Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 3 Şubat 2019 - 07:05

Kozmosu anlama rehberi

Ian Stewart'tan Evreni Ölçmek. Yazar, bize güneş sisteminden başlayıp evrenin tamamına uzanan bir kozmosu anlama rehberi sunuyor. Uzay ve zamanın mimarisini, kara maddeyi, kara enerjiyi, galaksilerin nasıl oluşup yıldızların neden patladığını, her şeyin nasıl başlayıp nasıl biteceğini tarif ediyor. (Alfa Yayıncılık)

evreni
İz bırakmadan kayboldu

Matthew Fitzsimmons'dan Son Düşüş. ABD başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı olan Başkan Yardımcısı Benjamin Lombard'ın kızı Suzanne, bir sabah ardında hiç iz bırakmadan ortadan kaybolur. ABD'nin en önemli kayıp vakalarından biri haline gelen bu olay ülke çapında büyük yankı uyandırır. (Altın Kitaplar)

son-dusus
Hatırlanan o eski anılar

Mithat Önal'dan Yorgun Bir Yazdı O. Herkesin kendi yaşamından kesitler bulacağı, bir köşede öylece tozlanmakta olan ve ancak bir başkasının anlatmasıyla hatırlanan o eski anılar, yazarın kaleminde hayat buluyor. Gecenin sessizliği bütün vücudunu sararken sigarasından bir nefes daha çekti. Ağzının içinde toplanan duman bir müddet dışarı çıkmadı. Göz kapaklarının kenarları kızarmıştı. Sigaradan olduğu kesindi. Önce burnundan çıktı duman, sonra da ağzından. Yavaş yavaş… (Kavim Yayıncılık)

yorgun
Antik çağ filozofu

Suat Yakup Baydur'dan Dil ve Kültür. Hasan Âli Yücel'in “Platon'un akademisinde okumuş antik çağ filozofu gibiydi. Türk kültürünün bugünü ve geleceği için öne sürülmüş yanlış düşüncelere karşı çıkan bir kahramandı” dediği, yazarın dil üzerine çeşitli makalelerinden oluşan kitap, düşünen herkesi ilgilendirecek yazılar içeriyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

dil-ve-kultur
Güzel maceralar

Refik Durbaş'tan Zuzu ile Minnak. Tatlı mı tatlı meraklı mı meraklı bir erkek çocuğu Zuzu, babası ile gittiği çay bahçesinde bir kedi görür. Kediye Minnak adını verir ve onunla yeni maceralar yaşar. Zuzu'nun babası da onları hiç yalnız bırakmaz. (Hep Kitap)

zuzu-ile-minnak
Seni öldürmeyi başardın

Fırat Çakır'dan Ben Değerliyim Ben Yeterliyim. Her insan, en mükemmel şekilde bilge bir kişilik olarak doğar. Bilge doğdun 1'de kirlendin, 2'de korkmayı öğrenip kendine engeller koydun, 3'te yapamayacağına inandın, 4'te ben değersizim, 5'te ben yetersizim dedin ve bilge doğan seni öldürmeyi başardın. (Destek Yayınları)

ben-degerliyim
Bir hayat hikâyesi

Prof. Dr. Salih Özbaran'dan Tarih Fermanla Yazılmaz. Yazarın Türkiye-İngiltere-Portekiz üçgeninde geçen hayat hikâyesi, yolu tarihten geçen herkesin merak ve ilgiyle okuyacağı bir kitap. Küllerinden doğan Ege kasabası Turgutlu’dan yola çıkıp Osmanlı tarihinin bilinmeyen detayları peşinden Lizbon’un tozlu arşivlerine kadar uzanan saygın, titiz, başarılı bir bilim adamının merceğinden tarihe bakış… (Tarihçi Kitapevi)

tarih-ferman
Özel yöntemler

Turhan Güldaş'tan Süper Çocuk Yetiştirmenin Sırları. Anne baba adayları ve ebeveynler için çocuk yetiştirmenin yol haritasını sunan bu kitap, bir bireyin kişisel gelişimini yaratmasına ışık tutuyor. Kitap doğumdan 0-5 yaş dönemine ve sonra da gençlik sürecine kadar her yaş grubuna özel yöntemlerin sırlarını paylaşıyor. (Macaron Yayınları)

