Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Kültür Sanat 2 Aralık 2018 - 08:08

Rehber niteliğinde

Nermin Ceri'den 1 Kişilik Dev Kadro. Her gökyüzüne baktığında oradaki yıldızlar kadar uzak sandığı hayaline nasıl ulaştığının rehberi niteliğinde bu kitap… Cevabını bulacağınız onlarca soru: Fatih Altaylı'yla yaşadığı trafik kazasına kim sebep olmuştu? Ajda Pekkan neden çocuk sahibi olmadı? “Sibel Can'ın vücudunda kimsenin görmediği iki elbise var” derken neyi kastediyordu? Serdar Ortaç'a neden “Japon” imajı yaptı? Rafet El Roman neden apar topar evlendi? (Romans Yayınları)

1-kisilik

Bağımlılık hakkında

101 Soruda Bağımlılık.. Bu kitapta alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı hakkında bilinmesi gerekenleri alanında uzman isimlerle 101 soru cevapta bir araya getirildi. Yazarlar “Kitabın birey, ebeveyn, alan çalışanları, öğretmenler, akademisyenler, toplum bilimciler ve kanaat önderleri için bir başucu kitabı olacağına inanıyoruz. Bağımlılık bilgi ile başlamadan önlenebilir” diyor. (Yeşilay Yayınları)

101-soruda
Uzayın keşfedilmesi

Arif Tekin'den Hz. Muhammed’in Uzay Yolculuğu. Yazar, bu çalışmasında, uzayın keşfedilmeye çalışıldığı, kara deliklerin, süper novaların ve galaksilerin… Kuantum fiziği ve sicim teorileriyle keşfedilmeye başladığı günümüzde, Hz. Muhammed'in doğaüstü yolculuklarının arkasında yatan gerçekleri incelemektedir. (Berfin Yayınları)

hz-muhammedin
Çakma kanıt üretme

Mine G. Kırıkkanat'tan Adnan’ın Tek Taşı. Adnancılar FETÖ'ye teknik destek sağlardı; yani kurbanları izlemeye, dinlemeye, sesli ve görüntülü kaydetmeye, haklarında çakma kanıt üretmeye hizmet ederlerdi. Bu hizmetin karşılığında da FETÖ'cü savcı ve yargıçlar, zaman zaman dürüst emniyetçilerin eline düşen Adnan Oktar ile bendelerini kollar, haklarında hasbelkader çıkan mahkûmiyet kararlarını Yargıtay'daki FETÖ yapılanması bozar, bazı davaları da zaman aşımına uğratıp çeteyi kurtarırlardı! (Kırmızı Kedi Yayınları)

adnanin-tek

Bir kadının hikâyesi

Bedia Ceylan Güzelce'den Soyka-Benim Hikâyem. Yazarın bir sorgu odası hikâyesi anlattığı kitapta, sevmenin öğretilmediği insanların trajedisini kelimelere bölüyor. Güzelce'nin kendine has üslubuyla gerçek hayatların gerçeküstü anlatımı var bu romanda. (Çınar Yayınları)

soyka
İnsan öyküleri

Mustafa Balbay'dan Köleliğe Kaçış . Dünyanın seksen ülkesini gezen gazeteci-yazar, iç savaş coğrafyalarını ayrıca inceledi. Nikaragua'dan Güney Afrika Cumhuriyeti'ne, Balkanlar'dan Kafkaslar'a, Irak'tan Yemen'e kadar kanlı iç savaşların yaşandığı ülkelerin sokaklarında insan öyküleri topladı. Bunlara gezi kitaplarında yer verdi. Bütün bunlardan damıttıklarını bugünlerden geleceğe kalacak belgesel canlılığında bir roman olarak kaleme aldı. (Bilgi Yayınevi)

kolelige
İlk sokak eylemi

Ayşe Düzkan'dan 05 17. İstanbul Yoğurtçu Parkı'nda, 17 Mayıs 1987'de gerçekleştirilen “Dayağa Hayır” mitingi Türkiye'de feministlerin ilk sokak eylemiydi. Bu önemli mitingin konuşmacılarından birisi olan yazar, o yıllarda feminizmi tercih etmiş çoğu kadın gibi 1980 öncesinde de siyasetle ilgiliydi… (Güldünya Yayınları)

