Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 4 Kasım 2018 - 09:43

Aşk Simülasyonu
Pınar Eğilmez'den Tanık. Eskort Rüya Nilay Kosova, müşterilerine “Aşk Simülasyonu” adlı hizmet paketleri sunarken, kendini çözülmemiş bir cinayetin ve annesinin giderken bıraktığı sırların ortasında bulacaktır. Kayıp bir kitap ve gizemli bir tanık; varoluşun anlamı peşinde savrulan Nilay'ı, yaşam tapınağının en alt dehlizlerine indirecektir. (Doğan Kitap)

tanik
Besleyici tarifler
Tuğba Öztermiyeci Bayburtluoğlu'ndan Bilge Mutfağım. Mutfağa girilen andan itibaren yapılacaklar; steril bir alan yaratmak, market ve pazar alışverişi, gıda ürünlerini saklama koşulları, sağlıklı yemekler yapmanın ipuçları ve hemen ardından, hepimizin ihtiyacı olan, basit ama besleyici tarifler…Bu kitap, marketlerde etiket okuduğunuz andan, masanın üzerine yemeği koyduğunuz âna kadar size eşlik etmeye hazır. (Felibus Kitap)

bilge-mutfagim
Türk toplum yapısı
Doğan Cüceloğlu'ndan İnsan ve Davranışı. Bu kitap her çağdaş insanın bilmesi gereken modern psikolojinin temel kavramların ilk kez Türk bilim adamlarını katkılarıyla ve Türk toplum yapısının özellikleriyle kaynaştırarak sunmaktadır. (Remzi Kitabevi)

insan-ve-davranisi
Bir eser yaratmak
Vakkas Altınbaş'tan Altın Yıllarım. Nedir hayatınızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız; bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir iyi karar verin. (Altınbaş Üniversitesi Yayınları)

altin-yillarim
Etkileşmelerin dünyası
Daniel Denegri'den Büyük Patlamadan Higgs Bozonuna, LHC'nin Serüveni Higgs ve Cern. Bu kitap, kuarkların, leptonların ve bunların aralarında olan, doğadaki temel simetrilerce düzenlenen etkileşmelerin dünyasını olduğu kadar, bu dünya ile sonsuz küçük ve sonsuz büyük arasındaki bağıntıyı da sunuyor. (Alfa Yayınları)

higgs-ve-cern
Fenerköy öyküleri
Ayşe Gülay Hakyemez'den Kar Tanesi Pastası. Ormanının, denizinin, çiçeklerinin renkleri gökkuşağı ile yarışıyor. Fenerköy hayallerin sahil kasabası. Mutluluğa ve sonsuz hayallere yelken açmak isteyen tüm çocuklar, Fenerköy öyküleri sizi bambaşka diyarlara götürecek. (Altın Kitaplar)

kar-tanesi-pastasi
Amansız bir mücadele
Edward St Aubyn'den Patrick Melrose 3-Biraz Umut. Arınmak ve affetme yetisi kazanmak için çevresindeki acımasızlıkları dikkatle gözlemleyen Patrick, sivri zekâsı, yeni edindiği hayata açıklığı ve en uç deneyimleri tecrübe etmenin verdiği güvenle, çocukluğunda yaşadığı vahşeti geride bırakmak için amansız bir mücadele verecektir. – Alice Sebold –  (Can Yayınları)

patric-melrose-biraz-umut
Cesaret ve yaratacılık
Christine Baldacchino'dan Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise. Sınıf arkadaşları onlardan farklı olduğu için Moris'le alay ediyor ama o bununla baş etmenin yolunu bulacak. Christine Baldacchino'nun, farklı olanın cesaretini ve yaratıcılığını anlattığı tatlı öyküsüne Isabelle Malenfant'ın sıcak çizimleri eşlik ediyor. (Güldünya Yayınları)

morris
Biraz tuz, biraz biber
Selen Sevigen'den Ana Yemekte Aşk Var. Hem lezzetli, hem de orijinal yemek tarifi almak isteyen de, ilişkisini tek öğünde harcamak yerine yıllarca her öğün onu taze tutmak isteyen de, bu kitabı okuyunca eminim işe yarar bir şeyler bulacaktır. Ama eğlencesi garanti. Biraz tuz, biraz biber… biraz aşk… (Alfa Yayıncılık)

