Genç yönetmenden büyük başarı

Hollywood'dan başarıyla dönen Hakan Cengiz Sözcü'ye konuştu

Genç yönetmenden büyük başarı

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Hakan Cengiz, yönetmenliğini yaptığı ‘Tarla' filmiyle Hollywood Kısa Film Festivali'nde yarı finale ulaştı. Cengiz, Hollywood’da yaşadığı başarıyı paylaştı.

hakan3

Genç yönetmen, çevre felaketlerini ele aldığı ‘Tarla’yı ve filmle gelen başarısını anlattı…

Tarla ile Hollywood Kısa Film Festivali’nde yarı finale yükseldiniz. Türkiye’yi temsil eden bu başarı e hissettirdi size?

İnsanların bu haberle mutlu olup gururlanması, beni filmin festival başarısından daha çok mutlu etti. Bu film ile ben sadece bir adım attım. Geri kalan adımları da zamanla,bilgi ve duygu ile atacağım.

Bu kadar genç yaşta böyle bir başarı elde etmek umut verici. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

24 yaşındayım, 1-1.5 sene kadar fotoğrafçılık yaptım.2.5 senedir de sektörün yakından tanıdığı görüntü yönetmeni Sami Saydan ile çalışmaktayım.

Filmin gelişim sürecinden bahseder misiniz? En çok hangi aşamada zorlandınız?

Filmi bir günlük izin günümde çektim beni en çok zorlayan nokta bu oldu. Ve belki de maddiyattır. Çünkü animasyon gerektiren bir plan düşünüyordum fakat animasyon bedeli bütçeyi aştığından dolayı o planı atıp ona göre revize etmek durumunda kaldım.

Filmde, Levent Ülgen’in sesinden Cahit Sıtkı Tarancı’yı dinliyoruz. Konuyu en güzel ‘Memleket İsterim’ anlatırdı herhalde… Biraz filmden bahseder misiniz?

Öyle bir şiir ki filmin bütününü şairane bir potada eritiyor. Tabi bu noktada büyük zerafet örneği gösterip beni kırmayan usta oyuncu Levent Ülgen’e ne kadar teşekkür etsem azdır. Film, gelecek yıllarda geçmişe duyacağımız özlemi gözler önüne seriyor. Ve şiir ise tam anlamıyla her şeyi özetliyor.

Çevre felaketlerini ele alarak çok duyarlı bir tavır sergilediniz. Genç yönetmenlere önerileriniz var mı ?

Bilgi ve duygu olarak kendilerini hazır hissettikleri vakit hayalleri için ilk adımı atmalarını ve o adımı kesinlikle ertelememelerini öneririm.

Yeni projelerinizden- hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bu yaz sonuna kadar ‘Acılar Denizi’ adlı kısa filmi çekeceğim. Şu an çekim senaryosu üzerinde çalışmaktayım. Bu sefer daha güçlü ve daha inançlı olup kazandığımız başarının üzerine çıkmayı hedefliyorum.