Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 10 Şubat 2019 - 06:30

Hafızasını kaybetti

Anthony Mosawi'den Kimseye Güvenme. Onu bulduklarında on yaşındaydı. Günlerdir karanlıkta kilitli bir halde, aynı kaydı defalarca dinlerken: Benim adım Sara Eden… Hafızasını kaybetti, kendisi hakkında bildiği tek şey buydu. Bir avuç ipucu vardı geride: Kırık bir kolye, müsvedde kağıtlar ve üzerinde el yazısıyla “Bu adama güvenme” yazılmış, yabancı birine ait bir polaroid. Sara, şimdi bir yetişkin olarak çok daha fazlasını biliyor: Kimliğinin anahtarı güvenmemesi gereken o adamı bularak ortaya çıkacak ve geçmişinde hayal edebileceğinden çok daha tehlikeli şeyler var… (Flamingo Yayınları)


Sessiz çığlıklar

Erdem İçel'den Dördüncü Kattaki Lunapark. Dünya, iyi anlatılan öykülerin hatırına dönüyor ve bir sinek, bir kalp ağrısı ve gizli buluşmaların mekanı bir orman kulübesi, olayların temelinde yatıyordu. Öykü, gözleri, kulakları ve sesi olduğu karakterlerin derin çukurlarına gömülü kalıyordu. Kimsenin başka bir gerçekliğe adım atmasına izin vermeyen çılgın yazarın kaleminde sessiz çığlıklar atıyordu öykü kişileri… İlk öykü kitabıyla okurun karşısına çıkan yazar; gerçekliğe kattığı olağanüstü atmosfer, nesneler ve zaman arasındaki ilişkileri yorumlayış tarzı ve anlatımındaki derinlikle, okurunu şaşırtmayı ve okuma zevkine yeni bir basamak eklemeyi hedefliyor. (Kanon Kitap)


Uç uçabildiğince kalbim

Azra Illich Partener'den Gerçeğin Düşü Düşün Gerçeği. Gerçek zaman, işte bu an. Geçmiş sanki bir rüya. En derinden tutunmuş kalbin bir köşesine hep hatırlanmak için yerinde tutulan rafında duran tozlu bir kitap misali. Gelecek güzel umutlara, sevgiye aşka açılan bir istekler kapısı ruhumuzun. İşte orada başlar gerçek ve benliğimizin macerası. Uç uçabildiğince kalbim. Git gidebildiğince. Uzaklara, aşklara. Ayakların yerden kesilinceye kadar dal gitsin hülyalara. -Azra İllich Partener- (Cinius Yayınları)


Akıl yürütme şekli

Karganın El Yazması. Jacobo bir karga; meraklı, zeki, gözlemci bir karga üstelik. Kendi türünün yararına insan yaşamına dair çeşitli notlar düşmüş defterine. Akıl yürütme şekline bakılırsa feraset sahibi bir kargaymış. Ama eserini tamamlamaya vakit bulamadan ortadan kaybolmuş. Elinizde tuttuğunuz kitapta bu elyazmasının dilimize çevirisini bulacaksınız. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Çarpıcı tespit

Erhan Çelik'ten Karanlık Çarşamba. Kimilerine göre bazı günler uğursuzdur. Kimi uğursuzlar ise bazı günleri karanlığa çevirir. Çarşamba o günlerin başında gelir. Türkiye'de bu çarpıcı tespiti ilk yapan kişi olan yazar kaleme aldığı kitapta gerçekleri olağanüstü bir çarpıcılık ve kurguyla harmanlayarak yeni ve büyük bir tartışmanın kapısını aralıyor. (Destek Yayınları)


Reddedilme korkusu

Gaskon Leroux'dan Operadaki Hayalet. Varlığı herkes tarafından bilinip korkuyla karşılan fakat kimsenin görmediği Hayalet, Paris Operası'nın karanlık mahzenlerinde yaşar. Operanın parlayan yıldızı güzel Christine, bir gün onun sesini duyar. Hayalet'in maskeyle gizlemeye çalıştığı çirkinliğinden dolayı reddedilme korkusu ve kıskançlığı, Christine için büyük çıkmazlar yaratacaktır. (Alfa Yayıncılık)


