Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 30 Aralık 2018 - 08:32

Yaşam öyküsü

Türk Sanat Müziği'nin ünlü ses sanatçısı ve aynı zamanda ressam olan Metin Milli'den ‘Hikâyem'. Son derecede ilginç ve dramatik yaşam öyküsü. Sanatla, Sanatçıyla, Sanat Müziği'yle, Resim Sanatı'yla ilgili görüşleri ve tespitleri, “Sanat Müziği Alemi” ile ilgili panorama ve birebir yaşanmış olaylar, ilginç anekdotlar ve söyleşiler. (Resse Kitap)

hikayem

İnsanların hareketleri

George Orwell'den 1984- (Siyah Kutulu Özel Baskı) Romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya. Sovyetler Birliği'ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. (Can Yayınları)

1984
Dünya hali

Gürbüz Doğan Ekşioğlu'ndan Benim Kedilerim. Yazar kitabında kedi illüstrasyonlarıyla okuyucuyu görsel dünyasına davet ediyor, kediler aracılığıyla dünya halini gözler önüne seriyor. Kitap, 95 adet kedi illüstrasyonu, üç adet fotoğraf ve çok sayıda aforizmadan oluşuyor. (Yeditepe Üniversitesi Yayınları)

benim-kedilerim
Geleceğe hazır mısın?

Emre Sayer'den 2048. Bu romanda Beste ile Erol' un aşkı var, macera var, uzay var; bu romanda içinde olacağın interaktif bir son bile var. Ama en önemlisi, çok hızlı bir şekilde yaklaşan geleceğimiz var. Yapay zeka, biyoteknoloji, dijitalleşme ve veri devrimi; toplumları, kültürleri, insanları; kısacası hayatın her alanını dönüşü olmayan bir şekilde değiştirmeye başladı bile. (Büyükada Yayıncılık)

2048
O bir tanrıçaydı

Joan Holub ve Suzanne Williams'tan Tanrıça Kızlar 1 – Akıllı Athena. Athena her zaman ortalamanın üstünde bir öğrenci olmuştu. Yine de okuluna bir türlü uyum sağlayamıyordu. Üstelik bilmediği bir şey vardı: O bir tanrıçaydı. Hem de Büyük Zeus'un kızıydı. Olimpos Dağı Okulu'na çağrıldığında, Athena hayatında ilk kez bir yere ait olabileceğini düşündü. (Artemis Yayınları)

tanrica-kizlar-akilli-athena
Yaşanmaya değer mi?

Philip K. Dick'ten Gelecek Seneyi Bekle. Dünya gerçekten de savaşta doğru tarafta mıdır? Uyuşturucunun ona gösterdiklerini, gelecekte olanları değiştirebilecek midir? Bu kadar acı varken yaşam yaşanmaya değer midir? Kitap, mutsuz evlilikler, uzaylılar, paranoya, uyuşturucular, zamanda yolculuk, intihar ve hayatın anlamına dair bir PKD romanı. (Alfa Yayınları)

gelecek-seneyi
Hızlı dedektifler!

Bettina Göschl, Klaus-Peter Wolf'tan Set Üstündeki Gizemli Ev. Emma ve Lukas büyük amcalarının Kuzey Denizi'ndeki villasına taşınmıştı. Büyük amcaları gerçek bir dedektifti ve geride tüm ipuçlarıyla birlikte bir elyazması kitap bırakmış olması büyük şanstı. Çünkü çok geçmeden kaybolan kocasını bulmak için yardım isteyen bir kadın kapılarını çaldı. (Büyülü Fener Yayınları)

set-ustundeki
Şansıyla kurtuldu

Herge'den Kara Ada/ Tenten’in Maceraları. Belçikalı bir gazeteci olan Tenten, köpeği Milu'yla birlikte çıktığı her tehlikeli serüvende kahramanca işlere imza atar. Dünyanın her yerine, hatta Ay'a bile gider. Düştüğü tehlikeli durumlardan zekâsı ve şansıyla kurtulur. Tenten'e alaycı ve kaba kişiliğiyle Kaptan Haddok, icatlarıyla Profesör Turnösol ve sakar dedektifler Dupond ve Dupont eşlik eder. (Alfa Yayınları)