ana-yemekte
Yaratıcılık felsefesi
Kevin Ashton'dan Bir Atı Kanatlandırma Sanatı. Büyük buluşların bizlere dehalar tarafından çeşitli mucizelerle getirilmiş olduğunu düşünmek son derece çekici gelir. Oysa biz hiçbir şey olma halinden “yeni”ye gelen yolu görmeyiz, görmek de istemeyiz. Yaratıcılık efsanesi sadece bazı insanların yaratıcı olduğunu ima eder. (Destek Yayınları)

bir-ati-kanatlandirma
Son derece şiirsel
Lydia Davis'den Neredeyse Hiç Hatırlamıyor. “Esprili ve yaratıcı bir iç görüye sahip. Neredeyse hiç hatırlamıyor insan hayatının tuhaf  bir biçimde trajikomik tarafını yakalıyor.”  – Paula Friedman, Washington Post- “Son derece şiirsel ve kesinlikle unutulmaz.”- Liam Callanan,N.Y. Times Book Review- (Everest Yayınları)

neredeyse-hic
Onların kimliği yok
Nermin Bezmen'den Havva’nın Cezası. Kız ve erkek çocuklarına, kadınlara “gelenek” ve “din” kisvesi altında şiddeti, tecavüzü, ensesti reva gören, onların kimliğini yok eden, bedenlerini ve ruhlarını örseleyip onları diri diri mezara gömen, ekmek tekneleri olan tabiatı hunharca katleden erkekler… Bu acınası, sefil hayatın masumlarından sadece biri Havva. (Doğan Kitap)

havvanin-cezasi
Tarihsel belgeler
Rene Girard'ten Günah Keçisi. Yazar kitabında zulüm metinlerini ve zulmü uygulayanların bakış açısından şiddet olayını anlatan tarihsel belgeleri inceliyor. Bu zulüm metinlerini mitlerle, örneğin Oedipus mitiyle karşılaştırarak çarpıcı benzerlikler buluyor. Ortaçağ'daki cadı avı ve İsa'nın çilesini, mitolojide ve kutsal kitaplarda bulunan aynı kolektif şiddetin göstergesi diye açıklıyor. (Alfa Yayıncılık)

gunah-kecisi
İnsan öyküleri
Şermin Yaşar'dan Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu. Kitap, gidenler için bir ağıt, kalanlar içinse bir şiir, biriktirilmiş insan öyküleri. Yazar kitabında o çok özlediğimiz “insan”a bütün görkemiyle geri döndürüyor bizi. Hazırlayın yüzünüzü. Gülüşünüzün yanına biraz da keder koyun, okurken biraz ondan alacaksınız, biraz bundan. Kıtlama çay içer gibi… (Doğan Kitap)

gocup-gidenler
İnsan hikâyeleri
Pınar Eğilmez'den Uçan Tabut. “İnanmak ve bilmek aynı şey değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Bütün zulümler bu ayrıntıdan ürer.” New York'tan yurda getirilen bir cenazenin ekseninde gelişen olaylarda, bir diğerinin hayatını bilmeden bir meteor çarpmışçasına etkileyen bir dizi insanın hikâyesi. (Dogan Kitap)

ucan
Ayrı bir macera
Judith Kerr'den Dombili ve Nine. Yazarın hem yazıp hem de resimlediği 1970'li yıllardan beri aralıksız yayımlanan dizide, dört kişilik Thomas Ailesi'nin Dombili adında çok sevdikleri kedileri her kitapta ayrı bir macera yaşar. Thomas ailesi seyahate çıkarken Dombili'yi Nine'ye bırakırlar. Değişiklikten pek hoşlanmayan Dombili buna itiraz edemez. (Hep Kitap)

dombili-ve-nine
Mektuplarda buluştular
Fikret Mualla, Semiha Berksoy'dan İki Aykırının Mektupları. 1930'ların İstanbul'unda başlayan ve âşıkları kıskandıracak yakınlıktaki dostluk, Fikret Muallâ'nın bir daha dönmemecesine gittiği Fransa'da samimiyetini ve yakınlığını hiç yitirmeden mektuplarla devam eder. Ta ki Muallâ'nın ölümüne kadar…Kitap iki çizgi dışı insanı mektuplarında buluşturuyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

iki-aykirinin
Büyük bir eser
Günümüz Türkçesiyle Nutuk… Nutuk, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışından itibaren kongreler ve Kurtuluş Savaşı'nı, Lozan Konferansı ve saltanatın kaldırılmasını, TBMM'nin açılışı ve Cumhuriyet'in kuruluşunu, CHP'nin oluşumu ve Terakkiperver Fırka'nın kapanışını, kısacası 1919-1927 arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihini anlattığı büyük bir eserdir.   (Yapı Kredi Yayınları)

