Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları

Haftanın Kitapları

Adaletsizliğin nedenleri

George Bernard Shaw'dan Akıllı Bir Kadına Rehber. Ömrünün sonuna dek sosyalizmi savunan yazar, dünya üzerinde yaşanan pek çok kötülüğün temel kaynağının, hem aile ilişkilerini hem de kadın erkek ilişkilerini mahveden, hatta toplumsal kurumları çürüten şeyin ulusal gelirin eşit paylaştırılmaması olduğuna inanmıştı ve kitabın sayfaları boyunca bu adaletsizliğin nedenlerini ve ortadan kaldırılma yolunu açıklamaya çalışacaktı. (Alfa Yayınları)

akilli-bir-kadina

İlham alanların öyküsü

Canev Tatar'dan Kalbindeki Cesaret. Aden heyecanlanmıştı. ‘Cesaret ne demek?'diye sordu. ‘Cesaret, korkularına rağmen hayallerinin peşinden gitmen demektir' dedi Edi. Cesaret, hayallerinin peşine düştüğünde yolda kalmaman için gereken yakıt gibidir. Kalbindeki Cesaret hayatı anlama ve kendini tanıma yolunda sevgiden ilham alanların öyküsüdür… (Altın Kitaplar)

kalbindeki-cesaret
Hakikatlere ayna tutuyor

Yıldız Sertel'den Susmayan Adam Babam Gazeteci Zekeriya Sertel. Cumhuriyet tarihinin en önemli gazetecilerinden biri olan Zekeriya Sertel'in 20. yüzyılın başında Selanik'te başlayıp 1980'de sona eren hayatı, dönemin siyasi olaylarıyla beraber, Türkiye'de aydın olmanın hakikatlerine de ayna tutuyor. Düşünce özgürlüğünü savunan bir gazetecinin sürekli baskı ve tepki altında geçen ömrü, her türlü otoritenin zaman ve coğrafyadan bağımsız olarak muhalif sesleri nasıl susturmaya çalıştığını da ortaya koyuyor. (Can Yayınları)

susmayan
Zihinsel düşünme

Bayram Akarsu'dan Eleştirel Düşünme Sanatı. Eleştirel düşünmenin tarihi yaklaşık iki yüz bin yıl önce ortaya çıkan atalarımız Homo Sapiens (Akıllı İnsan) canlı türünün dünyaya gelmesi ile başlamıştır. Homo Sapiensler, tarihte bilinen zihinsel düşünmeye sahip ilk insan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha öncesinde yaşamış fakat soyu tükenmiş olan diğer insan türleri (Homo Erectus, Neandertal ve Homo Habilis) milyonlarca yıl önce yaşamış ve hiçbir zaman bizim gibi zihinsel özelliklere sahip olmamışlardır. (Cinius Yayınları)

elestirel
Ruhsal farkındalık

Alev Cedimağar'dan Şifacı. Yazar “Kitabımda şifa ile ilgili yeteneklerin nasıl kullanılacağını, daha doğrusu ruhsal farkındalık kazanarak bu yeteneklerinizi nasıl keşfedeceğinizi anlattım. Aslında anlattığım her şey denge ile ilgilidir. Çünkü şifa ruhsal, eterik ve fiziki bedenin enerjilerini dengelemekten ibarettir. Ve daima hatırlamamız gereken en önemli bilgi şudur: “Hepimiz dünyaya insan olmayı öğrenmeye gelen muhteşem ruhlarız” diyor. (Doğan Novus)

sifaci

Cesaret et

Bircan Yıldırım'dan Hayat Cesurlara Torpil Geçer. Hayat sadece yola çıkmayı göze alanları kahramanlaştırır. Yıldırım aynı yere iki kere düşer mi? Düşer. İki kere de düşer, üç kere de. Yeter ki yağmurun altında durmaya cesaret et. Öfkeyle, rekabetle, küçümsemeyle, eleştiriyle ve yargıyla dolu konforlu alanını terk edebilmeyi başardığında hazır olduğun seni bulur. (Destek Yayınları)

hayat-cesurlara-torpil-gecer
Renkli bir yaşam

Susan Sontag'tan Entelektüel Bir İkon. 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden Sontag'ın ilk ve en geniş kapsamlı biyografisi, ihtişamlı ve mücadelelerle dolu renkli bir yaşamı anlatıyor. Biyografi, daha çok eleştirmen ve yazar olarak bilinen Sontag'ın film yapımcılığı, tiyatro yönetmenliği, oyun yazarlığı gibi bilinmeyen yönlerine de ışık tutuyor. (Everest Yayınları)