super-cocuk
Dostluklarını sorguluyor

Ahu Güngör Ağca'dan Af. İki gerçek dost Zuhal ve Leyla… Onlar her bir kadının sureti, dünü, bugünü, yarını… Zuhal geçmişte kalmış bir aşkın peşinde iz sürüp, insanlığını, hayatını ve ne kadar iyi bir dost olduğunu sorgularken, iç sesi de en acımasız haliyle kendisine eşlik ediyor.(Martı Yayınları)

af
Hayatımız arasındaki fark

Serdar Özkan'dan Göklerin Ötesi. “Geçmiş hayatımız ile bu hayatımız arasındaki fark, görünürde fazla bir şey değişmemiş olsa bile, darlık ile genişlik, yer ile gök arasındaki fark gibiydi. Ne kadar büyük olursa olsun, fiziksel dünya çok dardı. Gökler bile dardı. Allah'ın dünyası ise sonsuz.” (Artemis Yayınları)

goklerin
Elimizdeki malzemeler

Anıl Basılı'dan Uzun Kulak. Düğmeler, kumaş parçaları, atılmış kutular, renkli iplikler… Elimizdeki malzemeler bir oyuncağa dönüşürken, ortaya çıkan oyuncak da bizi yeni duygulara, dostluklara, keşiflere doğru dönüştürür… Fabrika yapımı bir oyuncağın üstünde, çocuk sağlığına uygun olduğunu gösteren bir belge olmalıdır. Sunay Akın (Büyülü Fener Yayınları)

uzun-kulak
Eşsiz bir başyapıt

Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan Gulyabani. Basıldığı günden bugüne birçok kuşak tarafından zevkle okunan Gulyabani, bugün de korkutmaya, güldürmeye ve düşündürmeye devam eden, gerçek bir klasik. Edebiyatımızın bu eşsiz başyapıtını ilk baskıları üzerinde yapılan karşılaştırmalı çalışma ve açıklayıcı dipnotlarla, özgün diline müdahale etmeden sunuyoruz. (Can Yayınları)

gulyabani

Tutkulu bir arayış

Sabahattin Ali'den Kürk Mantolu Madonna. Kitapta geçmişin günlüklerinden dirilerek günümüze uzanan ölümsüz bir aşk öyküsü anlatır. Kendini bu hayatta yalnız kabul eden bir adamın sergide gördüğü bir portreyle başlayan aşkı, tutkulu bir arayışa dönüşerek hayatında silinmez bir iz bırakacaktır. (Doğan Kitap)

kurk-mantolu
Hayallerinize ulaşın

Ebru Uygun'dan 180 Günde Hayallere Yolculuk. Ruhunuzun, zihninizin, yaşamınızın temeli olan hayallerinize yolculuğa bugün yelken açıyoruz. Eğer hazırsanız ihtiyacınız olan her şey bu kitabın içinde. Hayallerinize ulaşmak çok kolay. Hem de 180 günde! (Doğan Novus)

180-gunde
Tek umutları

Emily R. King'ten Ateş Kraliçesi-Yüzüncü Kraliçe 2. Bir savaş beyi imparatorluğu işgal etti, Kalinda ise sürgünde. Neyse ki yalnız değil. Sevgili koruyucusu Yüzbaşı Deven da yanında. Tek umutlarıysa racanın oğlu Prens Ashwin. Fakat Prens Ashwin'in olduğu yere gittiklerinde Deven esir düşüyor, Kalinda ise yepyeni bir zorlukla karşılaşıyor. (Hep Kitap)

ates-kralicesi
Kılavuz niteliğinde

Marco Polo'dan Seyahatname-Dünyanın Tasviri. Venedikli Marco Polo'nun XIII. yüzyılda yaptığı doğu yolculuklarına dair verdiği ayrıcalıklı ve ayrıntılı bilgiler batı dünyası için bir kılavuz niteliğindedir. Seyahatnamesinde gördüğü yerlerin coğrafi, idari ve ekonomik özelliklerini anlatır. (Alfa Yayıncılık)

seyahatname
İlişki bağımlısı

Gökçe Dölek'ten Bize Güzel Bir Son Lazım. Narsist bir adam ile ilişki bağımlısı bir kadının çarpışması… Kaya ve Narin'i yaraları bir araya getirir. Birbirlerine asla merhem olamayacakları bu ilişki, yaralarına dokundukça, acıtacakları yerleri öğrendikçe şiddetle birbirlerine bağlanmalarına, iniş çıkışları olan çok tutkulu bir aşk yaşamalarına sebep olacaktır. (Karakarga Yayınları)

