Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Film Festivali’nden sansür açıklaması
Film Festivali’nden sansür açıklaması
Ankara Uluslararası Film Festivali'nden Roboski belgeseline sansür uygulandığına dair çıkan iddialara açıklama geldi
Kültür Sanat 26 Nisan 2016 - 11:11

27. Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF) yönetim kurulu, festival kapsamındaki bir filmin içeriği nedeniyle programdan çıkarılarak ‘sansür' uygulandığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Festival organizasyonundan yapılan açıklamada, 28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında organize edilen etkinlik kapsamında açılan Ulusal Belgesel Film Yarışması'na 98 filmin başvuruda bulunduğuna işaret edildi. 3 kişiden oluşan ön jürinin bu yapımlar arasından 17 filmi yarışmaya değer bulduğunu, yarışmaya seçilen tüm filmlerin yönetmenlerine ‘teknik ve hukuki gerekliliklerin yerine getirmelerinin' anımsatıldığı kaydedildi.
AUFF yönetim kurulunun ‘sansür' uygulandığı iddiasına yönelik de şu açıklama yapıldı: “Ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarına katılıp, ön elemeden geçen ve ‘teknik ve hukuki gerekliliklerini yerine getiren' filmlere gösterim programında yer verildi. Yönetmen Selim Yıldız ise ‘Kayıt tescil belgesi için başvurmayacağını' beyan etti. ‘Bu kararın kendi takdirleri olduğu ancak ilgili yasa gereği filmin gösterilemeyeceği, kayıt belgelerinin getirilmesi durumunda filmin gösterime alınacağı' kendilerine iletildi. Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin 15. maddesi şöyle; başka herhangi bir ticari dolaşım veya gösterim konusu edilmeksizin ülke içinde düzenlenecek fuar, film festivali, şenlik ve benzeri sanatsal etkinliklerde halka gösterilmek veya yarışmalara katılmak üzere yurt dışından getirilen yabancı menşeli filmlerin gösteriminden doğan her türlü sorumluluk, bu etkinliklerin düzenleme komitelerine aittir. Ülke içinde üretilen filmler kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla bu etkinliklere katılabilir' Festival Yürütme Kurulu olarak, festivallerin, filmleri izleyiciyle buluşturma yönündeki temel misyonunda gereğini yaptığımızı düşünmekteyiz.”

CİHAN’da yer alan habere göre, açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Söz konusu belgesel, hak sahipleri, kayıt tescil belgesi almamak yönünde verdikleri karar çerçevesinde gösterim programının dışında kalmıştır. Dolayısıyla filmin içeriği nedeniyle festival programından çıkarıldığına dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Konu tamamen mevzuatla ilgili olup, festivalin sansür uygulaması olarak asla düşünülemez. Kayıt tescil belgesi etrafında süren özgür sinema tartışmalarında tüm yükün festivallerin omuzlarına yüklenmesinin de yanlış olduğu kanısındayız. Türkiye sinemasının tüm paydaşları