entelektuel-bir-ikon
Sevgi yumağı

Kamer Danışman'dan Kuşların Şarkısı. Çocukların dünyasını, düş gücünü ve doğa sevgisini anlatır. Çocuklar kendi gözlemleri ve düş dünyalarında büyük bir sevgi yumağı oluştururlar. Yer yer tekerlemelere yaslanırlar. Anadolu'nun bitki örtüsü ve bağrındaki tüm canlılarla iletişim kurarlar. Çocukların oyun dünyası, arkadaşlıkları, sevgi ve dayanışması da bir o kadar güzel. Hele okul ve okul yolları, çocukların vatanı olur. (Kora Çocuk)

kuslarin-sarkisi
Bir kamyon kaç öykü taşır?

Çiğdem Sezer'den Kamyon Kafe. Sıradan bir evde yaşananları, şiir ve şarkılar eşliğinde umuda dönüştüren yazar, sıcacık bir dönem anlatısı sunuyor. Modern dünyanın asfaltlarından ve teknolojiden uzakta, taşra yaşamının ayrıntılarını ustalıkla, incelikle damıtıyor. İnsana ve insana dair olana duyulan sevgiyi, güveni dillendiren, bizi biz yapan hatıralarımıza sahip çıkan bir mahalle romanı. (Günışığı Kitaplığı)

kamyon-kafe

Kıtaları keşfetmek

Acar Baltaş'tan Bir Yolculuk Olarak Liderlik. Güney Kutbu'na yapılan keşif gezileri, Ortaçağ'da yeni kıtalar keşfetmeye, 1960'larda Ay'a ayak basmaya, günümüzde ise Mars'a ve Venüs'e gitme girişimlerine benziyordu. Pek çok tehlikeyle dolu bu yolculukları göze alan insanların tutkularını anlamak ve karşılaştıkları sorunlarla günümüz liderleri arasında köprüler kurmak, okuyucunun liderlik ve yönetim anlayışında büyük farkındalık yaratacak. (Remzi Kitabevi)

bir-yolculuk-olarak
Tutkulu bir aşk

Gökçe Dölek'ten Bize Güzel Bir Son Lazım. Narsist bir adam ile ilişki bağımlısı bir kadının çarpışması. Kaya ve Narin'i yaraları bir araya getirir. Birbirlerine asla merhem olamayacakları bu ilişki, yaralarına dokundukça, acıtacakları yerleri öğrendikçe şiddetle birbirlerine bağlanmalarına, iniş çıkışları olan çok tutkulu bir aşk yaşamalarına sebep olacaktır. Çünkü aşk; bir şeyin eksikliğini başka bir şey ile doldurma ihtiyacıdır. (Karakarga Yayınları)

bize-guzel-bir-son-lazim
Seri katilin peşinde

Arne Dahl'dan Altı Çarpı İki. Korkunç kış şartlarının hüküm sürdüğü bir coğrafyada, acımasız bir seri katilin peşine düşen ikili, katile yaklaştıkça işler iyice zorlaşacak ve kendileri av haline gelecektir. Arne Dahl serinin ilk kitabı olan Yedi Eksi Bir'den sonra okuru çok daha çetin koşulların hâkim olduğu, çok daha karmaşık hesapların döndüğü bir dünyaya götürüyor. (Hep Kitap)

alti-carpi-iki
İstanbul'un muhafızı

N. İpek Gökdel'den Karakalem 2 -Kayıpbey Efsanesi. Yavuz ailesini yitirmiş, doğduğu şehirden göç etmiş bir delikanlıydı, içine işleyen tılsımlı dövmelerle yeryüzünün gelini İstanbul'un muhafızı oldu. Artık, Mevlânâ'dan Fatih Sultan Mehmet'e simyacılardan âlimlere, kutsal kitaplardan menkıbelere pek çok ustası var. Bin yıllara yayılan kadim kehanetlerin ve kerametlerin destanı, Karakalem Kayıp bey Efsanesiyle devam ediyor. (DEX Yayınları)