bize-guzel-bir
Üzümün buruk tanesi

Haydar Ergülen'den İdilikler. Buralarda bahçe diye bir kadın gördünüz mü hiç ağzı şiirden bazen bir üzümün buruk tanesi bazen kızılca bir narın annesi bazen bir ıslığın çapkın mavisi bazen de balı bir hınzır incirin ve canı yeni açmış bir eriğin sevişmesi gibi suyla yepyeni işte öyle canım çekiyor seni. Harflerin açtığını senin bahçende gördüm! (Kırmızı Kedi Yayınları)

idilikler
En sağlam direniş

Tuna Kiremitçi'den En Sağlam Direniş Kalbi Temiz Tutmak. İbnü'l Arabî ya da Victor Hugo'nun olduğu söylenecekti bu sözlerin; Mevlana'nın ne hikmetse gözden kaçmış vecizeleri ya da. Oysa, içimdeki konuşuyordu: “İçinde, hiçbir gürültünün elinden alamayacağı bir sessizlik var. O, senin mutluluğun.” Hem bendim bu sözlerin sahibi hem de o yabancıydı. (Mona Kitap)

en-saglamOyuncu bir yavru ayı

Jill Tomlinson'dan Büyümek İsteyen Goril. Pongo çok oyuncu bir yavru goril. Arkadaşlarıyla oynamayı çok seviyor ama bir yandan da bir an önce büyüyüp babası gibi olmak istiyor… Acaba Pongo ormanda nelerle karşılaşacak? Kitap okumanın zevkine varırken, hayvanlarla ilgili bilgiler edinmenin yanı sıra duyguları tanıyacak. (Redhouse Kidz Yayınları)

buyumek-isteyen

Yaşama sanatı

Nurten Sancak'tan İlişkinin Dili Gizlidir. Modern insanın yaşadığı zorluklara yönelik uzman görüşüyle pratik ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. Kişisel gelişimi “yaşama sanatı” olarak yorumluyor. İnsan ve insanla ilgili olan her şeye dair kılavuz niteliğinde bir kitap. Oya Eczacıbaşı (Alfa Yayıncılık)

iliskinin
Keyifli bir okuma

Mahmut Yesari'den İstanbul’un Antika Tipleri. Palavracılar, dolandırıcılar, zamparalar, âlemciler, mirasyediler… Yazar, kıvrak kalemiyle İstanbul'un bu “antika” tipleri arasında geziniyor. Her birini ince ince allayıp pullayarak tanıtıyor ve 20. yüzyıl başı İstanbul'unun şehir hayatına dair keyifli bir okuma sunuyor. (Can Yayınları)

istanbulun
Hep aynı kalan kent

İstanbul 2099… William Gibson seksenli yıllarda yazdığı bilimkurgu romanı Neuromancer'da İstanbul'u hep aynı kalan kent olarak tarif etmişti. O kitabın üzerinden geçen çeyrek yüzyılda baş döndürücü hızla değişti şehir. Peki taşı, toprağı, suyu ve canı yerinden oynatan bu değişimin bizi nereye götüreceğini tahayyül ediyoruz? (Doğan Kitap)

istanbul2099

Ormandaki malikhâne

Carrie Elks'ten Kış Masalı-Shakespeare Kardeşler 2. Karla kaplı, hiçbir şeyin olmadığı bir ormandaki malikânede hem de. Adam Klein. Ünlü belgeselci. Los Angeles'ta ağabeyiyle aralarında geçen tartışma yüzünden inzivaya çekilmiş, ormandaki kulübesinde yaşıyor. Ağabeyinden de malikaneden de uzak durmayı tercih ediyor. (Hep Kitap)

kis-masali
Yeni bir dünya

Haluk Şahin'den Johnson Mektubu. Türk-Amerikan ilişkilerinde bir dönüm noktasıdır. Tıpkı İnönü'nün “yeni bir dünya kurulur, Türkiye de o dünyada yerini alır” tarihi yanıtında olduğu gibi, günümüzde “yeni bir dünya” adım adım kuruluyor. Türk-Amerikan ilişkilerinin sancılı seyrinde, bu nedenle Johnson Mektubu yeniden gündeme geliyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

johnson-mektubu
Yavru hayvanlarla eğlence

Jill Tomlinson'dan Evine Dönmek İsteyen Kedi. Suzi küçük bir tekir kedi. Fransa'da yaşamayı, kelebeklerin peşinde koşmayı çok seviyor. Suzi'nin sevmediği tek bir şey var: Kaybolmak… Acaba Suzi evine dönebilecek mi? (Redhouse Kidz Yayınları)

