Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan haftanın kitapları
Kültür Sanat 15 Nisan 2018 - 01:30

Özkan SAÇKAN

Acı gerçekle yüzleşme

Gamze Pat'tan ‘Eyvah Penguenlerin Soyu Tükeniyor!'… Paytak ve arkadaşlarının küresel ısınmanın yarattığı tehditler sebebiyle yaşadıkları anlatılıyor kitapta. Paytak, Antarktika'da hayatın acı gerçekleriyle yüzleşiyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

eyvah-penguenlerin-soyu

Ekonomik krizin etkisi

Alain Touraine'den ‘Toplumların Sonu'… Yazar kitabında, ‘Krizden Sonra' ile başladığı ekonomik kriz olgusunun toplumsal etkilerini incelemeye devam ediyor. Bu defa Evrensel İnsan Hakları'nı temel alan yeni bir toplumun gerekliliğini haykırarak… (Yapı Kredi Yayınları)

toplumlarin-sonu

Sevimli kuşlar

Saim Bağbars'tan ‘Kuşlar da Ağlar'… Yazar yeni kitabındaki bir şiirinde şöyle diyor: “Pencereye konan o sevimli kuşlar / Ne kadar da haz duyar şu insanlar / Minicik gagalarıyla camları tıklar / Sanki cama çağırır gibi o bakışlar.”

kuslarda

Dış ticaret kararları

Özkan Aydın'dan ‘Milli Mücadele Döneminde Dış Ticaret 1920-1923'… Kitapta sadece, 23 Nisan 1920 ve 29 Ekim 1923 tarihleri arasındaki dönemde yayınlanan kararlara yer verildi. Bu dönemde 2874 karar alındı. Bu kararların 44'ü ihracatla, 116'sı da ithalatla ilgili…

milli-mucadele

Bir çırpıda okuyacaksınız

Cihan Demirci'den ‘Şiirzofren' şiirler… Kitapta yazarın son şiir kitabından tam 19 yıl sonra, 2000-2017 yılları arasında yazılmış 120 şiiri yer alıyor. Mizahla hüznün iç içe geçtiği ve yalnızlık yüklü, sözünü uzatmayan şiirler bunlar. Bir solukta okuyacaksınız. (Tura Yayınları)

sirzofren

İlk kocası hayatta mı?

Agatha Christie'den ‘Ölüm Dalgaları'… Gordon Cloade güzel bir dulla evlendik sonra ölür. Ölen adamın yengesi Hercule Poirot'yu ziyaret eder ve Rosaleen Cloade'in ilk kocasının hâlâ hayatta olduğunu ‘ruhlardan' öğrendiğini anlatır. (Altın Kitaplar)

olum-dalgalari

Başkaldırının şiiri

“Sanatın alegoriye kefenlendiği bir çağda insanca başkaldırının şiiridir Carmina Burana. Her dizesi, şarkılar ve danslarla süslenmiştir. Baharın müjdecisidir; ıtır kokan kırların, nehirlerin, yemyeşil vadilerin ve hercai gönüllerin.” (Alfa Yayıncılık)

carmina

Ecdadımız için yazıldı

Yazar Bilal N. Şimşir'den ‘Balkan Savaşlarında Rumeli Türkleri Kırımlar Kıyımlar Göçler 1821-1913'… Balkanlar bizim coğrafyamız ve tarihimizdir. Balkan Savaşları sırasında Rumeli topraklarımızda şehit düşmüş, göçe zorlanmış olan ecdadımız için yazıldı bu kitap. (Bilgi Yayınevi)

balkansavaslarindarumeliturkleri

Neleri farklı yaptılar

Ali Aydın'dan ‘Pardon Patron'… Bugün milyonlarca, milyarlarca dolarlık şirketlerin, dev holdinglerin yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda oturan patronlar acaba neleri farklı yaptılar? Hangi adımları hızlı, hangilerini daha yavaş attılar? (Ceres Yayınları)

pardon-patron

Meriç'in sisli gecesinde

Ertürk Akşun'dan ‘Ve Kızın Adı Gece'… Sessiz sedasız çocuklardık. Meriç'in sisli gecesinde, gökyüzünde hissedilen garip kuşatılmışlık altında, göremediğimiz yıldızların buz tutmuş yalnızlıklarında birbirine sarılan iki ruhtuk. (Destek Yayınları)

ve-kizin-adi