Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gecekondusunu sanat eserine çeviren adam
Gecekondusunu sanat eserine çeviren adam
Mumammed, yüzde 70 zihinsel engelli ve konuşamayan birisi. Fakat bu engeli onun şahane eserler çıkarmasına engel değil.
Kültür Sanat 5 Nisan 2016 - 12:21

Muhammed eğitim hayatını maddi imkansızlıklar yüzünden sürdüremiyor. Okuldan ayrıldığı birkaç yıl sonrasında Ankara Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu Ve İş Eğitim Merkezi’nde kaydolup resim eğitimi alan Muhammed, çizdikleriyle hocalarını etkiliyor. Şansının değişmesi de merkeze gelen Harun Antakyalı sayesinde oluyor. Muhammed’le tanışıp yeteneğini görüyor ve onun elinden tutuyor.

Muhammed’e atölyesinde kağıt ve tuvale çizmeler yetmiyor, önce atölyesinin duvarlarını, sonra tüm evin duvarlarını boyamaya başlıyor.

Onedi’nun haberine göre; Muhammed, Yalçın çevresinin ve destekleyenlerin yardımıyla birçok sergi açmış, adını duymadığımız bir ressam. Bu sergilerden birini Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde gerçekleştiriyor. Derneğin fotoğrafçılarından Ece Ertopçu, kendi facebook hesabından Muhammed’in evinin fotoğraflarını paylaşıyor ve bu paylaşım zamanla yayılıyor. Bunun yanında Muhammed’in daha güzel resimler çizebilmesi için boya ve tuval gibi resim malzemeleri yardımı yapabilirsiniz. Kendisi her boyutta tuval yardımına açık, boya olarak da -renk ayırmaksızın- akrilik kullanıyor. Bu malzemeleri göndermek isteyenler için adres: Anafartalar Mahallesi Kargalı Sokak No:27 06050 Altındağ/Ankara