0517_
Çığır açan araştırma

Sandra Maitri'den Ennegramın Spiritüel Boyutu. Enneagramın Amerika'daki ilk öğrenci ve öğreticilerinden biri tarafından yapılmış, enneagramla çalışmanın spiritüel boyutuna dair çığır açan bir araştırma. Yazar, sadece enneagramın kişiliklerimizi nasıl ortaya çıkardığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda her birimizin içindeki gerçek özün açığa çıkmasına nasıl yardım edebileceğini de gösteriyor. (Omega Yayınları)

enneagramin
Sürükleyici bir kitap

Barış Efendioğlu'ndan Tutuşamayanlar. Beyoğlu'nda bir sahaf dükkânında çok uzun zaman önce başladı bu kederli oyun. Eski kitaplar, eski plaklar ve Tutuşamayanlar var oldukça da devam edecekti. Sırrı, kitaptan kitaba, plaktan plağa aktarılacaktı. Barış Efendioğlu'ndan insanı sarsan, sarstıkça sadeleştiren, yazıldıkça yaşanan “fazla farkındalıklı” hayli sürükleyici bir roman… (Yitik Ülke Yayınları)

tutusamayanlar
Kırgın günler

Melis Aygen'den Marilyn’le Beş Çayı. İstanbul'da doğup büyüyen Maya bir psikiyatristtir. Yağmurlu bir günde tanışacağı ruhsal bir rehber onun dingin ama kırgın günlerine bir güneş gibi doğar. Adya'nın “Kimi acılar kemiklerini dahi terk etmez, tıpkı tuzun denizi bırakmaması gibi… Korkularını, üzüntü ya da endişelerini bırakabilmen, içsel huzura ulaşabilmen için geçmiş yaşamlarını işte bu yüzden öğrenmeli, bilmelisin.” (Mona Kitap)

mariynnin
Çizgi roman

Guillaume Sorel'den Horla-Guy de Maupassant’ın Öyküsünden. Deli değilim ben… Burada yaşayan bir şey var… Benimle birlikte… Bu şey insanlara dokunabiliyor… Su ve sütle besleniyor… Ama onu göremiyorum… Maupassant'ın ölümsüz hikâyesi Horla, sorel'in ellerinde yine bir çizgi roman başyapıtına dönüşüyor. (Yapı Kredi Yayınları)

horla

Kedi ruhlu kadınlar

Alper Saldıran'dan Siyah Odadan Hikâyeler. Yazar bu kez siyah odaya giriyor. Burada da konuşan mobilyalar, ağaçlar, kedi ruhlu kadınlar, ustadan çırağa aktarılan tecrübeler arasında dolaşıp, hayata kaleminin gözünden, bizimle birlikte yeniden bakıyor. (Karakarga Yayınları)

siyah-odadan

Sıkıntıları anlamak

Halil Rahman Başaran'dan Hak Hukuk Bu Nasıl Uluslar Arası Hukuk. Komplo teorisyenleri, siyasetçiler, tarihçiler ve iktisatçılar dünya ve Türkiye meselelerini çok tartıştılar. Ancak ilginç bir şekilde bu tartışmalarda uluslararası hukuku unuttular. Oysa uluslararası hukuk hem yaşadığımız dünyayı hem de Türkiye'nin sıkıntılarını anlamak için gereklidir. (Alfa Yayıncılık)

hak-hukuk
Farklılıkların peşinde

Habib Bektaş'tan Bak Sen Şu İşe-İşler Güçler Beni Bekler. İlhan herkes gibi olmak istemeyen, farklılıkların peşine düşen bir çocuk. En çok da meslekleri merak ediyor. Bir bakmışsınız dolmuş şoförü olmuş ama çabucak vazgeçmiş. Neden mi? Engeller çıkmış önüne. Sonra bir bakmışsınız ki gazeteciliğe merak salmış. İyi de nasıl bir gazetecilik ki bu? (Altın Kitaplar)

baksen-su
Acımasız ve hoyrat günler

Latife Tekin'den Sürüklenme. Kitap, Türkiye'nin bu acımasız ve hoyrat günlerine ayna tutuyor. Manves City'yle birbirine el uzatan kitap, süregelen toptan yıkıma karşı yeni mücadele yollarının, çaresiz yetişkinlerin, sahipsiz, yoksul, yalnızlaştırılmış gençliğin ve onların yeni bir hayat kurma, sürüklenirken tutunma çabalarının romanı. (Can Yayınları)

suruklenme

Cevap arayan sorular

Yankı Yazgan'dan Çocuklu Hayat. Bu kitapta, çocuklu hayatın her an yenisini ürettiği sorulara, bilimsel veriler ve deneyimlere dayanarak cevap arayan ve yeni sorular soran yazılar bulacaksınız. Çocuklar sınırlarını zorlayarak öğrenir. Peki ya anne babalar? Anne babalar hangi sınırları kahramanca savunmalıdır? (Destek Yayınları)

