Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan haftanın kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 8 Nisan 2018 - 05:12

 

memleketim

İlginç öyküler

‘Memleketim'… Başyazarımız Rahmi Turan, Hakkari'de bir yıl yaşadı. Ağır şartlar altında yaşayan sıradan insanların aşklarına, sevdalarına, kız kaçırma ve kadını bir mal gibi satma olaylarına, kan davalarına tanık oldu. Yaşanan olayları ve anlatılan ilginç öyküleri bu kitapta topladı. (Halk Kitabevi)

sevgili-nasil

Kadınsal iç sesler

Zeynep Bugay'dan ‘Sevgili Nasıl Bulunur?'… Kitapta; her kadının yaşadığı birey, aile ve toplum üçgeninde sürdürülen ilişkilerdeki kadınsal iç sesler, erkek ve kadın bakışı arasındaki farklılıklar akıcı ve eğlenceli bir dille kaleme alınmış. (Doğan Novus)

serhanla

Aile nasıl hissetmeli

Avukat İkbal Özlem Arıoğlu'ndan, ‘Serhan’la Otizm Sınavı'… Yazar, “Engelli ailelerin çocuklarına rehberlik etmek istiyorum. Bir anne neler yapabilir, aile kendini nasıl hissetmelidir, bunları anlatmak istedim, oldu” dedi. (Karahan Kitabevi)

akilli-hissetmek

Basit bir anlatımla

Eyal Winter'dan ‘Akıllı Hissetmek'… Yazar, oyun teorisinin ünlü uygulamalarını ele alıyor ve tutsak ikilemi, Bayes teoremi ve Nash dengesi gibi pek çok örneği basit bir anlatımla işliyor. (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)

sessiz-cigliklar

Çocuklarımız savunmasız

Ali Kuzu'dan ‘Sessiz Çığlıklar'… Birçok insan pedofilleri, çirkin, yaşlı, izbe yerlerde saklanan ve sokaklardan geçen çocukları seyreden adamlar olarak düşünür… Çocuklarımız ise cinsel istismarcılara karşı hâlâ çok savunmasız haldeler. (Eftalya Yayınları)

mutfaksiz

Şiirsel öyküler

Semail Şeren'den ‘Mutfaksız Kadınlar'… “Hayal kurmayı unutturan bu yaşamda, yeni filizlenen tohumlara hayal kurmayı öğretmek gerek. Umut vermek. Bitmeyen kara kışa inat.” Bireysel trajedilerin toplamından oluşan toplumsal felaketin anlatımı olan yaşanmışlığın şiirsel öyküleri! (E Yayınları)

soz-ucar

Gökçe'nin hayatı

Umut Özkan'dan ‘Söz Uçar'… Kitapta edebiyatımızda toplumcu acılı kuşağın temsilcilerinden Enver Gökçe'nin hayatını bulacaksınız. Gökçe'nin bekar evinde yedi yıl birlikte kaldığı arkadaşları kimlerdi? Bir köy enstitüsü hikayesi. (Gece Kitaplığı)

ne-kavgam-bitti

Yazarım, yazarım…

Aysel Gürel'den ‘Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam'… “Gerçek aşklarımı yazarım. Başkalarının yaşayıp da yazamadığı aşkları, acıları, hasretleri yazarım. Üç parmağımın arasına kalem tutuşturulduğu günden beri yazarım. Şarkılarım bana aşklarımı getirir.” (Tekin Yayınevi)

viyana-kapisinda-turkler

Türkler tehlike yarattı

Heinrich Kretschmayr'dan ‘Viyana Kapısında Türkler'… On altıncı ve on yedinci yüzyıllar, Türklerin Büyük Almanya için tehlike yarattığı bir dönemdi. 1529 ve 1683 Viyana Kuşatmaları bu sıkıntının zirvelerini temsil eder. (Tarihçi Kitabevi)

Son güncelleme: 07:46 - 08.04.2018