Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fazıl Say’ın gözünden Nazım Hikmet: ‘Dünyaya Türk halkını anlatan şair’
Fazıl Say’ın gözünden Nazım Hikmet: ‘Dünyaya Türk halkını anlatan şair’
Fazıl Say, Türkçe'nin büyük şairi Nâzım Hikmet'le ilgili hislerini şöyle anlattı: "Nâzım Türk’tür. Türk halkının şairidir. Dönemi bellidir. Yaşadıkları bellidir. Dünyaya Türk halkını anlatan şairdir."
Kültür Sanat 22 Ocak 2018 - 15:45

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Nâzım Hikmet’la olan duygularını Tuhaf Dergi’de kaleme aldı. Nâzım şiirlerini ilk kez 1994 yılında bestelemeye başlayan Say, aklının ve müziğinin içinde bir yerlerde hep Nâzım'ın olduğunu belirterek, “Neden bunca şarkının içinde Nâzım var?” sorusunu, “Hep bir umut var Nâzım'da… Yaptığım müzikte olmasını, kalmasını, yaşamasını, evreni, hayatı sarmasını istediğim sonsuz bir umut!” şeklinde yanıtladı.

‘Müziğimdeki Nâzım Şiirleri’ başlıklı yazısında “Nâzım'ı anlatmak için Nâzım'ı kendi folkloruyla beraber anlatmak gerekiyordu. Nâzım'ın derinliğine müziğimle el uzatırken, hislerime doğru ve samimi bir yol açan belki de bu gerçeği çok iyi kavramaktı!” diyen Say, ‘Nâzım’ oratoryosunda; Nâzım Hikmet'in kendisini, şiirlerini, yaşamını, kavgasını, gençlik yıllarını, hapishane yıllarını, insanlık ve dünya üzerine düşüncelerini, canından çok sevdiği memleketi ‘Türkiye’si üzerine düşüncelerini beş ana bölümde toplamıştı.

‘DÜNYAYA TÜRK HALKINI ANLATAN ŞAİR’

Say, Türkçe’nin büyük şairiyle ilgili şunları yazdı: “Nâzım Türk'tür. Türk halkının şairidir. Dönemi bellidir. Yaşadıkları bellidir. Dünyaya Türk halkını anlatan şairdir.”

‘İlk Şarkılar’ ve ‘Yeni Şarkılar’ adlı şarkı albümlerinde Nâzım Hikmet'in şiirlerini besteleyen Say, bu albümlerin devamı niteliğindeki, yeni çıkan son albümü ‘Güz Şarkıları’nda da, şairin ‘Akrep Gibisin’ ve ‘Güz’ adlı iki şiirini besteledi.