Şeytanca düşünceler

Akın Aksu'dan Bir Taşra Köpeği. Günleri sıkıntının o kasvetli rengine boyayan taşra hayatında, sokakları oraya yazgılı adımlarla arşınlayan taşralı yarı aydınların dünyası. Dostoyevski'nin Ecinniler'i Türkiye taşrasının geçit vermez çitlerini aşamayacaklarını bilmenin öfkesiyle birbirlerine musallat olurken, kendi çığlıkları ve şeytanca düşünceleriyle kavruluyorlar. (Doğan Kitap)


Fantastik röportajlar

Murat Dağıtmaç'tan Dijital Psikolojik Devrim. Gündelik hayattaki basit tercihler veya sıradan sandığımız estetik beğenilerimiz dahi, maruz kaldığımız kasıtlı dijital bombardımanın bilinç ve bilinçaltımıza aktardığı değerlerin bir mahsulü. Bu kitap bu dünyadan göçmüş kişilerle yapılan fantastik röportajları ihtiva etmesi bakımından da dünyada bir ilk olma özelliğine sahiptir. (Motto Yayınları)


Asıl mesele insan

Zeynep Oral'dan Leyla Gencer Tutkunun Romanı. Sanat konu olunca asıl mesele ‘insan'dır. Sevmek, düşünmek ve anlamak… ‘Anlamak' ve ‘anladığını paylaşmak' ise uzman işidir. Yazılarında olduğu gibi romanında da ‘insan'ı asla unutmuyor Zeynep Oral. –Fazıl Say. Bir Diva, kendisine layık bir biçimde, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. -Emre Kongar – Zeynep Oral hep güzel işler yaptı, güzel kitaplar yazdı. Tutkunun Romanı bu yapıtları taçlandıran bir çalışma. – Zülfü Livaneli – (Alfa Yayıncılık)


Polisiye kitap

Gytha Lodge'den Pusudaki Kız. “Çok sevdim. Olağanüstü bir polisiye kitap.” Marian Keyes. “Çok çekici ve adamakıllı bir polisiye roman… Sayfalar arasında gezinirken, uykumdan oldum. Konu iyi, karakterler parlak, yazım güzel: tam isabet!” Jo Spain, çoksatar İtiraf kitabının yazarı. “İki zamanlı, gelecek vadeden güçlü bir gerilim romanı. Gizemli, şık ve tamamen etkileyici.” Will Dean, Kara Çamlar kitabının yazarı. (Flamingo Yayınları)


Melodik kelimeler

Peter Reynolds'tan Kelime Koleksiyoncusu. Yazar bu yeni öyküsünde Can'la tanıştırıyor bizleri. O, etrafındaki çeşitli kelimeleri keşfediyor: uzun veya kısa, sevimli ya da düşündürücü, iki veya çok heceli melodik kelimeler! Nokta ve Mış Gibi'nin yazarı, kendi kelimelerinizi bulmanın ve onları dünyayla paylaşmanın yollarını sunuyor. (Altın Kitaplar)


Aynı hayali kurarlar

Daniel Kehlmann'dan Dünyanın Ölçümü. 18. yüzyıl sona ererken iki genç Alman birbirinden habersiz aynı hayali kurar: Bilimin ışığında dünyayı ölçmenin peşindedirler. Coğrafyacı Alexander von Humboldt bu uğurda Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarında, sarp dağlarda, ilkel kabileler arasında mücadele eder, zehirler tadar, obruklara, mağaralara, maden ocaklarına girer, volkanlara tırmanır. Bulduğu her gölü, her ırmağı, her dağı, her çukuru ölçer. (Can Yayınları)


Masalın efsunlu sesi

Nazlı Çevik'ten Masal-İki Dünya Arasındaki Aşk. Masal bizi aslımıza kavuşturan efsunlu sözdür. Biz yetişkinler ne zaman bir masal dinlesek içimizdeki çocuk uyanmaya başlar. Ne zaman bir masal anlatılsa iç evrenimizin karanlık odalarında kilitli kalan çocuğun kalbi güm güm atmaya başlar. Kalbin bu çağrısı o karanlık odanın kapısını açacak tılsımdır. Böylece kapı yavaş yavaş aralanır, içimizdeki çocuk çekinerek kafasını dışarı uzatır ve kapalı kaldığı o odadan masalın efsunlu sesine kulak vererek usulca dışarıya çıkmaya başlar.  (Doğan Novus)


