Sözcü Plus Giriş

Güzin Özyağcılar ile kızı Zeynep Özyağcılar anne-kız ilişkisini tiyatro sahnesine taşıdı

Usta sanatçı Güzin Özyağcılar ve kızı Zeynep Özyağcılar ile İskoçyalı yazar Rona Munro'nun dünyaca ünlü ödüllü 'Demir' oyununda sahne alıyor. Oyun, 15 yıl sonra birbirine kavuşan bir anne ve kızın dramını anlatıyor. 

null
Güncellenme: 13:12, 13/11/2017
Güzin Özyağcılar ile kızı Zeynep Özyağcılar anne-kız ilişkisini tiyatro sahnesine taşıdı

‘Demir’, Zeynep Özyağcılar yorumuyla 23 Kasım'da Tatavla Sahne ve 5 Aralık'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde izleyiciyle bir araya gelecek. Provaları devam eden ve daha öncede Tiyatro Martı bünyesinde birçok kez sergilenen oyunun yönetmen koltuğunda ise Serkan Üstüner oturuyor.

Oyunda, gerçek hayatta da anne kız olan tiyatrocu Güzin Özyağcılar ve Zeynep Özyağcılar ‘anne kız’ rolüyle seyirci karşısına çıkıyor. Kadın dünyasının en gizli odalarına ışık tutan, ‘Demir' ünlü bir başyapıt.

DEMİR… BİR ANNE VE KIZIN İÇSEL YOLCULUĞU

Bir kadın, bir kız ve bir cinayet… Fay (Güzin Özyağcılar) kocasını öldürmekten sabıkalı cezaevinde yatmaktadır. Parmaklıklarla çevrili yıpratıcı dünyasına alışmış, semsert kabuğunun içinde yaşayıp gitmektedir. Yapayalnızdır ve içeri girdiği günden beri hiç ziyaretçisi olmamıştır. Bir gün hiç ummadığı bir misafir kapısını çalar. Josie ( Zeynep Özyağcılar) annesini ziyarete gelmiştir. 15 yıl sonra gelen bu buluşmanın nedeni nedir? Josie annesinden ne öğrenmek istemektedir? Neden şimdi gelmiştir? Fay, Josie'nin duymak istediklerini söyleyecek midir? Birbirine neredeyse yabancı olan anne kızın hayatı bu yüzleşmeden sonra nasıl şekillenecektir? Aşk ve öfke kol kola yürür hep. Peki bir kadın kocasını öldürdüğü halde hala kalbinde sevgiyle özleyebilir mi? Hapishanedeki bir kadın bizden daha özgür olabilir mi? Bu oyun 15 yıl önce kocasını öldüren ve müebbet hapise mahkum olmuş bir kadın ve babası ölüp annesi hapise düştüğünde 11 yasında olan geçmisi bu travmayla silinen bir kızın annesiyle ilk defa bir araya gelme hikayesidir. Bir anne kız hikayesidir. Oyun görüşme odasında başlar. Birbirlerini tanımazlar. Konuşurlar ve ararlar geçmişi… Aslında kendilerini, kendi özlerini ve özlemlerini… Rona Munro bu oyununda hiç alışık olmadığımız bir anne kız hikâyesiyle buluşturuyor. Bizleri kadını savruluş, sistemdeki yeri ve pek bilmediğimiz yönleriyle kadın dünyasına tanık ediyor.

İlginizi Çekebilirİlber Ortaylı: 'Atatürk bizi edebi şefimizdir'İlber Ortaylı: 'Atatürk bizi edebi şefimizdir'