Sözcü Plus Giriş

Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...

Özkan SAÇKAN
Güncellenme: 10:20, 30/09/2018
Haftanın Kitapları

Gençler için yazıldı

Bülent Eczacıbaşı'ndan İşim Gücüm Budur Benim. Kitapta, yönetim, ekonomi, sürdürülebilirlik, toplum ve kültür-sanat alanlarına odaklanarak bu ve benzeri pek çok ufuk açıcı soruyu gündeme taşıyor. Her biri konusunun uzmanı on akademisyenle gerçekleştirdiği söyleşilerden ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak yakın tarihe, bugüne ve geleceğe ilişkin görüşlerini dile getiriyor. Kitap, iş yaşamına yeni giren ya da girmeyi düşünen gençler için yazıldı. (Yapı Kredi Yayınları)

isim-gucum
Bir derleme

Vehbi Koç Anlatıyor. Vehbi Koç'un 1972 senesine kadarki yaşamını okurlara sunduğu ilk kitap olan Hayat Hikâyem 1973'te yayımlandı. 1970'li yılların başından itibaren yaşadığı günleri, iş ve hayat tecrübelerini ise 1987'de yayımlanan Hatıralarım, Görüşlerim, Öğütlerim kitabında anlattı. Elinizdeki kitap ise yukarıdaki iki kitaptan seçilmiş metinlerin kronolojik bir sıralamayla ve belirli dönemler itibariyle sunulduğu bir derlemedir. (Yapı Kredi Yayınları)

vehbi-koc
Tuhaf karakterler

Douglas Adams'tan Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu. Yazar, bizi yine galaksiler arası tuhaf karakterlerle tanıştırıyor… Pürüzleri üst üste yığıyor, ilgiliyi ilgisizden ayırma işini okura bırakıyor. Yerleşik uygulamalarla ve tuhaflıklarımızla resmen dalga geçiyor. Gently ve arkadaşları için çok güzel bir başlangıç.” Sacramento Bee. (Alfa Yayıncılık)

dirk
Yaşam öyküleri

Penelope Fitzgerald'tan Salapurya Mahallesi. Kitapta 1960'ların başında Londra'da Thames Nehri üzerindeki deniz evlerinde yaşayan bir grup insanın yaşam öykülerini ve yaşam koşullarını aktarıyor. (Can Yayınları)

salapurya
Sorunların yanıtı

Aytunç Altındal Türkiye'de ve Dünyada Casuslar. Fahişeler ve ajanların yolları neden hep kesişir? Giordano Bruno neden yakıldı? Peki, Jeanne d'Arc? James Bond filmlerinin kahramanları hangi ajanlardan esinlenerek yaratıldı? Yunanistan'ın NATO'ya dönmesi konusunda Devlet Başkanı Kenan Evren'i kim ikna etti? Bu kitapta, bu ve daha birçok sorunun yanıtını bulacaksınız. (Destek Yayınları)

turkiye-ve
Kent için mücadele

Rüstem Aslan'dan Yeni Başlayanlar İçin Troya. Ozanlar ozanı Homeros'un günümüzden 2700 yıl önce yazıya geçirdiği İlyada Destanı, uğruna pek çok kahramanın öldüğü Troya kenti için verilen mücadeleyi anlatmaktadır. On yıl süren Troya Savaşı, aynı zamanda Doğu'nun Batı'ya; Asya'nın Avrupa'ya karşı verdiği bir savaş olarak da kabul görmüştür. (Doğan Kitap)

yeni-baslayanlartroya
Değişen dünya

Rebecca West'ten Askerin Dönüşü-Modern Klasikler. Yazar savaş hakkında bir roman ama alışılagelmişin aksine, savaşın tahribatını cephedeki erkeklerin değil evde bekleyen kadınların gözünden anlatıyor. Aynı zamanda aşk, evlilik ve kıskançlık hakkında bir roman ama danteli andıran cümlelerinin satır aralarında bundan çok daha fazlası var; sosyal rolleri, sınıf ilişkilerini ve I. Dünya Savaşı sonrasında geri dönüşü olmayan biçimde değişen dünyayı sorguluyor. (Everest Yayınları)