kara-ada
Pek çok ipucu

Massimo Montanari'den Çileklerin İsyanı. Dante, Napoli kralının konuğu olarak katıldığı şölende neden yemekleri üstüne başına sürmüştü? Ortaçağ'da çatal kaşık olmasına rağmen insanlar neden elle yemeyi tercih ediyordu? Kitap, sofranın ekonomiye, politikaya, toplumsal ilişkilere ve bir toplumun entelektüel, felsefi ve dinî paradigmalarına dair pek çok ipucu barındırdığını, yani sofranın aslında ‘dünya'yı anlattığını gösteren lezzetli bir şölen. (Can Yayınları)

cileklerin

En çok ben eğlendim

İzzet Çapa'dan En Çok Ben Eğlendim. “Adam vurdurdu” dediler… “Battı, annesinin mirasını yedi bitirdi” dediler… “Mekânlarının sonu Cahide Sonku gibi oldu” dediler… “Bundan sonra ondan hiçbir şey olmaz” dediler… Ama yine de en çok ben eğlendim. (Destek Yayınları)

en-cok-ben-eglendim
Yazı ve yorumlar

Oktay Vural'dan Sözüm Meclisten Dışarı-Türkiye Dünya ve Milliyetçi Duruş. Küresel oyunlardan bölgesel gelişmelere, dönemsel siyaset tartışmalarından milliyetçi tavırlara kadar merkezinde Türkiye'nin olduğu; her şeye yalnızca Türk milleti gerçeğinden bakıldığı konuşma, yazı ve yorumlarını bulacaksınız bu kitapta. (Doğan Kitap)

sozum-meclisten
Hiç bitmesin

Cat Jordan'dan Dünya Üzerinde Sekiz Gün. Matty Jones sıcak bir yaz sabahında uzaylılara meraklı babasının evi terk ettiğini öğrenir. Aynı gece evlerinin karşısındaki tarlada beyaz saçlı bir kız görür. Köpeğini de yanına alarak hemen kızın yanına koşan Matty'nin hayatını değiştiren sekiz gün böylece başlar. Hiç bitmesin isteyeceksiniz. (Hep Kitap)

dunya-uzerinde
Esas suçlu yasalar

Ömür Uzel'den Tarihe Geçen Savunmalar. Yasalar beni suçlu görebilir ama esas suçlu yasalar! – Sokrates – Beni, tarih aklayacaktır! – Fidel Castro – Bizi, bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden; hepiniz dâhil, sizlersiniz! – Deniz Gezmiş – Kulaklar söylediklerimize kapalı olsa bile, biliyoruz; tarih bizi dinliyor. – Mahir Çayan (Karakarga Yayınları)

tarihe
Gerekli cevap

Bob Dylan'dan Nobel Konuşması.. Dylan'a “Amerikan müzik geleneğinde yeni şiirsel anlatımlar yarattığı” gerekçesiyle, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü verildiğinde büyük tartışma çıkmıştı. Dylan'ın şarkıları gibi doğal, içten, bütün yaşamsal ve edebi “köklerini” açık eden konuşma metni, herkese gerekli cevabı veriyor! (Kırmızı Kedi Yayınları)

boby-dlan
Uzun yaşam sırları

Katja Pantzar'dan Sisu'nun Peşinde. Sisu, sıkıntılı bir durum karşısında hareket etme yeteneği ve var olduğunu sandığımız sınırlarımızın ötesine geçmektir. Sisu'yu bulduğunuzda, sağlık ve mutluluğu artıran basit yaşam tarzı çözümlerini –doğa terapisinden İskandinav diyetine kadar– bulmuş olursunuz. (Mona Kitap)

sisunun
Profesyonel bir çalışma

Dinçer Güner'den 2019 Astrolojik Maarif Takvimi. Bu takvim sayesinde her gününüzü çok rahat organize edebilecek, doğru zamanda adım atabilecek, tüm önemli işlerinize “astrolojik” bilgiler yardımı ile yön verebileceksiniz. Ne zaman imza atmalı, ne zaman evlenmeli, ne zaman diyete başlamalı, ne zaman taşınmalı, ne zaman kuaföre gitmeli? Profesyonel bir çalışma. (Destek Yayınları)