karakalem-kayip
Yaşam mücadelesi

Kızılderili Masalları . Toprağın, gökyüzünün, suyun ve fırtınanın ruhuyla konuşan Kızılderili, doğaya karşı yaşam mücadelesi vermiyor, doğanın bir parçası olarak, halkadaki yerini minnetle, hürmetle, neşeyle alıyordu. Avlanmadan ekip biçmeye, beslenmeden süslenmeye, tartışmaktan dans etmeye kadar en sıradan edimleri bile ayinleştirerek hayatı kutlayan Kızılderili'nin hikâyeleri de işte öyle yaşamcıl, neşeli, ritmik ve çocuksu. (Karakarga Yayınları)

kizildere
Öykü ve masallar

Sabahattin Ali'den Sırça Köşk. İlk kez 1947'de yayımlanan ve kısa süre sonra toplatılan kitap, yazarın düzeni ve iktidar sahiplerini eleştiren öykü ile masallarını bir araya getirir. Ali'nin öyküleri bugün hâlâ aynı derecede sarsıcı ve anlamlı…(Doğan Kitap)

sirca-kosk
Kent, ev ve ülke için

Ömer Erdem'den İstanbul’a.. Canım canım can çiçeğim, Senden ne denli söz etsem acizim, Canım canım ötelerden gelmiş, eteklerinde dört mevsimlik şenlik, Canım canım toprağını denizlerin öptüğü, Yağmurun aşkla yağdığı lodosun başlatan çıktığı, Erguvanlar çitlenbikler fıstık çamları, Mimozalar ve at kestaneleriyle, Canıma can bağışlayan… (Everest Yayınları)

istanbula
Haksızlığa isyan

Sabahattin Ali'den Kuyucaklı Yusuf. Roman, aşkla zorbalığı, haksızlığa isyanla çürütücü iktidar ilişkilerini ve daha birçok temayı sarsıcı bir toplum eleştirisiyle birlikte işlemesiyle edebiyatımızın öncü yapıtları arasında yerini alır. Nâzım Hikmet'in, “[Kuyucaklı Yusuf] Türk romanı tarihinde yeni bir merhale teşkil eder. (Altın Kitaplar)

kuyucakli-yusuf
Dürbünle seyretmek

Burcu Aktaş'tan Vahşi Şeyler. Şehir, bir çocuğun tadını beğenmeyip fırlatıp attığı şekere benziyor. Orada yaşayanlar da şekere üşüşmüş karıncalara. Bu hikâye, şehrin merkezinde yaşayan seksen beş buçuk yaşındaki Mualla'nın pencere kenarında geçiyor. Tek yaptığı şey dışarıyı, arı kovanına benzeyen caddeyi dürbünüyle seyretmek. İşte yine orada dikiliyor… (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

vahsiseyler
İyi yazılmış bir kitap

Richard Hollway'dan Dinin Kısa Tarihi. “Bu konuda yazmak için Richard Holloway'den daha yetenekli bir isim söylemek çok zor.” -Diarmaid Macculloch, A History of Christianity. “Dinler hakkında bildiğimizden çok daha fazlasını öğreneceğimiz, çok iyi yazılmış bir kitap… -John Charmley, Times. (Alfa Yayınları)

dinin-kisa
Hayal gücü

Yasmeen İsmail'den İçinde Dışında Tepetakla-Çiz ve Keşfet. Yazarın hazırladığı bu eğlenceli etkinlik kitabında kalem, boya ve bolca hayal gücü kullanarak çocukların duygularını keşfetmesini sağlıyor. Ayrıca kitap çocukları farklılıklar, zıtlıklar üzerine yaratıcı biçimde düşünmeye teşvik ediyor. (Hep Kitap)

icinde-disinda
Tuhaflıklar geçidi

Mike Mignola'dan Cıvata Kafa ve Tuhaf Vakalar. Victoria Devri'ne ait uçan makineler, mekanik bir kafa, mezar hırsızlıkları, hayaletler, cadılar, kuklalar, uzaylılar ve içinde paralel evren taşıyan bir şalgam. Bu kapağın altında adeta bir tuhaflıklar geçidi sergileniyor -ki aralarında Eisner ödüllü “Cıvata Kafa” ve “Sihirbaz ve Yılan” hikâyeleriyle birlikte, Hellboy'un yaratıcısının hiçbir yerde yayımlanmamış üç hikâyesi daha yer alıyor. (Karakarga Yayınları)

