıcı bir şekilde anlatabildiler ve karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışırken dünyayı değiştirebilmek için gereken anlayışı yansıtabildiler. Bu filmleri, sevgiyi kendimize kriter ve rehber alarak izlemek, hem kışkırtıcı, hem de sevgiyle yapılan en küçük dokunuşların olağanüstü olumlu etkilerinin olabileceğini hatırlatan bir eylemdi”

the

Ve jüri; Danimarkalı Andreas Dalsgaard ile Suriyeli Obaidah Zytoon'ın birlikte yönettiği, Arap Baharı'ndan günümüz Suriyesine uzanan hikâyeyi birinci elden tanıklarıyla anlatan ‘The War Show/Savaş Şovu’ adlı belgeseli yılın en yaratıcı müdahalesi seçti. Jüri sonucunu açıklayan Temelkuran ve Abdalla, ödül gerekçesi için şunları söyledi: “Film, dostlara, vatanlara ve parçalanmışlığını halen yaşadığımız bir zamana adanmış bir aşk mektubu. ‘Savaş Şovu', alaycılığa, yılgınlığa ve şüphelere direnerek; kolay cevapları olmayan soruları sorarken en derin yaralarını açık etmekten çekinmiyor. Film, dengelenmesi gereken bir çok şeyi bir araya getiriyor; ancak bu zorlu çaba filmin gücünün bir parçasına dönüşüyor. Hem duygusal hem de politik olarak en karmaşık coğrafyalarda gezinirken, masumiyeti, belirsizlikleri ve yenilgileri açıkça gözler önüne seriyor. Adeta diyor ki: Yeni bir gelecek istiyorsak, ekmek için en hassas tohumları aramalıyız”