Sözcü Plus Giriş

Füsun Demirel: ‘Siyasetçilerimiz eleştiriye kapalı’

Usta oyuncu Füsun Demirel, "Demokrasi kültürü bir ülkede varsa her türlü sanatsal eleştiriye açıktır o insanlar ve de bunun örneklerini aslında biz yaşadık. Şimdi yaşayamıyoruz, şimdi eleştiriye kapalı siyasetçilerimiz, ama gelişmiş ülkelerde bunun örneklerini hayranlıkla izliyoruz tabii buralardan" dedi.

null
Güncellenme: 15:35, 19/11/2017
Füsun Demirel: ‘Siyasetçilerimiz eleştiriye kapalı’

Usta oyuncu Füsun Demirel, ‘Aşk Dersleri’ adlı oyunuyla bu yıl üçüncü sezona başladı. Cumhuriyet’e konuşan Demirel, oyunu sahneledikleri sürede kendilerine aktarılan hikayelerden çok etkilendiklerini ifade etti.

Adalet Yürüyüşü’ne katılan Demirel, yürüşüyün çok anlamlı olduğunu ifade ederek, “Aslında, bir şeyin değişmeyeceğini biliyordu Adalet Yürüyüşü'nü gerçekleştirenler. Hemen Adalet Yürüyüşü yapıldı, ertesi gün bu ülkede adalete dair bir şeyler değişti olacak bir şey değil zaten, bu bir ütopya. Bence Maltepe'deki o kalabalık, o yüz binler, haftalarca süren o uzun maraton çok anlamlıydı. Hiçbir şey olmasa bile iktidarın karşısında duran o yüzde 50 için büyük bir moral motivasyonudur, bu bile çok değerli. Çünkü insanların bugün hiçbir şey olmasa da, bir şey değiştirme gücü olmasa da yan yana durabilmesi dahi çok değerli. Birlikte nefes alıyoruz, birlikte haykırıyoruz, adalet istiyoruz, eşitlik istiyoruz, düşünce özgürlüğü istiyoruz; bunu şu anda hep birlikte haykırıyor olabilmek bile bence çok değerli olduğundan Adalet Yürüyüşü bence önemlidir” dedi.

‘SANATÇININ ESERLERİ İNSANLARA YOL GÖSTERİR’

Toplumcu sanat anlayışına sahip olduğunu dile getiren Demirel, şöyle konuştu: “Ben gençken sanat sanat içindir, sanat toplum içindir diye ikiye ayrılırdı; biz toplumdan olan tarafı seçtik. Hâlâ da öyle devam ediyor, aslında sanatı yaratan, üreten bütün o bireyler toplumdaki olanları-olacakları çok önceden öngörüp sonra onları seslendiren kişilerdir sanat eserleriyle. Bak Shakespeare'e, bunca asır geçmiş Shakespeare'in o çok siyasi eserlerini bugün hâlâ ne yapıyoruz? “Sanki bizi anlatıyor” diyoruz değil mi? İşte sanatçının muhalif duruşundan kastım budur. Yarattığı eserler toplumda hem insanlara yol gösterir, hem siyasilere bir eleştiridir. Eleştiriye açık siyasiler her zaman toplumu geliştiren siyasilerdir, onun siyasi görüşü ne olursa olsun ama eleştiriye açık siyasetçi nerede olur? Demokraside olur. Demokrasi kültürü bir ülkede varsa her türlü sanatsal eleştiriye açıktır o insanlar ve de bunun örneklerini aslında biz yaşadık. Şimdi yaşayamıyoruz, şimdi eleştiriye kapalı siyasetçilerimiz, ama gelişmiş ülkelerde bunun örneklerini hayranlıkla izliyoruz tabii buralardan.”

İlginizi ÇekebilirFüsun Demirel Bomonti semt pazarında tezgah açıyorFüsun Demirel Bomonti semt pazarında tezgah açıyor