Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fatmagül, Latin dünyasını kasıp kavuruyor
Fatmagül, Latin dünyasını kasıp kavuruyor
Türkiye'nin sevilen dizileri arasında yer alan 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisi Latin ülkelerinde ve Orta Doğu’da 'ezilen kadınların' isyanı oldu. 
Kültür Sanat 31 Ocak 2018 - 16:38

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşesine ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisinin yurtdışındaki başarısını taşıdı.

Koloğlu, Beren Saat ve Engin Akyürek’in başrollerinde yer aldığı dizinin İspanya’da da yüksek izlenme reytingine ulaştığını belirterek, şöyle yazdı:

‘Fatmagül'ün Suçu Ne?’, tartışmasız televizyon tarihinin ‘telenovela' dünyasındaki yerini aldı. Latin ülkelerinde ve Ortadoğu'da ‘ezilen kadının' da bir nevi isyanı oldu. Bu, kategorinin ötesinde bir değer aslında… Unutmayalım hikaye, Vedat Türkali'nin kaleminden çıkmıştır. Belki bu hep göz ardı ediliyor. İspanya, ‘telenovela' kültürünün en güçlü Avrupa ülkesi diyebiliriz. Dizinin ilk bölümü ‘Fatmagül' adıyla Nova TV'de 6 Ocak'ta yayınlandı.

Altı televizyon kanalı ve dört radyo istasyonu bulunan Altresmedia grubunun tematik kanalında… Diziler, kadın programları vs. var. Ne oldu? Kanal kendi izlenme rekorunu kırdı diyebiliriz.

EN HIZLI YÜKSELEN DİZİ

İspanya'daki izlenme ölçümlerini Kantar Media yapıyor. Onun verilerine göre yayınlandığı ilk hafta, yüzde 2.9'luk bir oran yakaladı. Bu yaklaşık 500 bin izleyici demek. İkinci hafta bu oran yüzde 4'e çıkıyor. Yani 700 bin izleyici. Ne anlama geliyor? En büyük rakibi (yani benzer formatta yayın yapan) yine İspanya'nın büyük medya kuruluş Mediaset'e ait Divinty kanalının dizinin yayınlandığı saat dilimindeki izlenme oranı yüzde 2. Yani 350 bin kişi. Zaten tematik kanalların eti budu belli… ‘Fatmagül', tüm bu kalıpları kırıyor. Ve ‘yılların dizileri'ni de geçmiş…

DEVLERİ GEÇTİ

‘Fatmagül'ün Suçu Ne?', 2007 yılından bu yana ekranda olan İspanya'nın en bilinen ‘telenovela'sı ‘La Que Avecina' ve bizde de bilinen dizi dünyasının klasikleri arasına giren ‘Modern Family' ve ‘The Big Band Theory'yi de geride bırakmış (Altresmedia'nın diğer kanalı Neox'ta yayınlanıyor). Dizi, yapabileceğinin çok fazlasını gerçekleştirdi.


Son güncelleme: 16:55 - 31.01.2018