Genç sinemacılar pandemiyle değişen meslekleri anlatacak

‘Konu Uzun Film Kısa’ sloganı ile altıncısı gerçekleştirilecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın teması ‘Yeni Dünyada Yeni Meslekler’ olarak belirlendi.

Genç sinemacılar pandemiyle değişen meslekleri anlatacak

Toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için sanatın kitleleri etkileyen gücünü kullanmak amacıyla gerçekleştirilen Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması'na başvurular başladı. Yarışmanın bu yıl ki teması “Yeni Dünyada Yeni Meslekler”…

Pandeminin çalışma hayatını da derinden etkilediğini belirten Vakfın Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda dijitalleşme, makinelerin ve yapay zekanın insan gücünün yerini alması ile birlikte bazı meslekler yeni dünya düzenine uygun şekilde dönüşüm yaşayacak. Dünya Ekonomik Forumu'nun incelediği istatistikler, mühendislik, bulut bilgi işlem ve ürün geliştirme alanlarındaki hızlı iş artışına işaret ediyor ve teknolojik değişimin hızlanması sayesinde 97 milyon yeni iş kolu yaratılacağı tahmin ediliyor” dedi.

BİZLERİ NELER BEKLİYOR?

Araştırmaların önümüzdeki 25 yılda var olan mesleklerin yüzde 47'sinin ortadan kalkacağını gösterdiğine dikkat çeken Safkan, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi ile önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen hızlı dijitalleşmenin belki de bir provasını yaşadık. Önümüzdeki dönemlerde bazı mesleklerde büyük değişimler olacak. Biz de dönüşüm yaşayan yeni dünyayı daha iyi anlamak için bu yıl Kısa Film Yarışmamızın temasını ‘Yeni Dünyada Yeni Meslekler' olarak belirledik. Genç sinemacıları, değişen meslekleri ve önümüzdeki dönemde yeni çalışma düzeninin getirebileceği fırsatları ve güçlükleri beyaz perdeye taşımaya davet ediyoruz.”

SON BAŞVURU 19 KASIM

Kısa film yarışmasının başvuruları 19 Kasım 2021'e kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve yeni meslekler konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak. Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.