Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göbeklitepe’deki beton skandalıyla ilgili açıklama geldi!
Göbeklitepe’deki beton skandalıyla ilgili açıklama geldi!
Dünyanın en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe'de sürdürülen iyileştirme çalışmaları sırasında bazı alanlara beton döküldüğüne yönelik görüntülerle ilgili firmadan açıklama geldi. 
Kültür Sanat 21 Mart 2018 - 11:48

Şanlıurfa’daki Göbeklitepe arkeolojik alanda sürdürülen iyileştirme çalışmalarında beton kullanıldığına yönelik iddiayı 2014 yılında yaşamını yitiren kazı eski başkanı, Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt gündeme getirmişti. Schmidt, paylaştığı görüntülerde arkeolojik alana beton döküldüğünü, kalıntıların ise iş makineleriyle ezildiğini göstermişti.

‘ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR’

Firma yetkilileri, Göbeklitepe’de yürüyüş yolu ve çevre düzenlenmesi için yürütülen çalışmalarda, kazı alanında hasara yol açmadan inşaata devam edildiğini bildirdi. Yetkililer, söz konusu yüzeydeki alana, metrelerce uzunlukta, keçeye benzer halı serdiklerini kaydetti. Yetkililer, alanda daha önce bulunan ve yıprandığı gözlenen tahtaların yerine yeni tahta konulacağını, çimento döküldüğü iddia edilen yerlerin ise halının üzerine dökülen yerler olduğunu ileri sürerek, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü vurguladı. DHA

Son güncelleme: 17:37 - 21.03.2018