civata-kafa
Bireyin çıkmazları

Sabahattin Ali'den İçimizdeki Şeytan. “…İçimdeki bu melun şeytan… Her şeyi imkânsızlığı nispetinde bana cazip gösteren, beni olmayacak şeylerin hasretiyle kavuran bu korkunç his…” Sabahattin Ali, bir genç erkek ile eşinin yaşadıkları üzerinden “aydın” çevreyi, ilişkileri ve toplumsal düzene teslim olmuş bireyin çıkmazlarını ele alıyor. Kitap aydına, bireyin “içindeki şeytan” olarak nitelendirdiği âcizliğine ayna tutuyor… (Doğan Kitap)

icimizdeki-seytan
Kapanmış bütün kapılar

Mehmet Said Aydın'da şiir kitabı Lokman Kasidesi. Yüzüme karşı kapanmış bütün kapılar, yüzümüze de karşı kapanmış bütün kapılar, iniyor kapı çıkıyor kapı, adımız bir yabancının cebinden çıkıyor, iniyor kapı çıkıyor kapı, o yabancıyı biz nasıl tanıyalım, yüzüme kapanıyor bütün kapılar, kapılar bütün kapanıyor yüzüme de karşı, denizler mürekkep oluyor, ağaçlar kalem, iniyor kapı çıkıyor kapı, hepsi yüzümüze kapanıyor, lokman'ın bir adet ömrü var, onu yaşayamıyor. (Everest Yayınları)

lokman-kasidesi

Gerçek aşkı arayan iki insan

Sabahattin Ali'den Kürk Mantolu Madonna. Gerçek aşkı arayan iki insanın, Raif Efendi ile Maria Puder'in tutku dolu hikâyesidir. Yazar romanda, mutsuzlukla kaplı yalnızlığında ve acılı geçmişinde yaşayan silik, yılgın, yenilmiş bir taşra memuru olan Raif Efendi ile güçlü bir kadın görünümü çizen Maria Puder'in kişiliklerinde, edebiyatımızın en başarılı psikolojik anlatılarından birini de ortaya koyar. (Altın Kitaplar)

kurk-mantolu
Modern uygarlık süreci

Erol Göka'dan Türk’ün Göçebe Ruhu. Yüzlerce yıl göçebe bir yaşam tarzı sürdürdükten sonra bugün toplumumuzun hemen hemen tamamı yerleşiktir. İslamlaşma ve modern uygarlık sürecinin yaptığı değişikliklere rağmen Türk'ün kolektif bilinçdışı, derin psikolojisi üzerinde, yüzlerce yıl sürmüş göçebelik yaşantısından kaynaklanan ruh hâlleri etkide bulunmayı sürdürmektedir. Ne ki böylesine kalıcı ve etkili olmasına rağmen göçebelik yaşantıları ve göçebe geçmişimiz üzerinde yeterince durulmamaktadır. (Kapı Yayınları)

turkun-gocebe

Yenilikçi ve heyecan verici

Gamze Keskin'den Kant Estetiği ve Romantisizm.
Bu kitap, Kant'ın en az diğer alanları kadar değerli olan estetik anlayışıyla romantik dönem arasındaki bağa ışık tutmak üzere kaleme alındı. Kant'ın estetik konusunda durduğu konum, ‘öznenin uyanışı' açısından yenilikçi ve heyecan vericidir. Onun estetik yargı ile özne temelli bir inşa gerçekleştirmesi ve dünyayı hazır bir yapıt olarak görmemiş olması romantikleri dünyayı bir sanat yapıtı olarak tasarımlama konusunda cesaretlendirmiştir. (Alfa Yayınları)

kant-estetigi
Duyguları keşfediyor

Yasmeen İsmail'den İt Çek Boşalt Doldur-Çiz ve Keşfet. Bu eğlenceli etkinlik kitabında kalem, boya ve bolca hayal gücü kullanarak çocukların duygularını keşfetmesini sağlıyor. Ayrıca kitap çocukları farklılıklar, zıtlıklar üzerine yaratıcı biçimde düşünmeye teşvik ediyor. (Hep Kitap)

it-cek-bosalt
Uyuşturucu baronu

Giuseppe Palumbo'dan Escobar-El Patron. Gücünün doruğundaki Escobar, ABD'ye iade edilmekten kurtulmak için Kolombiya hükümetine teslim olur. Tam teşekküllü hapishanesi La Catedral'e yerleşip dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronu olarak bu hapishaneyi bir üs gibi kullanır. Ancak Kolombiya ve ABD anlaşıp, onun sonunu getirmekte kararlıdır. (Karakarga Yayınları)

escobar