Mutluluk göstericisi

Hanzade Servi'den Mira. Gölgelik kasabası çok şanslı. Çünkü onların bir sır tutucusu, mutluluk göstericisi ve manzara anlatıcısı var. On iki yaşındaki Mira, tanıdığı herkesin dünyaya bambaşka bir gözle bakmasını sağlarken, okurların da yüreğini ısıtıyor. Ona bazen Polyanna, bazen Küçük Prens diyorlar. Oysa o, Mira! Çocuklar Mira 'yla arkadaş olmak, büyükler de ondan öğüt almak isteyecek. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Karanlıktan korkan vampir

Angela Sommer-Bodenburg'tan Küçük Vampir-Büyük Komplo. Vampirlerle ilgili öyküleri elinden düşürmeyen Anton ile karanlıktan korkan sevimli vampir Rüdiger'in sıra dışı dostluğu… Anton, Rüdiger ve Anna, Saf Dilzade'nin gerçek bir vampir olmadığını düşünürler. Bu konuda duydukları da bu şüpheleri güçlendirmektedir. Acaba bu üçlü, nişandan önce gerçeklere ulaşma imkanı bulabilecek mi? (Hep Kitap)


Cennet tasviri

Sezgin Kaymaz'dan Nefha. Her şeyin yerli yerinde olduğu, huzurun hüküm sürdüğü Cennet'te tüm düzen Âdem'in (ve ardından Havva'nın) yaratılışıyla yerle bir olur (!) Azâzîl kibre kapılır, şeytana döner. Âdem, Havva ile birlikte şeytana uyar. Sonra hepsi birden dünyaya sürülür. Kıyamete kadar sürecek bir mücadeledir gerisi… Ancak bu sürgünden sonra her şeyin yerli yerinde olduğu Cennet'te hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır! Yazardan ironiyle trajedinin bir arada vücut bulduğu bir Cennet tasviri! (Kırmızı Kedi Yayınları)

Ortak noktaları

Melda Davran'dan Kız Gücü Hikayeleri. Yaşam sevinci, kararlılık, tutku ve cesaret ortak noktaları oldu. Hepsi ama hepsi de içlerindeki “gücü” ilk hissettiklerinde daha çocuktular. Kadın olmanın, cinsiyetin de ötesinde “insan” olabilmenin mücadelesini verdiler. (Mona Kitap)


Peçeli baykuş yavrusu

Jill Tomlinson'dan Karanlıktan Korkan Baykuş. Şlop bir peçeli baykuş yavrusu. Kocaman yusyuvarlak gözleri, çarpık bacakları var. Aslında diğer yavru peçeli baykuşların tıpatıp aynısı. Tek bir farkla… Şlop karanlıktan korkuyor! Acaba Şlop karanlık korkusunu nasıl yenecek? (Redhouse Kidz Yayınları)


Savruk bir yaşam

Meltem Sandıkçı'dan Kuzey Yıldızı. Kuzey Yıldızı, birinin hayatının kısa zamanda nasıl değiştiğinin öyküsüdür. Sıradan ama mutlu bir hayattan savruk bir yaşama ve sonrasındaki bir serüvene yolculuktur. Kuzey yıldızı bir bakıma her insanın hayatında olan ama farkına varılmayan yol göstericilerin simgesidir. Yolunu kaybetmiş her insan, başının üstündeki ya da kendi içindeki gökyüzüne bir gün muhakkak bakacaktır. (Sokak Kitapları Yayınları)


5 yaş üstü çocuklara

Çiğdem Gündeş'le Mavisu Demirağ'ın ortak imzasını taşıyan Kırmızı Ayakkabı, dağ tepe dolaşıp sevimli bir çocuğun ayaklarına konan “oyuncu” bir ayakkabının izini sürüyor. Yansıma sözcükler ve ikilemeler ile renkli bir okuma deneyimi sunan bu şiirsel öykü, 5 yaş ve üzeri miniklerin merakını diri tutup onları yeni keşiflere sürükleyecek bilmeceli bir arayış öyküsü anlatıyor. (Uçanbalık Yayınları)


İncelikli bir başyapıt

Jay Parini'den Son İstasyon-Tolstoy’un Son Yılı. Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi görkemli başyapıtların yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy, hayatının son günlerini huzur içinde geçirmek amacıyla 1910 yılının soğuk bir sonbahar günü, meçhul bir yöne doğru trenle yola çıkar. Evinden, kırk sekiz yıllık karısından, on üç çocuğundan ve gazetecilerden kaçarken yanına sadece en sevdiklerini almıştır. Bu zorlu ve sıkıntılı yolculuk Astapovo İstasyonu'nda son bulur. “İncelikli bir başyapıt.” -Times Literary Supplement- (Alfa Yayıncılık)


