Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Görünenin Ardındaki Singapur’ Pera Müzesi’nde
‘Görünenin Ardındaki Singapur’ Pera Müzesi’nde
Pera Müzesi'ndeki 'Görünenin Ardındaki Singapur' sergisi, yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarını yansıtıyor ve ülkedeki gündelik hayatın 'sıradan' kabul edilen manzaralarını yeni bir bakışla izleyicilere sunuyor.
Kültür Sanat 10 Nisan 2018 - 11:40

‘Görünenin Ardındaki Singapur’ sergisi, ülkenin bilinmeyen yüzünü yerelden ve farklı bakış açılarıyla görünür hale getiriyor. Sergi, yaşadıkları ülkenin meselelerini konu edinen fotoğraf sanatçılarının oluşturduğu ‘Platform’ adlı topluluğun iki yıllık çalışmalarını yansıtıyor. Bu sanatçılar, Singapurlu bir fotoğrafçı olarak kariyer yapmanın da ötesinde, kendi ülkelerinin meselelerini merceğe alarak, bunları özgün stil ve bakış açılarıyla sunuyor. Serginin küratörlüğünü, aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan TAY Kay Chin üstleniyor. Derinlikli bir araştırma niteliği taşıyan sergi, 30'dan fazla sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor.

singapur-bulten3
Platform topluluğu, temelde Singapur'un kendileri için ne anlama geldiğini dünyaya yansıtmayı amaçlıyor ve Singapur'a farklı bir bakış getiren üretimleri destekleyerek sanatçılara, ülke hakkındaki görüşlerini sunabilecekleri bir alan açıyor.

ÇEPERDE YAŞAYAN İNSANLAR

‘Görünenin Ardındaki Singapur’ sergisinde yer alan eserlerin çoğu, genellikle toplumun belkemiğini oluşturan, çeperde yaşayan insanları konu alıyor. Ayrıca toplu konutlar, fabrikalar, metro istasyonları, açık hava yemek kompleksleri ve sebze halleri gibi gündelik hayatın sürdüğü yerleri görselleştiriyor. Bu yalın imgeler, steril ve sıradan ortamlardaki dokunaklı ama aynı zamanda saklı neşeyi açığa çıkarıyor. Bu eserlerde aynı zamanda, genç neslin gözünden, kendi kültürlerini ve kimliklerini nasıl muhafaza ettiklerini görmek mümkün oluyor.

‘Görünenin Ardındaki Singapur’ sergisi, 20 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

singapur-bulten2