askerin-donusu
Para kazanmaya odaklanacak

Carrie Elks'ten Shakespare Kardeşler 1-Yaz Gecesi Rüyası. Cesca Shakespeare. Neredeyse çocuk denebilecek yaşta yazdığı oyunla ödül almış, ama başrol oyuncusu daha basın gösteriminde oyunu terk edince oyunu kaldırılmış, yıllardır yazar tıkanıklığı yüzünden bir kelime dahi yazmıyor… Londra'da kirasını bile çıkaramazken vaftiz babasından reddedemeyeceği bir teklif geliyor: Como Gölü'nde bir villada hem tatil yapıp hem para kazanıp hem de yazmaya odaklanacak. (Hep Kitap)

shakespare-kardesler
Karanlık düşünceler

İrene Adler'den Sherlock Lupen ve Ben-Gizemli Tilki Avı. 1872 yılı Londra. İrene babası için endişeleniyordu. Kış ayları boyunca Leopoldo Adler'in ruh hali iyice karamsarlaşmıştı. Bir arkadaşı, onu bu karanlık düşüncelerden kurtarmak için İrene ile birlikte bir kaç gün kırsaldaki evine davet etti. Burası kocaman bir bahçesi olan olağanüstü bir malikâneydi. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

gizemli-tilki-avi
Karşılıklı mektuplar

Semiha Berksoy, Nazım Hikmet'ten Nazım Hikmet ve Tosca’sı Semiha Berksoy-Mektuplaşmalar. İkilinin ortak yönü olan “sanat” vesilesiyle başlayan ve kimi zaman aşka evrilen bir yakınlık. Nâzım'ın mahpusluğu yüzünden “gerçekleşmeyen” bir aşk ve bunun da etkisiyle iyice pekişen bir dostluk. Bu aşkî dostluğu tüm yoğunluğu ve saflığıyla ortaya koyan karşılıklı mektuplar… (Kırmızı Kedi Yayınları)

nazim-hikmet
Çölü geçtiler

Yeonmi Park'tan Yaşamak İçin. Yazar, açlığın ve nehirlerde yüzen cesetlerin normal olduğunu sanarak büyüdü. Babası çalışma kampına düştükten sonra, annesiyle, diktatör Kim Jong Un'dan kaçmak zorunda kaldılar. Sınırı geçtikten sonra ise bambaşka bir kâbus onları beklemekteydi; hayatın çok sert olduğu Çin! İnsan tacirlerinin elinde geçen iki yıldan sonra, Yeonmi ve annesi buz gibi Gobi Çölü'nü gökteki yıldızları takip ederek geçtiler. (Mona Kitap)

yasamak-icin

Okurların iç dünyası

Kemal Sayar'dan Her Şeyin Bir Anlamı Var. Yazar soruyor: İnsan varoluşa sinmiş olan o güzelliği nasıl ortaya çıkarabilir? Kendinde saklı duran ve modern medeniyet tarafından âdeta baskılanan merhamet, şükran, cesaret gibi olumlu özelliklerini bilince nasıl taşıyabilir? Kitap, hem bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyor hem de okurların iç dünyasına ayna tutuyor. (Kapı Yayınları)

herseyin
Eğlenceli bir yolculuk

Enis Doko'dan Bilimsel Gizemler ve Yalanlar. Atalarımız ve bizler yaptığımız hatalarla yüzleşerek gelecek kuşaklara hurafeler yerine saf bilimi mi miras bırakacağız yoksa onlar da doğru bildiğimiz yanlışlarla mı yollarına devam edecek? Bu kitapta tüm bu sorulara cevap niteliğinde onlarca örnek bulacak ve bilginin ışığında eğlenceli bir yolculuğa çıkacaksınız. (Destek Yayınları)

bilimsel-gizemler

Birbirinden farklı

Alfred'ten Eskisi Gibi. Usta çizerin bu eşsiz çizgi romanında Fransa’daki gün batımıyla İtalya’daki gün batımının hissettirdikleri birbirinden çok farklı. Yolların ıssızlığını, yaz sıcağını, tatlı esintileri çizgi ve renklerle hissedecek; görmediğiniz İtalyan kasaba ve kırlarını bizzat göreceksiniz. (Karakarga Yayınları)

