Sözcü Plus Giriş

Fazıl Say’dan sanatçılara dayanışma çağrısı!

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, orkestra şefi İbrahim Yazıcı'nın KHK ile ihraç edilmesi kararına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fazıl Say, ihraç edilen orkestra şefi İbrahim Yazıcı’nın, Türkiye’nin en önemli müzisyenlerinden olduğunu belirtti.

Güncellenme: 12:51, 09/02/2017
Fazıl Say’dan sanatçılara dayanışma çağrısı!

Fazıl Say, orkestra şefi İbrahim Yazıcı'nın son KHK ile kamudaki görevinden ihraç edilmesine tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fazıl Say, ihraç edilen İbrahim Yazıcı'nın, Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden olduğunu belirtip ekledi: “Bütün olasılıkları düşündüm. Tek bir suçu yok İbrahim’in. Dayanışma içinde olalım. İlk kez birbirimize tutunalım” dedi.

fazil2

Tüm sanatçılara dayanışma çağrısı yapan Say'ın açıklaması şu şekilde:

“Beraber yurt içi ve yurt dışında 200-300 konser verdik. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden, şeflerinden biri İbrahim Yazıcı,

35 yıllık dostum,

Ta Ankara'da konservatuvar yıllarımızda, 80'ler; yan odalarda çalışırdık bütün gün. Çok barışçı, mülayim, kimseye zarar vermemiş bir insandır, sosyal medyada yazdığı çizdiği yazıları olmuştur ama bunlar sert – sivri yazılar hiç bir zaman olmadı. Çok nadiren eleştirdiği konular olurdu, daha çok sanat ile ilgili ama. Hatta bir çok kere beni de uyarmışlığı vardır, daha yumuşak yazmam konusunda.

fazil4

İbrahim Yazıcı, büyük bir değer ülkemiz için, yurt dışında da en çok tanınan şeflerimizden biri. Bütün dünya şok yaşıyor.

İşinden atıldı. Kamudan ihraç edildi.

Dün gece bu haber yüzünden neredeyse hiç uyuyamadım.

Neden? Neden diye sorup durdum.

fazil3

Bütün olasılıkları düşündüm, bu sosyal medya olamaz diye düşünüyorum. Ortada tek bir satırı yok İbrahimin bir suç olabilecek. Yani, onu kıskanan rakiplerinin bir oyunu olabilir mi diye düşündüm, bu karar ama fazla ağır onun olabilmesi için, düşük bir ihtimal. “Bu bir cadı avıdır, tesadüfen şef Yazıcı güme gitmiştir teorisi” var, elbette o da var. Ama sakin olabilmem mümkün olmadı. Çünkü İbrahim en çok benimle anılıyor, Sekiz eserimin ilk seslendirilişini yaptı, Nazım Oratoryosu ile özdeşleşti. Bu mu acaba sebep? Bilmiyorum. Merak ediyorum.

fazil5

Buradan tüm müzik camiasına sesleniyorum, birbirimize yardımcı olalım. Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo, yarın sen… İlk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar, orkestralar, korolar, devlet sanatçıları…

İlginizi ÇekebilirFazıl Say'dan referandum tespitiFazıl Say'dan referandum tespiti
Yayınlanma Tarihi:12:23,