gunumuz-turkcesiyle-nutuk
Güzel olanı göstermek
Ömer Dinçer'den Bilirken Susmak. Bu kitap, Hz. Danyal'ın (AS) izinden gitti ve 2016-2017 yıllarında, Türkiye'de yaşanan olaylar karşısında, siyaset aktörlerinin politika ve eylemleri karşısında, sadece bilginin gücüne güvenerek, doğru olana işaret etmeye çalıştı. Görülecek ki, demokratik bir yaklaşımla doğru, iyi ve güzel olanı göstermek çabası içinde olundu. (Alfa Yayıncılık)

bilirken-susmak
Çok güleceksiniz
Pınar Gönen, Dav Pilkey'den Köpek Adam. Kaptan Düşükdon'un yaratıcısından müthiş bir macera, yepyeni bir dizi… Şehirde yepyeni bir adalet savaşçısı var: Suçluların korkulu rüyası Köpek Adam'la tanışın! Her türlü düzenbazlığa karşı savaşan, dünyanın en tüylü ve en cesur kahramanının maceralarını okurken gülmekten kırılacaksınız! (Altın Kitaplar)

kopek-adam
İlgi çekici anlatım
Louis Althusser'den Felsefede Marksist Olmak. Felsefe hiçbir şekilde masum değildir. Kitapta, her zamanki ilgi çekici anlatımı, çarpıcı örnekleri, yer yer kışkırtıcı, şiddetli tartışmalara yol açan üslubuyla Althusser, kendi durduğu yerden “baş aşağı gözüken felsefeyi ayakları üzerine çevirmeyi” deniyor… (Can Yayınları)

felsefede
Sarayın gözdesi
Aaron Nommaz'dan Jozef Nasi-Büyük Hayalin Peşinde. “On altıncı asrın ikinci yarısı ve Muhteşem Süleyman'ın oğlu II. Selim tahtta; imparatorluğumuza sığınan ünlü banker ve tüccar aile Dona Gracia ve yeğeni Jozef Nasi Osmanlı sarayının gözdesi. Avrupa ile bütün bağları ve istihbaratı çok uzun yıllardan beri onlar sağlıyorlardı. Jozef Nasi'yi II. Selim Naksos Adası'nın dükü tayin ediyor.” -İlber Ortaylı- (Destek Yayınları)

jozef-nasi-buyuk-hayaller
Gizemli bir tablo…
Arif Ergin'den Tekvin. Yeryüzünün efendilerine rağmen kurulmuş bir ülke. Ve bu ülkenin kaderi üzerinde oynanan büyük oyun. İşadamı Hakan Turan'ın hayatı, manevi kız kardeşi Melek'in kaçırılması ile bir gecede altüst olur. Kız kardeşinin izini süren Hakan, kendini paranın kadim efendileri arasındaki bir savaşın ve yıllar önce gerçekleşmiş cinayetlerle kurgulanmış bir bilmecenin tam ortasında bulur. Gizemli bir tablo. (Doğan Kitap)

tekvin
Kuşlardan öğreniyorum
Asuman Susam'dan Plasenta. Şiir çıplak bırakır, yoksa nasıl duyulur dünyanın teni, sarmaşıklara, kır bitkilerine dolanıyorum, bu size görünmeye yeter, kuşlardan öğreniyorum konuşmayı yeniden, sindirim en hassas yeri sistemin, gaga, yutak, kursak ve taşlık, çamurlu sözcükler kusuyorum sürekli, siklon B, kansız ölüm, ağaçlar yeşerirken ölmeye yürüyenler vardı… (Everest Yayınları)

plasenta
Sihirli güçlerini kullanma
Catherine Coe'den Festival Zamanı-Çiçekli Orman’ın Tekboynuzları. Üç kuzinin inanılmaz bir sırrı vardı. Tatillerinin başında kamp alanının yakınlarındaki bir kovukta toynak izleri gördüler. Isabelle, Lei ve Cora yeniden Çiçekli Orman'dalar.Tavşan Lizzie ise Yankı Dağları'nda kaybolmuş! Çiçekli Orman'ın tekboynuzları Lizzie'yi bulmak için sihirli güçlerini kullanabilecekler mi?  (Hep Kitap)

festival-zamani
Öyküye yönelik yazılar
Füsun Akatlı'dan Rüzgara Yazılıdır-Bütün Yazıları 5. Yazarın külliyatında öyküye yönelik yazılarını birleştiriyor. Sadece kurgusal ve yapısal anlamda öyküyü ele alan yazılardan oluşmakla da kalmıyor. Türk edebiyat tarihinde öykücülüğümüzün de izini sürüyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

