Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fazıl Say’dan Yürüyen Köşk resitali
Fazıl Say’dan Yürüyen Köşk resitali
14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında sahne alan dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Yürüyen Köşk resitali ile izleyicileri büyüledi.
Kültür Sanat 6 Ağustos 2018 - 12:52

Doğuş Grubu kurucu destekçiliğinin yanı sıra, DenizBank'ın desteği, Turkcell'in ana sahne sponsorluğu, Audi ve D-Marin'in katkılarıyla düzenlenen 14. Bodrum Müzik Festivali ikinci akşamında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, dinleyicilerle buluştu. Yaklaşık 5 bin kişinin dinlemeye geldiği Say’ı, Türkan Sabancı, Hüsnü Özyeğin, Ayşegül Dinçkök, Hasan Arat, İlker Başbuğ gibi isimler izledi.

DUYGU DOLU DAKİKALAR YAŞADI

Say, resitalinin ilk yarısına Chopin'e ‘özgü bir tür olan ‘gece müzikleri’ Noktürn'lerle başladı. Ardından Beethoven'ın en sevdiği sonatı olan Opus 57 ‘Appassionata’ ile devam etti. Konserin ikinci yarısında ise Say, solo piyano için bestelediği ‘Kara Toprak op.8’ve Atatürk'e ithaf ettiği ‘Opus 72 Yürüyen Köşk’ adlı yapıtlarıyla izleyicilere duygu dolu dakikalar yaşadı. Tarihe gömülmüş ve çıkarılmayı bekleyen anılara piyanist olarak ustalıklı bir yorum, besteci olarak ise hayat veren Fazıl Say, Yürüyen Köşk adlı yapıtıyla Atatürk'ün Yalova'daki Millet Çiftliği'nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün değerli hikâyesini Bodrum Müzik Festivali'ne taşıdı.