Sözcü Plus Giriş

Gazanfer Özcan ölümünün 8. yılında anılıyor

Sinemanın ve tiyatronun ustalaşmış isimlerinden Gazanfer Özcan, Kozyatağı Kültür Merkezi'nde anılacak

Güncellenme: 12:52, 17/02/2017
Gazanfer Özcan ölümünün 8. yılında anılıyor

Gazanfer Özcan, lise yıllarında Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştığı ‘Hisse-i Şayia’ oyunu ile Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bugün saat 20.30’da anılıyor.

gazanfer1

“Hisse-i Şayia” adlı tiyatro oyunu, 17 Şubat 2009’da hayatını kaybeden ünlü tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan anısına yarın sahnelecek. Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyunda; Zihni Göktay, Aybar Taştekin ve Hikmet Körmükçü gibi isimler rol alacak.

GAZANFER ÖZCAN

27 Ocak 1931 yılında doğdu. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi’nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı ‘Hisse-i Şayia’ adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Daha sonra Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’ne katıldı. 1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi.

gaz-gon

1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı. 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu.

50’li 60’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinemaya döndü. Pek çok dizide de rol aldı.

gaznfer2

Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de baba rolünü sürdürdü. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

gazanfer4

1.5 ay boyunca zatürre tedavisi gördüğü hastanede 17 Şubat 2009 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

İlginizi ÇekebilirSevenleri, Aysel Gürel'i unutmadıSevenleri, Aysel Gürel'i unutmadı