eskisi-gibi
Sovyet insanının hayatı

İlya Ehrenburg'tan Buzlar Çözülürken. Bu romanda da insanların gündelik hayatlarını kurmaları, dolayısıyla da Sovyetler Birliği'nin savaş sonrası yeniden kuruluşu anlatılıyor. Öncü Sovyet insanının gündelik hayatının ve çalışma hayatının kesişme anlarını, fedakârlıklarını anlatıyor. (Epos Yayınları)

buzlar-cozulurken

Her yaşta insan için

Nihan Kaya'dan İyi Aile Yoktur. Bu kitap sadece anne-babalar değil, çocukluk geçirmiş ve kendisini daha iyi anlamak isteyen her yaşta insan için yazıldı. Bu kitabın sunduğu farklı bakış açısıyla, neden acı çektiğimiz, sevilmeyi neden isteyip sevgiyi kaybettiğimizde neden üzüldüğümüz, işlerimizi neden ertelediğimiz gibi kendimize dair birçok şeyin altındaki nedeni yepyeni bir gözle, şaşkınlıkla keşfedeceksiniz. (İthaki Yayınları)

iyi-aile-yoktur
9 yaş üstü çocuklara

Bilgin Adalı'dan Zamana Açılan Kapı. Anadolu kültür mirasının en önemli yerleşimlerinden Hasankeyf'te geçen bir macera. Kerim, yaz tatilini dayısının yanında geçirmek üzere Hasankeyf'e gider. Bir mağarada binlerce yıl öncesine açılan bir kapı ile böylece karşılaşır. Kazı çalışmaları yapan dayısı ile birlikte çözmesi gereken gizemler vardır. Hüseyin Sönmezay'ın illüstrasyonlarıyla renk bulan kitap 9 yaş üstü çocuklara göre. (Hep Kitap)

zamana-acilan
Türlü anı parçacıkları

Jose Saramago'dan Küçük Anılar. Yazar, “Küçüklüğümdeki küçük anılar” dediği türlü anı parçacıklarını birbiri ardına sıralıyor. Bir amacı da var üstelik: aklın içindeki canavarları ve yine onun yarattığı yücelikleri ortaya çıkarmak. (Kırmızı Kedi Yayınları)

kucuk-anilar
Beğenmemek mümkün değil

Greg Rucka'dan Wonder Woman Cilt 1: Yalanlar.”Greg Rucka’yı Wonder Woman’a geri getirmek DC Rebirth’ün en heyecan verici duyurularından biriydi.” The A. V. Club” DC Rebirth serilerinin en önemli parçalarından biri.” IGN
“Bu kitabı beğenmemek mümkün değil.” Nerdist
“Görsel açıdan büyüleyici.” Screenrant (Yapı Kredi Yayınları)

wonder-woman
Taşraya taşınır

Tess Gerritsen'den Kan Gölü. Dr. Claire Elliot, oğlunun başını derde sokmasını önlemek ve onu kısa zaman önce yitirdiği babasının hatırasından uzaklaştırmak için büyük şehirden göl kıyısındaki taşra kasabası Tranquility'ye taşınır. Burada bir muayenehane açıp işini yapmaktır niyeti. (Doğan Kitap)

kangolu

Derdine derman

Sibel Ateş'ten Bu Evde Kimse Yaşamıyor. Yazar ilk öykü kitabında yaşamda küçük inceliklerin hâlâ yaşadığını iddia ediyor. Küçük, incecik, sessiz, belki köşede. Bu bir ilk kitap. Şifasını kendi buluyor. Derdine derman oluyor. O evde kim yaşıyor? (Everest Yayınları)
bu-evde-kimse
Göz yumdular

Burhan Dodanlı'dan Hepiniz Suçlusunuz . “… bizi bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden bir kuşak olarak, mahkeme heyeti olan sizler dahil hepiniz suçlusunuz! Asıl suçlu sizler ve sizler gibi emperyalizme göz yumanlardır.” -Deniz Gezmiş- (Bilgi Yayınevi)

hepiniz-suclusunuz
Kimlik arayışı

Salman Rushdie'den Altın Ev. Yazar kitabında, sadece zengin bir göçmen ailenin öyküsünü ve Hindistan'daki inşaat ve kara para aklama odaklı mafya düzenini anlatmıyor. Son yılların Amerika'sının da kapsamlı bir sosyal-siyasal panoramasını çiziyor ve ulus çapında kimlik arayışına parmak basıyor. Unutulmayacak bir roman. (Can Yayınları)