Manşetlere çıktı

Lincoln Peirce'den Koca Kafa Nate 8-Mutluluktan Uçuyor. Nate yeni arkadaşı Ruby'den hoşlanmaya başlamıştır. Ancak Randy Betancourt'la kapışması okul gazetesinde manşetlere çıkınca ceza almaktan çok daha kötü bir sorunla karşılaşır! Acaba Nate her şeyi yoluna koyabilecek miydi? Her sene yapılan Çamur Maçı'nı kazanacaklar mıydı? Yoksa hezimete mi uğrayacaklardı? (Altın Kitaplar)

Putların sonunu müjdeler

Friedrich Nietzsche'den Putların Alacakaranlığı. Kitap, yazarın felsefesinin mikro bir yansımasıdır. Filozofun 1888'de kısa bir sürede yazıp tamamladığı bu eser, Nietzsche'yi tüm düşünce hayatı boyunca meşgul eden meselelerin yoğun bir özeti niteliğini taşır. Aforizmadan denemeye geniş bir ölçeğe yayılan, biçim ve üslup bakımından Böyle Buyurdu Zerdüşt'le benzerlik gösteren kitabında yazar, hakikat kabul edilen değişmezlerin, putların sonunu müjdeler. (Can Yayınları)


Etkileyici bir roman

Gülşah Elikbank'tan Aşıklar Gece Ölür. Aşk kapıyı bir kez ve usulca çalar, geldiğini anlamak belki zaman alır ama gidişi bir kıyamete benzer, yıkar geçer. Gerçek aşk, aklın kalbe teslim olmasıyla başlar. Ama ya karşınızda asla teslim olmayacak biri, üstelik sadece eski sevgiliniz değil artık bir rock yıldızı varsa… Henüz çocukken kalpten alınan yaralara, o yaraların yol açtığı yanlış kararlara ve şefkatin değmediği hayatlara uzanan etkileyici bir roman. (Doğan Kitap)


Yalın ve içten anlatım

Sabahattin Ali'den Kırlangıçlar-Seçme Öyküler. İnsana ve içinde yaşadığı topluma gerçekçi ve eleştirel bakışı, yalın ve içten anlatımıyla Türk öykücülüğüne damgasını vuran yazar en sevilen öyküleriyle günümüzü kucaklıyor. Yazarın öykü serüvenini kronolojik olarak yansıtan bu özel seçki ile genç okurlar yazarın dünyaya, topluma ve insana bakışını tanıyacak, edebiyatın gücüyle sarmalanacak ve Türkçenin güzelliğine bir kez daha hayran kalacaklar. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

Vampir partisi

Angela Sommer-Bodenburg'tan Küçük Vampir-Sınıf Gezisinde. Anton bir okul gezisine katılır. En sevdiği arkadaşları Anna ile Rüdiger de onu yalnız bırakmak istemez. Anton'u ziyarete giderler. Gezinin son günü bir vampir partisi düzenlenecektir. Partide işler kontrolden çıkar mı dersiniz? (Hep Kitap)


Güzellik boğdu

Şükrü Erbaş'tan Otların Uğultusu Altında. Eskiden, çok eskiden. Tanrımız yoktu. Korkumuz yoktu. Günahımız yoktu. Yapraklar gibiydik. Öpüşler gibiydik. Köpükler gibiydik. Yapamadık. Güzellik boğdu. İyilik zayıf düşürdü hepimizi. İçimizden birisini göklerin ardına gönderdik. Şimdi hepimiz huzurla birbirimize kötülük ediyoruz. Şimdi hepimiz korkuyla acımızı seviyoruz. Şimdi hepimiz dünyayı bir tanrıya değiştik. Şimdi hepimiz cehenneme dua ediyoruz. (Kırmızı Kedi Yayınları)


