Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 28 Ocak 2018 - 04:47

Belge ve fotoğraflarla

nazimin

Nazım'ın ‘Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları' (1937-1942)… Nazım Hikmet'in şairliğini, aşık ve mahkum hallerini gösteren altı cep defterine ek olarak belge ve fotoğraflar 7. kitap ‘Zeyl'de toplandı. Erden Akbulut, Yeşim Bilge, Handan Durgut, Mehmet Ulusel'den oluşan bir ekip tarafından hazırlanan kitap okurlarıyla buluştu. (Yapı Kredi Yayınları)

Büyüleyici bir roman

yasam-ve

Amos Oz'dan ‘Yaşam ve Ölüm Kafiyeleri'… Yazarımız, sıcak bir gecede Tel Aviv'de bir kültür merkezinde söyleşiye katılacaktır. Söyleşiden önce bir kafeye gider ve insanlar hakkında hayat hikayeleri uydurmaya başlar. (Doğan Kitap)

Birçok konu ele alınıyor

gencler-icin-gorgu

Gökhan Dumanlı'dan ‘Gençler İçin Görgü ve Zarafet'… Kitapta, iletişimden değerlere, arkadaşlık ve dostluktan aile bağlarına birçok konuyu ele alınıyor. (Genç Destek Yayınları)

Tarihi bir gezi

paris-sevdasi

Emre Caner'den ‘Paris Sevdası'… Kitap, bir portreler galerisi olarak okunabileceği gibi aynı zamanda 19. yüzyıl Paris'inde Osmanlı aydınlarının izlerini sürmek isteyenler için de tarihi bir gezi rehberi olarak görülebilir. (Kapı Yayınları)

Mutlaka okunmalı

turkdevrimtarihi1

Şerafettin Turan, Türk Devrim Tarihi'ni 1. ciltte, ‘İmparatorluğun Çöküşünden Ulusal Direnişe'; 2. ciltte ‘Ulusal Direnişten Türkiye Cumhuriyeti'ne değin olup bitenleri; 3. ciltte ‘Yeni Türkiye'nin Oluşumu'nu; 4. ve 5. ciltte ‘Çağdaşlık Yolunda Yeni Türkiye'yi; günümüze değin uzanan olayları değerlendirdi. (Bilgi Yayınevi)

Yararlı bir çalışma

raporlama

Sinan Bayraktar'dan ‘İşletmelerde Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri'… Bu eser, her türlü sektörde teknik rapor yazma konusunda önemli bir eksiği dolduracak. (Ceres Yayınları)

Yaşam şartları zor

firtina_takvimi_kapak-2

Jale Sancak'tan ‘Fırtına Takvimi'… Yelnehir, Doğu'nun ücra bir köşesinde bir kasaba. Yaşam şartlarının çok zor olduğu bu kasabada bir avuç insanın kaderi acı bir olayla kesişir. (Hep Kitap)

Öyle sakinim

olmayan

Yasemin Pulat'tan ‘Olmayan Sevgili'… Şimdi aklım, Kum saatinden dökülen taneler yavaşlığında. Bakma bağırıp çağırdığıma. Sen beni bir de vazgeçmemişken görmeliydin!  (Mona Kitap)

İlişki ağları

mintika

Mathias Enard'den ‘Mıntıka'… Hırvat asıllı Fransız ajan Francis Servain Mirkovi´c, kendi deyimiyle ‘Mıntıka'sı olan Akdeniz havzasında şiddet dolu ilişki ağları içinde geçirilen yılların ardından depresyona eğilimli, orta yaşlı bir adamdır artık. (Can Yayınları)

Dertlerden uzaklaşmak

gizlenen

Özge Arıkal Gönül'den ‘Gizlenen Karanlık-Evrilen Dünya', hem bambaşka bir fantazyanın içerisine sürüklenip hem de günümüze çok uzak düşsel bir geçmişin izlerini takip edebilmen için yazıldı. (Kanes Yayınları)

Hayran bırakacak

guc

Naomi Alderman'dan ‘Güç'… “Heyecanlandırıcı. Sizi kendisine hayran bırakacak! Okuduktan sonra her şeyi yeni baştan düşüneceksiniz.” Margaret Atwood (Misis Kitap)

Korkusuz bir macera

korkusuz

Nalan Alaca'dan ‘Korkusuz Pia'nın Orman Kitabı'… Resmin ve renklerin diliyle dünyanın sadece insanlar için olmadığını anlatan korkusuz bir macera. (Çınar Yayınları)

Zor kişilerle başa çıkma

arizali-tiplerle

Christophe Andre'den ‘Arızalı Tiplerle Mücadele Rehberi'… Bu kitapta arızalı tiplerle başa çıkma meselesine pedagojik bakış açısıyla yaklaşıp zor kişiliklerle başa çıkabilme yöntemlerini eğlenceli bir üslupla ve karikatürlerle aktarıyorlar. (Say Yayınları)