evine-donmek-isteyen-kedi

Dostluğun öyküsü

Mithat Cemal Kuntay'dan Mehmet Akif Ersoy-Hayatı-Seciyesi-Sanatı. Ülkemizde edebiyat tarihçiliği adına en parlak örneklerin bir kısmını veren Mithat Cemal'in içten dili ve kıvrak kaleminde otuz beş yılı aşkın bir dostluğun öyküsü… Milli şairimiz Mehmet Âkif'i en iyi anlatan söz yine onun bir dizesi belki de: Sessiz yaşadım, kim beni nerden bilecektir! (Alfa Yayıncılık)

mehmet-akif
Hayata tutunma

M. Sadık Aslankara'dan Ondancı. Kitap, birbirine bağlanan öykülerden oluşan bir roman olarak da okunabilir. Çocuk felci nedeniyle yürüme yetisini kaybetmiş akıllı, duyarlı, uçarı bir oğlan çocuğunun hayata tutunma ve yaşam mücadelesini anlatıyor. Bu çocuk, muazzam hayal gücüne, zekâsına ve annesinin sebatkâr ilgisine karşın karamsarlık, umut ve isyan duyguları arasında gider gelir. (Can Yayınları)

ondanci

Sevgi ile zulüm iç içe

Alice Walker'dan Renklerden Moru. Erkek egemen bir dünyada siyahi olduğu için de ayrıma uğrayan Celie'nin yaşadıkları o kadar ağır ve utanç vericidir ki, bunu yüksek sesle Tanrı'ya bile söyleyemez, sadece yazarak anlatır. O ağır hayatın içinde tecavüz, şiddet, çocuk yaşta evlendirilme, çok çalışma vardır. Sevgi ile zulüm, inanç ile kötülük iç içedir. (Doğan Kitap)

renklerin-moru
Olay çözücüler

Görkem Yeltan'dan Korkusuz Meles. Korkusuz Meles ile Edik birlikte çalışan iki arkadaş. Bir yeraltı şehrinde yaşıyor ve kendilerine “olay çözücü” diyorlar. Bir iş gelmesini bekleyerek günlerini geçirirken tam da istedikleri gibi bir olay gerçekleşiyor. Kapıları çalınıp onlardan yardım isteniyor. Kitap, 9 yaş üstü çocuklara hitap ediyor. (Hep Kitap)

korkusuz
Zorlu koşullarda

Celal Üster'den Bir “Çevirgen”in Notları. Bu serüvenin anılar kısmında “çevirgen”liğe kendini ilk kez kaptırdığı çıraklık günlerini, Memet Fuat gibi bir ustanın yanında yetişmesini, Mamak Cezaevi'nin zorlu koşullarında çeviri uğraşında nasıl ısrar ettiğini anlatıyor. (Can Yayınları)

bir-cevirgenin
Savaşın siyasal yönleri

Carl Von Clausewitz'den Savaş Üzerine. Prusyalı General Carl von Clausewitz'in savaş hakkındaki fikirleri ve stratejileri Karl Marx, Helmuth Karl Bernhard von Moltke ve Mao Zedong gibi farklı siyasal ve sosyal görüşlerden liderler, askerler, siyasetçiler, düşünce adamları tarafından benimsenmiştir. (Alfa Yayıncılık)

savas-uzerine
Meraklı bir penguen yavrusu

Jill Tomlinson'dan Hayatı Keşfetmek İsteyen Penguen. Otto meraklı bir penguen yavrusu. Henüz çok küçük ama yapması gereken önemli bir şey var: Bütün öğrendiklerini diğer yavrulara öğretmek. Acaba Otto büyürken nasıl maceralar yaşayacak? (Redhouse Kidz Yayınları)

hayati-kesfetmek
Dünyadan bir türlü kopamazlar

Daniel Kehlmann'dan Gitmeliydin. Aralık ayı, Noel yakın. Çocuklu genç bir çift, bu tatil evini kiralar. Amaçları, hayatları üzerindeki baskıdan uzaklaşıp tazelenmektir. Adam senaryosunu yazacaktır; kadın ile çocuk ise onunla daha fazla vakit geçirmeyi arzu etmektedir. Fakat işler bekledikleri gibi gitmez; istemelerine rağmen dünyadan bir türlü kopamazlar. (Can Yayınları)

gitmeliydin
Son güncelleme: 14:32 - 02.02.2019