2019-astrolojFırsatlar, sorunlar, çözümler

Onur Öymen'den Geleceği Yakalamak. Ülkeler arasında büyük bir yarış var. BM'nin yanı sıra pek çok uluslararası kuruluş ve örgüt, devletlerin çeşitli alanlardaki yerini gösteren değerlendirmeler yapıyor. Kitapta yaşadığımız süreç içindeki fırsatlar, sorunlar ve çözümler somut verilere dayanarak anlatılıyor ve Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin neresinde olduğumuz araştırılıyor. (Remzi Kitabevi)

gelecegi
Küçük mutluluklar

Puuung'tan Puuung’un Aşkı 2. Kitap içimizi ısıtmaya devam ediyor. Çünkü aşk, bir sonbahar yürüyüşünde, eğlenceli bir konuşmada ya da hiçbir şeyin sizi neşelendiremeyeceği bir günde bile yalın anlarda, küçük mutluluklarda gizlidir. (Alfa Yayıncılık)

puuungun-aski

Yaşadığımız zaman

Mehmet Anıl'dan Kediler, İnfazlar ve Hayaletler Üzerine. “Gelişmenin zaman diziniyle bir ilgisi varmış gibi, yaşadığımız zamanın olumsuzluklarına nedense her defasında şaşar dururuz; 21. yüzyılın, 20.'sinden daha iyi olması gerekirmiş gibi, ya da 19. yüzyılın bir öncekinden… Sonsuz kozmik zamanı insan ömrüyle özdeşleştirmekle kalmıyor, dünyamız da yaşlandıkça olgunlaşıp kemale erecekmiş zannediyoruz.” (Can Yayınları)

kedilerinfazlarvehayaletleruzerine_cover
Centilmenlik

Bilgin Adalı'dan Yavru Kanarya. Sarı Kanarya, arkadaşları Yavru Aslan ve Yavru Kartal ile sporda centilmenliğin ne demek olduğunu göstermeye kararlıdır. Tam bu sırada gerçekleşecek bir turnuva bu üçlünün planlarını hayata geçirmek için çok güzel bir fırsat sunar. (Hep Kitap)

yavrukanarya
Kırılma noktası

Günter Grass'tan 1999 Nobel Konuşması. Auschwitz uygarlık tarihinde bir kopuş ve onulmaz bir kırılma noktasıydı. Grass, 1999'da yaptığı Nobel Edebiyat Ödülü konuşmasında, Adorno'nun o ünlü “Auschwitz'ten sonra şiir yazmak barbarcadır” uyarısının etrafından nasıl dolandığını anlatıyor: “Neyse, biz yine de yazdık.” (Kırmızı Kedi Yayınları)

gunter-grass
Eğlenceli bir roman

İdil Hazan Kohen'den Telefonum Olmadan Asla. Şarjın bittiğinde kaç dakika dayanabiliyorsun? Uçak daha yere inmemişken pin kodunu giriyor musun? Yazar internet âleminin aşklarını, rekabet oyunlarını ve fenomenlerin çılgın dünyasını kaleme alınca, Pelinsu ve Aslı'nın kesişen hayatlarından çılgın ve eğlenceli bir roman ortaya çıktı. (Mona Kitap)

telefonum-olmadan
31 Mart ayaklanması

Turan Akıncı'ndan İsyan. “İstanbul'da bir isyanın anatomisi…” 31 Mart İsyanı çok yönlü, sürekli tartışılan bir tarihsel vakadır. Yenileşme karşıtları tarafından kışkırtılan ayaklanmacılar, saltanat merkezi İstanbul'da 14 gün boyunca “şeriat isteriz” nidalarıyla bir isyan başlattılar. Selanik'ten gelen ve Mustafa Kemal Paşa'nın da içinde olduğu 40 bin kişilik Hareket Ordusu'yla bastırıldı. Elebaşıların çoğu idam edildi. (Remzi Kitabevi)

isyan
Sır perdesi kalkmadı

İbrahim Çiçek'ten Mahmut Şevket Paşa Suikasti/Sadrazam ve Harbiye Nazırı. Mahmut Şevket Paşa 11 Haziran 1913 günü Beyazıt meydanında çapraz ateşe alınarak profesyonel bir suikast sonucu öldürüldü. Bir kısmı yakalandı, yargılandı ve idama mahkûm edilerek cezaları infaz edildi. Suikastın arkasındaki sır perdesi bugüne kadar aydınlatılamadı. (Alfa Yayıncılık)

mahmutsevket
Varoluş mücadelesi

Özge Lena'dan Otopsi. Kitap, bir kadının iç dünyasındaki derin çelişkileri anlatıyor. Onu yazmaktan, dahası kendi olmaktan alıkoyan toplumsal rolünü, sorumluluklarını irdeleyen kadın, bir yandan da annelik görevleriyle yazma tutkusu arasında bölünür. Çocukluk travmalarını, çevresindeki baskıları yazarak aşmaya çalışan kadın bu hesaplaşması sonucu giderek varoluşsal bir seçim yapmaya zorlanır. (Can Yayınları)

otopsi
Yahudi düşmanlığı

Aksel Akerman'dan 50 Maddede Hitler ve Naziler. Hitler'in Yahudi düşmanlığı nasıl başladı? Nazi sembolü nasıl ortaya çıktı? Hitler'in ırk takıntısı, okul yılları, ilk aşkı, ressam olma hayali, arabaları, köpeği, askerlikten kaçışı, sigara karşıtlığı, vejetaryenliği, zayıflıkları, kompleksleri. (Karakarga Yayınları)

