Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göbeklitepe’nin başkanı yok, ama artık bir çatısı var
Göbeklitepe’nin başkanı yok, ama artık bir çatısı var
Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'nin çatısı kapatıldı. Alan yeniden ziyarete açıldı. Önceki kazı başkanı Müslüm Ercan'ın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ihraç edilmesinin ardından, Göbeklitepe'ye hâlâ bir başkan atanmadı. 
Kültür Sanat 22 Şubat 2018 - 11:08

Cumhuriyet’in haberine göre, Göbeklitepe’deki çatının maliyeti 6 milyon 600 bin euro’ydu. Daha erken bitirilmesi planlanan çatı, Göbeklitepe'deyle adı özdeşleşen Klaus Schmidt'in 2014 yılında yaşamını yitirmesinin ardından ertelenmişti. Schmidt’in yerine Müslüm Ercan getirilmiş, ancak o da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınmış, sonra da KHK ile ihraç edilmişti. Tüm bu yaşanılanların ardından çatı projesinin ihalesini alan firma sahibi de FETÖ davası kapsamında tutuklanmıştı.

Tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe’de kazı başkanlığının Şanlıurfa Müze Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Alman Arkeoloji Enstitüsü'nün de kazıları denetlediği ifade edilirken, kazıların nisan-mayıs aylarında tekrar başlayacağı vurgulandı.

ÇATI OLMASA ZARAR GÖRECEKTİ

Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları, çalışmaların kazı başkanı olmadan devam etmesini “Hoş bir durum değil” diyerek tanımladı. Geçiş aşamasında bunun olabileceğini söyleyen Ateşoğulları, “Ama geçiş aşamasında olabilir, ama daha sonra birisini atayacaklardır. Çatıyla kapanmasa orası çok daha fazla zarar görecek” dedi.

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin gelecek yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çalışmalar sürüyor.