Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göbek Bağı
Göbek Bağı
Büyükdere35, Gülsüm Turgut küratörlüğünde, Selin Balcı, Beyza Boynudelik, Nur Gürel ve Erkut Terliksiz’i bir araya getiren “Göbek Bağı/Umbilical Cord” sergisine ev sahipliği yapıyor.
Kültür Sanat 11 Nisan 2017 - 13:28

Selin Balcı'nın, mikroorganizmaların biyolojik etkileşimleri ve etkileşimlerin oluşturduğu estetik sonuçları, metaforik olarak insan davranışlarıyla ilişkilendirdiği biyosanat çalışmaları, Beyza Boynudelik'in, bir taraftan doğayı yerle bir ederken diğer taraftan doğa ile tekrar iletişime geçmeye çalışan figürleri, Nur Gürel'in hazır görsel imajlar üzerine tespitlerini primitif duyarlıkta uyguladığı manipülasyonları ve Erkut Terliksiz'in buluntu malzemeler ve onların alternatif yüzeylerinde rastlantısal sonuçlara izin vererek oluşturduğu amorf ve insan formlu yapıtlarıyla sergi, izleyicisini eylemlerinin sebep ve sonuçlarıyla irkiltip, çoğunlukla da onları sorgulamaya davet ediyor.

nur-gurel-ic

GÖBEK BAĞI ÜZERİNE

Anneden bebeğe, bebekten anneye kanı taşıyan göbek bağı/umbilical cord, anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan çift taraflı bir yoldur. Doğum sonrası bu bağ, hava-su ve gıda ihtiyacıyla doğa ile kurulur. Her ikisinde de yolun düzenli çalışması hayati önem taşır. İnsan ve doğa ilişkisinin iklim değişikliği sorunuyla tekrar önem kazandığı günümüzde, bilim çevrelerinin bu soruna yönelik yaptıkları açıklamalar, insanın bu süreçteki rolüne ve geleceğine dair tehlikelere dikkat çekiyor.

selin-balci-a-dollar-world

Bu bağlam, sanat pratiklerinde, çağımız insanının ideal olarak sunulan yaşam sürecindeki varoluş ve farkındalık durumlarıyla, bu sürecin doğa üzerindeki etkilerini sorgulayan sanatçıları bir araya getiriyor. Yaklaşık bir ay boyunca sürecek olan sergiyi, Çayırbaşı Mah. Çayırbaşı Cad. No.35 Büyükdere, Sarıyer, İstanbul adresinde ziyaret edebilirsiniz.

erkut-terliksiz-eggs-because-we-need-the-eggs

Ziyaret Saatleri :
Pazartesi – Cumartesi 10.00 – 19.00