50-maddede
Hayra alamet değil

Claude Simon'dan Nobel Konuşması. Claude Simon, 1985'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandığında kimilerinin gözünde bu hayra alamet değildi. Ödül töreni adeta bir cenaze merasimiydi. Simon tabutun başında, henüz ayamayanlara neyin öldüğünü açıklıyordu. İşte o konuşma. (Kırmızı Kedi Yayınları)

claude-simon
Uçuk yazılar

Lale Müldür'den Haller Leyla. Kitap, aydınlarıyla, yazar, şair, sanatçılarıyla, gazetecileri ve medya patronlarıyla, öğrencileri, öğretmenleri, akademisyenleri, işçileriyle; Türkiye'nin bilinçaltında gezen, uçuk/mistik/kozmik yazılardan oluşuyor. (Alfa Yayıncılık)

haller
Akıl sağlıkları

Enrique Vila-Matas'tan Portatif Edebiyatın Kısaltılmış Tarihi. “Sayfalarda riske giren kişiler anlatılacak, boğanın hem boynuzu hem tehdidinin farklı şekillerde boy gösterdiği eserler meydana getirirken hayatlarını olmasa da akıl sağlıklarını tehlikeye atanlar. Hermann Broch'un, “Kötü yazar sayılmasalar da düpedüz suçlu bunlar” diye nitelediklerinin maskesini eskiden mümkün olmayan bir kolaylıkla düşürebilmemizi sağlayan kişileri hep beraber tanıyacağız.” (Can Yayınları)

portatifedebiyatinkisaltilmis

Yapılacaklar listesi

Bruno Gibert, Georges Perec'ten Her Durumda Yapmam Gereken Şeylerden Bazıları. Kırsalda yaşamak, otelde yaşamak, bir denizaltıyla yolculuk yapmak, bilim kurgu romanı yazmak, en küçük bücürler için yazmak… Oulipo’nun meşhur oyunbazı Georges Perec’ten alışılmışın dışında bir “yapılacaklar” listesi. (Kırmızı Kedi Yayınları)

her-durumda
Tarihi değişiklik

Nursel Gülenaz ve Oya Koca'dan Yedikule–Samatya. Bu kitapta yazarlar, okuyucuyu tarihin değişik dönemlerine doğru, bin bir hikâyenin farklı farklı ipuçlarının peşinde, sokak sokak gezmeye davet ediyorlar.
(Remzi Kitabevi)

yedikule-samatya-on-kapak

Önemli bir kaynak

Mustafa Ergen'den Girişimci Kapital. Kitap, kapsadığı konuların önemi ve stratejik değeri açısından vizyon geliştiren çok önemli bir kaynak. Kitabın teknolojik konulara tümüyle vâkıf, son derece parlak bir elektronik mühendisi tarafından yazılmış olması Türkiye'nin geleceği için büyük bir nimet. –Prof. Dr. Kemal İnan (Alfa Yayıncılık)

girisimci-kapital
Hayatı yön değiştirdi

Patricia Highsmith'ten Carol. New York'un büyük mağazalarından birinde sıradan bir tezgâhtar olan Therese'in hayatı, çekici ve zengin Carol'la karşılaşmasıyla aniden yön değiştirir. İki kadın görünüşte birbirinin tam tersidir: Therese ek gelir için mevsimsel işlere giren, sevmediği bir adamla birlikteliğini sürdüren, on dokuz yaşında bir genç kadındır. (Can Yayınları)

carol
Yolculuklar

Haydar Ergülen'den İnce Tren. Yazarın yazı hayatını en çok trenler, yolculuklar ve Eskişehir doldurur. Belki bu yüzden kitabındaki yazılar da lirik bir demiryolunda ilerlerken, Edip Cansever'in “Vakit vakit incelen vakit” dediği gibi “incelir” ve gönlümüzde kalır. (Kırmızı Kedi Yayınları)

ince-tren
Son güncelleme: 08:59 - 30.12.2018