cocuklu-hayat
Barışın şarkısı

Şermin Yaşar'dan Kuş Masalları. Yazar, kitabı ile tüm okurlarını gönül dağlarında dolaştırıp iyiliğin, şefkatin, hoşgörünün, sevginin ve barışın şarkısını şakımaya davet ediyor. Çocuklar ve çocukluğuna tutunanlar bu masallar sizin için. (Doğan Egmont)

kus-masallari
Etkilenmemek olanaksız

Günter Grass'tan Kutu-Karanlık Oda Hikâyeleri. Grass'ın romanla deney yapma konusundaki tükenmez tutkusundan ve Kutu'daki olağanüstü pasaj ve hikâyelerden etkilenmemek olanaksız.- Charles Simic. Alman romancının büyük tartışmalar yaratan Soğanı Soyarken adlı yaşam öyküsünün devamı niteliğindeki kitap, aynı zamanda deneysel bir kurmaca. (Everest Yayınları)

kutu
Bilimsel gerçekler

Papyrus'ten Neden? Günlük Hayatta Bilim. Meraklı ve akıllı bir kız olan Omji'nin kedisi kaybolmuştur. En iyi arkadaşı Gomji'den ona yardımcı olmasını ister. Kediyi bulma süreçlerinde gündelik eşyaların işleyişi, bunların ardındaki bilimsel gerçekler hakkında bilgi sahibi de olurlar. (Hep Kitap)

neden-gunluk

Ölümsüz klasikler

Abdülhak Hâmid Tarhan'dan Makber. “Birkaç perişan söz” olarak vasıflandırdığı giriş yazısında şair “bu kitap kabristanda yazıldı” demeyi unutmaz. Bir kadın, eşi Fatma hanım vefat etmiştir. O da “fena bulmuş bir vücudun” ebediyen kaybolmasına razı olmadığı için bu çağdaş mersiyeyi yazmıştır. (Kapı Yayınları)

makber
Davranışı etkiler mi?

Dylan Evans, Howard Selina'dan Evrim. Yaşam, ilk önce başka gezegenlerde mi ortaya çıktı? Dinozorların nesli neden tükendi? Darwin'in evrime asıl katkısı nedir? Genler davranışlarımızı etkiler mi? Dawkins, bencil gen ile ne anlatmak istemiştir? Evrim, Darwin'in bu “tehlikeli fikri”ne giriş niteliğinde ve genetik biliminin yanlış anlaşılan bütün kısımlarına açıklık getiren bir kitap. (Say Yayınları)

evrim
Özgün ve dokunaklı

Andy Mulligan'dan Islak Burun. Olağanüstü kurgusu ve inişli çıkışlı hikâyesiyle son yılların en özgün, dokunaklı ve çarpıcı eserlerinden biri. Kitap, Örümcek adındaki yavru bir köpek ile onu sahiplenen on bir yaşındaki Tom'un, büyüme sancıları, kişilik çatışmaları ve ayrılıklarla sınanan sevgi dolu arkadaşlık hikâyesini anlatıyor. (Tudem Yayınları)

islak-burun
Her güne bir kedi!

Buket Kılıç'tan Kedim Pazartesi. Haftanın günlerini sevimli bir öyküde buluşturan, farklılıklar üzerine, rengârenk bir resimli kitap. Şiirsel diliyle minik okurlar için kaleme alınmış bir kedi güzellemesini andıran kitap, dağınıklığı yüzünden çok sevgili kediciklerinden birini odasında bulamayan küçük Nil'in kayıp kedisini arama hikâyesini anlatıyor. (Uçanbalık Yayınları)

kedim
Politik kargaşa

Joseph E. Stiglitz'den Küreselleşme/Büyük Hayal Kırıklığı. Yazar küreselleşmenin ABD ve Avrupa'daki yeni hayal kırıklıklarına değiniyor. Küreselleşme günümüzde de yanlış yönetilmeye devam ediyor. Şimdi katkıda bulunduğu engebeli eşitsizliklerle iyice görünür olmuş zararları, Amerika'da de, en az gelişmiş dünyanın geri kalanı kadar artan politik kargaşayı yansıtıyor. (Alfa Yayıncılık)

kuresel
Anlayışlı, eğlenceli, sevecen

Roland Merullo'dan Buda’yla Kahvaltı. İnsanlığın binlerce yıldır kendisine sorduğu evrensel sorulara yanıt arama çabasını da içeren, mizahla harmanlanmış Buda üçlemesinin ilk kitabı. Hem keyifli hem de öğretici bir okuma deneyimi sunuyor. “Anlayışlı, eğlenceli, sevecen… Yaşattığı aydınlanma anlarıyla yaşamınızı değiştirecek sorularla dolu etkileyici bir kitap.” – The Seattle Times Yazar -(Altın Kitaplar)