altin-ev
Maddenin hareketi

Erkan Afacan'dan Kuyudaki Taş: Kuantum. Atom altı âlemde yer alan kuantumun gizemli perdesini kaldırmak için fiziksel gerçekliği, fizik bilimini ve maddenin hareketini anlatıyor. Kuantum bilgi dünyasının korkulan bir konusu gibi gösterilir. Ancak, bu kitap kuantumun korkulacak bir yanının olmadığını gösteriyor. (Epos Yayınları)

kuyudaki
Büyük bir adam portresi

Seha L. Meray'dan Su Başlarını Devler Tutmuş. “Hayatta hoca ve aydın diye tanıdıklarımın başında gelir ama bu mühim değil. 1965 yılı ile 77 arasında, ne yazık ki sadece 12 yıl, bir insan portresini yakından gördüm. Bir büyük adam portresini yakından gördüm.” -İlber Ortaylı- (Kırmızı Kedi Yayınları)

su-baslarini
6 yaş üstü çocuklara

Bilgin Adalı'dan Bizim Sokakta Şenlik Var . Sokakta alışılmışın dışında bir hareketlilik vardır. Seslerin ardı arkası kesilmez. Kahramanımız uykusundan gürültüyle uyanınca balkondan yaşananları izler. Ne olduğunu anlamak için sorduğu sorular da bitmek bilmez.
Usta yazar Bilgin Adalı'dan gürültü kirliliği üzerine kısa ama etkili bir öykü… Büşra Çakmak'ın resimlediği kitap 6 yaş üstü çocuklara hitap ediyor. (Hep Kitap)

bizim-sokakta
Olumsuz duygular

Mehtap Utuş'tan Nefesten Gelen Şifa . Geçmişin tüm dramatik olayları; anne karnından doğumumuz, ilk ağlamamız, sınıfta kalmamız, kaza geçirmemiz, kayıplar yaşamamız, işimizi kaybetmemiz, çocuğumuzun olmayışı ya da yaşadığımız korkular… Kişi yaşadığı birçok olumsuz duygu durumunu zihnine kaydeder ve oradan da organlarına yollayarak hapseder! İşte, bedeni arındırmak için yapılacak nefes çalışmaları da tam burada devreye girer. (Mona Kitap)

nefesten-gelen
İlham verecek

Ahmet Naç'tan Beni Bu Kadar Sevme Anne . Yazar, tüm anne babalar, öğretmenler, eğitmenler için yazdı… Beni Bu Kadar Sevme Anne, çocuğunu en doğru şekilde yetiştirmek isteyen herkes için başucu kitabı olacak. İçindeki çocuğun hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere ise ilham verecek. (Doğan Kitap)

beni-bu-kadar
Metafiziksel kanıtlar

Sultan Tarlacı'dan Usta ve Çırak Sohbetleri. Parapsikoloji bilimle, görelilikle ve kuantum fiziğiyle çatışmalı mıdır? Duru görü nedir? Kişi öleceğini bir şekilde hissedebilir mi? Beyin-beden öldükten sonra varlığın, bilinç-bellek-kişiliğin devam ettiğine dair metafiziksel kanıtlar nelerdir? Ölüme yakın deneyim nedir? Reenkarnasyon nedir? (Destek Yayınları)

usta-cirak
Altı hikâye

“Düşme Korkusu adı altında altı tane hikâye yazdım. Çünkü düşmenin çeşitli anlamları var. Saygınlığını kaybetmek var, değerini kaybetmek, gözden düşmek, çaresizliğe düşmek var. Bunun manevi yanını göz önünde tutarak düşme korkusunu yazmaya karar verdim.” -Adalet Ağaoğlu- (Everest Yayınları)

dusme-korkusu

Zeki ve tedirgin edici öyküler

Javier Marías'tan Kötü Niyet Öyküleri. “Herkesin kendi hayatı vardır, bir tanecik hayatı, kimse onun arzularına göre gerçekleştiğini görmekten vazgeçmeye razı olmaz, arzuları olmayanlar dışında ki onlar aslında çoğunlukta. İnsanlar istediklerini söylerler, özveriden, vazgeçmekten, cömertlikten dem vururlar, hepsi yalandır.” (Can Yayınları)

kotuniyetoykuleri_cover
Yayınlanma Tarihi:09:41,