ruzgara-yazilidir
Belirli bir dil etiği
Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan Karşıdüşünce-Vatan Gazetesi Yazıları 1961-1962. Yazarın 1961-1962 yıllarında yayımlanan, “aforizma tılsımlı” Vatan Gazetesi yazıları Türkçeyi “ses bayrağım” diye niteleyen şairin dönemin ruhundan da beslenen düşünme pratiğini gösterirken, kendi sözlüğünü ve gramerini oluşturması açısından belirli bir dil etiğini öne çıkarıyor. (Yapı Kredi Yayınları)

karsidusunce
Gerçeklik bulmacası
Philip K. Dick'ten Ölüm Labirenti. Kitapta, kendilerini kafa karıştırıcı bir gerçeklik bulmacasının içinde bulan, birbirlerinin algılarını kullanarak olanları anlamaya çalışan bir grup insanı anlatıyor. PKD'den ölüm, bilinç üzerine metafizik bir sayıklama, bir uzay operası ve perili ev hikâyesi. Makinenin kapatma düğmesini kıskananlar için… (Alfa Yayıncılık)

olum-labirenti
Ormanın renkleri
Ayşe Gülay Hakyemez'den Renkli Yağmur Damlası. Fenerköy hayallerin sahil kasabası. Ormanının, denizinin, çiçeklerinin renkleri gökkuşağı ile yarışıyor. Evlerinin duvarlarında resimler, parklarında heykeller, bostanlarında sebzeler, bahçelerinde meyveler, sularında balıklar eksik değil… (Altın Kitaplar)

renkli-yagmur-damlasi
Doğru sorular soruyor
Jenny Erpenbeck'ten Gidiyor Gitti Gitmiş. Yazar, kitapta ülkelerinden kaçmak zorunda kalanların, ölümü ve zulmü savuşturanların sonsuz bekleyişe mahkûm edildiği bir dünyadan, bizim dünyamızdan söz ediyor. Bakmak ile görmek arasındaki ilişkiyle hesaplaşan bir roman bu. İnsanın yüzleşmekten kaçamayacağı doğru soruları soruyor. (Can Yayınları)

gidiyor-gitti
Mükemmeli aramak!
Emre Alkin'dan Mükemmeli Arayan Kadın. Bu kitabın kahramanı gizemli bir kadın. Adı da “Gizem” zaten. İşinde gücünde mükemmeli aramazken, aşkta mükemmeli aramak için yola koyulmuş biri. Kaybettiği savaşlara rağmen yılmamış. Kadın bu, öyle kolay kolay vazgeçmez. İnat da diyebilirsiniz. Öyle olsun. (Destek Yayınları)

mukemmeli-arayan
Alternatif hayat hikâyesi
Aslı Perker'den Flamingolar Pembedir. Yazar “Kitap benim alternatif hayat hikâyem. Küçük bir kız çocuğu hiç konuşmadan, hep dinleyerek, bütün varlığıyla hayatı anlamaya çalışır. Onu teselli eden tek bir yer vardır, kayığı, yani annesinin kayıp kucağı” diyor. “Seviyorum. Ama insan sevdiğini öldürür mü?” “Ahhh. Sen nasıl bir soru sordun Bahriyeli? İnsan sevdiğini öldürür. Hem de her gün.”  (Everest Yayınları)

falimingolar
Şato'da başlarına gelenler
Angela Sommer-Bodenburg'den Küçük Vampir Kitap Okuyor. Küçük Vampir hâlâ İniltiler Vadisi'nde kalıyor. Anton da arkadaşına yakın olmak için tatilini burada geçiriyor. Anton ile Küçük Vampir, Titrektaşzade aile tarihçesini okumak için sözleşiyorlar. Böylece Anton, Olga'nın Transilvanya'daki şatosunda başına gelenleri öğreniyor. (Hep Kitap)

kucuk-vampir-kitap
Güzel bir dünya için
Bilgin Adalı'dan Dünya Artık Daha Güzel. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan serüven dolu öykülerle çocukların dünyasına renk katan Bilgin Adalı, yine gizemli bir dünyaya çağırıyor çocukları: Dostluğun ve sevginin engelleri yok eden, mesafeleri kısaltan, kıtaları aşan gücünü anlatıyor. Daha güzel bir dünya için… (Yapı Kredi Yayınları)

dunya-artik