budayla-kahvalti
Uzay yolculuğu

Kurt Vonnegut'tan Titan’ın Sirenleri. Karısının, dünyanın en zengin ve en ahlaksız adamı Malaki Constant'la birlikte uzay yolcusu olacağını da bilmektedir. Malaki'nin bu beklenmedik destansı yolculuğu onu tanıdık ve tanımadık pek çok gezegene, dünyamızın işgaline, Titan'da yüz binlerce yıldır bekleyen bir uzaylı turiste götürecektir. Acaba bu parçaları bir araya getirebilecek başka biri var mıdır? (Can Yayınları)

titanin-sirenleri
İyi ilişkiler

Alex Soojung, Kim Pang'dan Dinlen. Daha akıllıca kararlar verecek, daha iyi ilişkilere sahip olacak ve hem daha mutlu hem de daha yaratıcı olacaksınız. “Çok değerli bir kitap. Eğer çalışmak bizim ulusal dinimiz ise Pang de parçalanmış benliklerimizi yeniden bütünleştiren bir filozoftur.” – Arianna Huffington, New York Times – (Destek Yayınları)

dinlen
İki farklı cinayet

Tess Gerritsen'den Bir Sırrım var. Korku filmi yapımcısı genç bir kadınla, bekâr bir muhasebecinin cesedi bulunduğunda bu iki farklı cinayeti birbirine bağlayan hiçbir kanıt yoktur ortada. Cesetlerde belirgin yaralar bulunsa da ölüm sebebi belli değildir. (Doğan Kitap)

bir-ssirrim-var
Heyecanlı bir macera

Mavisel Yener'den Resim Sevenler Eğlenceye Katılsın. Pamuk kız ile Canoğlan resim sergisinde karşılaşınca tablolar arasında heyecanlı bir maceraya atılırlar. (Hep Kitap)

resimsevenler
Müzik eğitimi için

Brian Boone, Marc Schonbrun'dan Müzik Teorisi 101. Sıkıcılıktan tümüyle uzak ve müzik eğitiminiz için gereken her şeyi sağlayan bir kitap. Ritim ve ölçü nedir? Akorlar ve gamlar nasıl kurulur? Geleneksel armoniyi nasıl anlamalı ve yazmalıyız? Müzik yazısında gördüğümüz çeşitli işaretler ne anlama gelir? (Say Yayınları)

muzik-teorisi
Hayal gücünü kullanma

J. K. Rowling'den Güzel Bir Hayat. Yazarın paylaştığı hikâyeler ve genç mezunlara sorduğu kışkırtıcı sorular o günden beri birçok kişiyi “güzel bir hayat” yaşamanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik etti. Risk alıp belki bu yolda başarısızlığa uğrayarak ve hayal gücümüzü kullanarak hayatın karşımıza çıkardığı fırsatlara daha açık olabileceğimizin altını çiziyor. (Doğan Kitap)

guzel-bir-hayat
Okunması gereken belge

Robert Musil'den Günlükler. Musil'in, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen “İmpkralya” adlı hayali ülke aracılığıyla Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasının kültürel uyuşmazlıklarını, çatışmalarını, güvensizliklerini dile getirdiği Niteliksiz Adam'ın yanı sıra mutlaka okunması gereken eşsiz bir belge. (Everest Yayınları)

gunlukler
Jules ile tanışın

Hubert Ben Kemoun'dan Jules’ün Bir Yılı-Sürprizlerin Sürprizi. Jules'ün sınıf arkadaşlarıyla ilişkileri, derslerde yaşadığı zorluklar, okul etkinlikleri rengârenk çizimlerle eğlenceli maceralar vaat ediyor. Jules ve arkadaşlarıyla tanışın. Okul maceralarına, arkadaşlık ilişkilerine, sınav korkularına eşlik edin. (Hep Kitap)

julesin-bir-yili
Öğretici oyunlar

Gözde Erdoğan'dan Hayat Oyunla Başlar 0-3 Yaş. Her çocuk öğretici oyunları ve kavramları, hayatın içinde her koşulda öğrenebilir. Okulda da öğretmenleri aracılığıyla edinebilir. Oyun sırasında alınan keyfi arka plana atmak, anne baba ve çocuk arasındaki ilişkinin önüne geçerek yalnızca öğreticiliğin önemsendiği bir zorunluluk haline gelir. (Destek Yayınları)

hayat-oyunla-baslar
Son güncelleme: 08:27 - 02.12.2018