İnatçı bir leyleğin peşinde

Elif Yemenici'den Yıldız Tamircisi Lorin. Hasankeyf'in en uzun minaresinin üstünde bembeyaz bir leylek oturmaktadır. Göç etmeden yıllardır burada durduğundan kasabalı ona İnatçı Cemşit adını takmıştır. İnatçı Cemşit yine bir akşam yerine kurulmuş, derin bir uykuya dalmak üzereyken bir gürültü duyar ve aşağı baktığında küçük bir kızın zıpladığını görür. Cebinde kavanozu, kolunda kuzusuyla Lorin adındaki bu kız, zıplayıp yıldızlara ulaşmaya çalışmaktadır. (Redhouse Kidz Yayınları)


Çarpıcı bir hikâye

Scott Kelly'den Uzayda Bir Yıl Bir Ömür Boyu Keşif Endurance. Çarpıcı bir hikâye. Yazar kendisinden önceki yolculuklara paralel olarak renkli gelişim yıllarının ardından olağanüstü yolculuğunu bütün heyecanıyla bizlerle paylaşıyor. Doğal bir hikâye anlatıcısı ve modern zaman kahramanı olan yazarın gelecek kuşaklara ilham verecek umut dolu bir mesajı var. Kişisel hikâyesinde, İnsanın hayal gücünün zaferi, insan iradesinin gücü ve galaksinin sonsuz muhteşemliği görülüyor. (Alfa Yayıncılık)


Üç kızın olağanüstü hikâyesi

Doris Pilkington'dan Çit. Kitap, üç kızın cesaret ve inanç dolu olağanüstü gerçek hikâyesi; İngilizlerin Avustralya'nın gerçek sahiplerine yaptıklarının bir özeti… “Zekâ ve cesaret dolu bir macera. Bu yolculuğa katılmak demek Avustralyalıların ruhundaki yaraları görmek demek.” Tony Stephens, Age. “Kültürel kibir, acımasızlık ve cesaret üzerine capcanlı bir hikâye.” Ian McFarlane, Canberra Sunday Times. (Flamingo Yayınları)


8 büyük siyasi operasyon

Sabahattin Önkibar'dan Yazılamayanlar. İşte Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 8 büyük siyasi operasyon! Erdoğan-Gökçek kavgasının perde arkası.  Melih Gökçek ile Kadir Topbaş'ı hapisten kurtaran sırlar. Babası Rahmi Koç'a
elçi olarak kimi gönderdi? McKinsey ve Papaz olayının bilinmeyenleri… Aydın Doğan böyle tehdit edildi… Gazetelerin ve televizyonların gerçek sahibi kim? Muhsin Yazıcıoğlu'nu FETÖ böyle öldürdü, iktidar böyle seyretti. Kemal Kılıçdaroğlu'nu istifa etmekten vazgeçiren neden… (Kırmızı Kedi Yayınları)


Muhteşem bir eser

Roberto Bolano'dan Vahşi Hafiyeler. Çağdaş Latin Amerika romanının en önemli örneklerinden kitap, sınırların ve türlerin birbirine karıştığı bir dünyada genç ve şair olmak hakkında: Latin Amerikalı ve sürgün olmak, yaşama ve ölüme olduğu kadar edebiyata da inanmak… Tıpkı Cortázar'ın Seksek'i gibi çığır açıcı, muhteşem bir eser. İki binli yılların yeni edebî akımları bu eserin açtığı yolu takip edecekler. – Enrique Vila-Matas (Can Yayınları)


Korumaya hak kazanmak

Ahmet Rasim'den Falaka. Küçükleri aile, ortancası okul, büyükleri vatandır. Ben gerçekten kutsal vatan ağacının bir dalıyım. Beni yapraklı ve meyveli görmek için milyonlarca kişi bana bakıyor. Acaba bu korumaya hak kazandım mı? Hayır! Daha hizmet etmek zorundaydım. Çalışmak… Bu, bana ana öğüdüdür. Vazgeçemem, bırakamam… Bizleri eski İstanbul'un mahallelerinde dolaşmaya, evlerinde yaşamaya ve özellikle okullarında yaşananlara tanık olmaya davet ediyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Algısal mesafeler

William Shakespeare'den Venedik Taciri. Shakespeare ile aramızdaki kültürel, coğrafi, zamansal ve algısal mesafeleri kapatmanın bir yolu yok belki, ama onun dünya ile sahne arasında kurduğu dönüşüm mekânlarındaki yansımalar oyununa yeni bir çevirinin yer değiştiren kelimeleriyle katılmaya davet ediyor sizi. (Alfa Yayıncılık)

Son güncelleme: 21:17 - 09.02.2019