Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Felekşan Onar’ın ‘Kanatsız Kuşları’ Berlin’de sergilenecek
Felekşan Onar’ın ‘Kanatsız Kuşları’ Berlin’de sergilenecek
Cam Sanatçısı Felekşan Onar'ın Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çektiği 'Kanatsız Kuşlar' eseri, Berlin'in önde gelen sanat merkezlerinden Bergama Müzesi'nde bulunan İslam Sanatları Müzesi'nde yer alacak. 'Kanatsız Kuşlar', iç savaş nedeniyle yok olan eski Halep'in üzücü kaderini de anımsatıyor.
Kültür Sanat 15 Ocak 2018 - 15:28

Felekşan Onar'ın camdan tasarladığı 27 kuştan oluşan ‘Kanatsız Kuşlar’ eseri, 26 Ocak’tan itibaren Berlin'de İslam Sanatları Müzesi'ndeki Aleppo Odasına sergilenecek.

Onar, tasarladığı ‘Kanatsız Kuşları’ ile Suriyeli sığınmacıların durumuna dikkat çekiyor. Onar, eseri üretirken İstanbul’un Pera semtinde bulunan stüdyosundaki sahnelerin kendisine ilham verdiğini anlatarak, “Mülteciler kendilerini kaotik bir kentin ortasında buluyor. Geleceklerini, nereye gideceklerini bilmedikleri için merdiven ve kaldırımlarda oturuyorlar. Aynı yerde gidip-geliyorlar, ancak uçup gidemiyorlar” diyor.

feleksan
17. YÜZYILDAKİ HALEP…

Eserin sergileneceği Aleppo Odası, Suriye’nin Halep kentindeki House Wakil’de bir zamanlar prestijli bir resepsiyon salonundaki dekor idi. Görkemli ahşap paneller, 1600-1603 yılları arasında Isa Ibn Butrus adlı Hristiyan bir tüccar olan evin sahibi tarafından alınmıştı ve muhtemelen Pers sanatçılar tarafından boyandı. 1912’de İslam Sanatları Müzesi Müdürü Friedrich Sarre, evin o zamanlarki duvar panellerini satın almış ve şu anki Aleppo Odası'na dönüştürmüştü. Oda, delprıyşa sayısız figüratif temsili ve sanatsal icrayı içerisinde barındırırken, aynı zamanda 17. yüzyılda Halep’te yaşanan kozmopolit ve hoşgörülü bir kent yaşamını da gözler önüne seriyor.

ESKİ METROPOLÜN ÜZÜCÜ KADERİ

Felekşan Onar’ın 27 kalıp üflemeli camdan tasarladığı kuşları‚ Aleppo Odası'ndaki dekor ile farklı bir biçimde harmanlanıyor.
Duvar paneli ve duvar kağıdı renkli tavus kuşları, ördekler ve güvercinlerden oluşan ve kanatları kesilmiş küçük, kırılgan kuşlara karşıtlık oluşturuyor. ‘Kanatsız Kuşlar’ sadece iç savaş nedeniyle yok olan eski metropolün üzücü kaderini anımsatmakla kalmıyor, aynı zamanda günümüz Türkiyesi’nde Suriyeli mültecilerin durumunun hissiyatını da yaşatıyor.

Onar'ın eseri, 8 Nisan 2018'e kadar Berlin İslam Sanatları Müzesi'nde görülebilecek.