Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fatih Akın’dan Kürk Mantolu Madonna sürprizi
Fatih Akın’dan Kürk Mantolu Madonna sürprizi
In the Fade (Paramparça) ile Altın Küre'de 'En İyi Yabancı Film' ödülünü kazanan Fatih Akın, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eserini beyazperdeye aktarmak istediğini belirterek, "Roman Almanya’da geçiyor, yönetmek için en uygun kişi benim diye düşünüyorum. Anlaşıp çalışırsak film Türkiye adına yarışmalara katılır" dedi.
Kültür Sanat 31 Ocak 2018 - 13:28

HT Magazin’e konuşan In The Fade ile Cannes'da ‘En iyi Kadın Oyuncu’, 75. Altın Küre'de de ‘En İyi Yabancı Film’ ödülünü toplayan Fatih Akın, Türk izleyicilerin de bu ödüllerle gurur duymaları gerektiğini belirtti. Türkiye’deki gündemi takip ettiğini belirten Akın, “Ailem, bir sürü arkadaşım Türkiye'de yaşıyor. Duygum hep orada. Ne kadar Alman'sam o kadar da Türk'üm. Bu konuda bir seçim yapmak zorunda hissetmedim kendimi hiç. Öyle bir meselem yok” dedi.

Altın Küre’de ‘En İyi Yabancı Film’ ödülünü beklemediğini belirten Akın, “Golden Globe'da ödülü verenler sinema yazarları. Onlar filmi olumsuz anlamda çok eleştirmişti. Benim filmim biraz sokak kavgası gibi. Hem yumruk atıyor hem dayak yiyor. Bütün filmler arasında en fazla eleştiri alandı. Favori değildim. Bu yüzden şaşırdım” açıklamasını yaptı.

‘OSCAR’DA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM’

Oscar’da yine ‘Yabancı Film’ kategorisinde ilk 9’a seçilen, ancak ilk 5’e kalamayan Akın, “Gaza geldim sağdan soldan, balonlara hava pompalanır ya onun gibi herkes bunu söyledi. Oscar'ın garanti olmadığını biliyordum ama bir kere gaza gelmiştik. Çünkü herkes ilk 5'e gireceğimizi söyledi. Hayal kırıklığı yaşadım. Herkes şaşırdı, oradaki dergilerdeki yorumlara bakınca onlar da şaşırmış görünüyor. Türk olmanın etkisi oldu mu bilmiyorum. Bunun 10 bin tane nedeni olabilir. Belki biri budur. Film sert film sonuçta, Hollywood filmi gibi değil. Jüri sert bulmuş olabilir. Bu filmi 20 yıldan beri yapmak istiyordum. Almanya'daki ırkçılığı sinemaya nasıl aktarabilirim diye düşündüm. Ben filmi yazarken ne Trump vardı ortada ne de bugünlerde gündemde olan ‘Me Too' hareketi. Filmin konusuyla bu dönem örtüştü” ifadelerini kullandı.

‘LİBERAL GAZETELERDE IRKÇILIK BEKLEMEZDİM’

Libarellerin kendisini eleştirmesine şaşırdığını ifade eden Akın, şöyle devam etti:

“Kamuoyunda önemli bir karşıtlık yoktu ama bazı liberal gazetelerde filme karşı ırkçılık oldu. Kahramanın niye Alman olduğunu soranlar, bunları yapanların niye Müslüman olmadığını söyleyenler oldu. Liberal gazetelerden gizli ırkçılık beklemezdim. Filmi yapma nedenim biraz da buydu. Piyasadaki ırkçılık belli olsun istedim.

Ben sanatı, sinemayı eleştiri olarak da görüyorum. Costa Gavras'tan, Yılmaz Güney'den, Martin Scorsese'den böyle gördüm. Bana göre sanatın işi dünyanın gölgelerini göstermektir. Eleştirmek aynı zamanda sevgi ve sorumluluk demek. Sevdiğini eleştirirsin, düzelmesi için. Ben çocuklarımı da eleştiriyorum, onlar da beni eleştiriyor. Eleştirinin altında bir art niyet, saldırı aranmamalı. Yaşadığın toplum daha iyi olsun diye eleştirirsin. Etrafımdaki insanlar da beni eleştirir. Bu sayede belli bir yere gelebiliyorum.

KÜRK MANTOLU MADONNA’YLA TÜRKİYE ADINA YARIŞIRIM

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eserinin hakları Ay Yapım'da. Kerem Bey'le (Çatay) konuşuyor, beraber çalışmak istiyorum. Roman Almanya'da geçiyor, yönetmek için en uygun kişi benim diye düşünüyorum. Anlaşıp çalışırsak film Türkiye adına yarışmalara katılır.

Türkiye'den çok iyi oyuncular çıktı. Aslında çalıştığım insanlarla bir kere daha çalışmak isterim. Meltem Cumbul, Nurgül Yeşilçay, Güven Kıraç, Erkan Can ve diğerleri…”