Sözcü Plus Giriş

İç'imi sizlere döktüm

Eren Erdem'den İç.. İç’eriyi yazdım… İç’imden geldiği gibi anlattım.. İç’eriden bakarak dışarıyı yorumladım… İç’imi sizlere döktüm… İç’eride iç’ime yolculuk yaptım… (Halk Kitabevi)
Eksiksiz bir yöntem

Benedictus De Spinoza'dan Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme. Yazarın asıl gayesi, insanın tabii kuvvetini bütün özellikleriyle tanımak ve eksiksiz bir yöntem keşfederek onu doğruya götürecek bir mantık haritası çizmektir. Bu keşfedildi mi, arkası gelir. (Alfa Yayıncılık)
Bütün olmanın hikâyesi

İlham Süheyl Aygül'den Cesaret Kulübü. Bu kitap binlerce beyaz yakalı çalışan arasından seçilmiş, hayatın anlamını, kişisel yolunu kaybetmiş herhangi birinin, yeniden varoluş yolculuğu öyküsüdür. Kendini fark etmenin, kayıp parçalarını bulmanın, bütün olmanın hikâyesidir. Bu hikâyenin başlayabilmesi için gereken tek şey cesarettir. (Akılçelen Kitaplar)
Şaşırtıcı ve şoke edici

Beatriz Oses'den Erik Vogler ve Beyaz Şahın Suçları. Paskalya tatili, temizlik ve düzen hastası, tuhaf Erik Vogler için daha kötü başlayamazdı: Babasıyla birlikte gideceği, hayalindeki New York yolculuğu yerine tatili büyükannesiyle geçirmek zorunda kalmıştı. Her cümlesi şaşırtıcı ve şok edici. Gerilim sarmalı ve saf heyecan sizi daha ilk bölümden ele geçiriyor. (Bilgi Yayınevi)
Gerçek olan nedir?

Julio Cortazar'dan Oyunun Sonu. Bir iş adamı, okuduğu romanın sonunda nasıl öldürüleceğinin anlatıldığını fark eder. Gittiği akvaryumda aksolotları ziyaret eden bir adam, kendini bu hayvanlardan birine dönüşmüş bulur. Hepsinin aklından geçen soru birbirine benzer gibidir: Gerçek olan nedir? (Can Yayınları)
Kimse ulaşamadı

Merve Avşar'dan Aklıma Takılıyorsun Düşme. Tanrı'ya bırakıyorum önceden sana bahşettiğim tüm hislerimi.
Bilirim hiçbir teselli kendime sahip çıkamayacak artık. Güzelliğin ruhtan geldiğini anladığımdan beri makyaj yapmadım. Kimseyi oraya ulaştırmadım. Bir kaç kuş cıvıltısı, ayın denize yansıması dışında hiçbir şey ruhuma dokunmadı da. (Destek Yayınları)
Saklı sırlar

Danya Kukafka'dan Kardaki Kız. Lucinda’ya ne oldu? Belki geceleri evden çıkıp onu gözetleyen Cameron'ın bir fikri vardır. Belki gizliden gizliye Lucinda'yı kıskanan Jade biliyordur. Belki de dedektif Russ'ın geçmişinde saklı sırlar her şeyi ortaya çıkaracaktır. Kanlar içindeki cesedi, karlı bir Colorado gününde parkta bulunan lise öğrencisi Lucinda Hayes'i kim öldürdü?  (Doğan Kitap)
Gözüpek iki kahraman

Elys Dolan'dan Acemiler İçin Sihirbazlık. Kaleköy’ün konuşan hayvanlarını kaçıran  Korkunç Sihirbaz Terrence’ı alt edecek  yalnızca iki gözüpek kahraman var: Şövalye ejderha Dave ve onun sadık atı  olma görevini üstlenen keçi Albrecht! Dave ve Albrecht kılık değiştirerek  Sihirbazlar Cemiyeti’ne girip, şu sahtekâr Terrence’a bir ders vermek için bir plan yaparlar. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)
Acımasız bir savaş

Leonid Andreyev'den Kızıl Kahkaha. “…delilik ve korku.” Bu sözcüklerle başlayan roman, okuru daha ilk satırından itibaren acımasız bir savaşın içine sokuyor. Rusların ağır bir yenilgiye uğradığı Rus-Japon savaşını ve etkilerini bir askerin gözünden aktaran Andreyev, savaşın yalnızca alanlarda kalmadığını, bütün mahallelere, evlere ve insan ilişkilerine nasıl sızdığını anlatıyor. “Modern tarihin en güçlü yazarından biri.” Robert E. Howard. (Everest Yayınları)
Babayla çocuk iletişimi

Necati Güngör'den Babam Şimdi Çok Uzaklarda. Yazar bu kitabında bu kez, babayla çocuk iletişimine odaklanıyor. İnsana ilişkin her türlü duyguyu, incelikli bir sözcük işçiliğiyle, sıcak bir dille sunan yazar, okurunu babaların ve çocukların şefkat ve güven dolu dünyasındaki öykülere çağırıyor. (Günışığı Kitaplığı)
Dünyaca ünlü sporcular

David Stabler'den Çocuk Sporcular: Ünlü Sporcuların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri. Bu kitapta yer alan sporcular dünyaca ünlü. Lionel Messi, Michael Jordan, Muhammed Ali, Bruce Lee… İsimlerini duymuş olabilirsiniz. En önemli başarılarına tanıklık etmiş olabilirsiniz. Doogie Horner'ın resimlediği kitap sekiz yaş üstü çocuklar kadar yetişkinlere de hitap ediyor.  (Hep Kitap)
Klasik bir anlatım

Ivan Yefremov'dan Andromeda Nebulası. Kimsenin aç kalmadığı, fakirliğin yok olduğu, sınıf ayrımının ortadan kalktığı, insanların potansiyellerinin zirvelerine ulaşmak için tüm imkânlara sahip oldukları klasik bir komünist ütopya anlatısı kitap. Macera dolu bir hikâye anlatmayı ihmal etmeyen bir kitap. (İthaki Yayınları)
Çocukluğunu anlattı

İnci Aral'dan Küçükken Ne Olmak İstiyordu? Yazarda sizler gibi bir çocuktu. Ve küçükken ne olmak istiyordu, biliyor musunuz? Babası gibi bir orman mühendisi mi olmak istiyordu acaba? Yoksa dayısı gibi hem kaptan, hem ressam mı? Annesi öğretmen olmasını arzu ediyordu ama o, hayvanları çok sevdiği için veteriner mi olmalıydı? (Kırmızı Kedi Yayınları)
Baş döndürücü bir macera

Uğur Ateş'ten Kuantum Mektupları. New York Barosu'nun başarılı, hırslı ve güzel avukatı Sara Stern, Türkiye'den bir iş teklifi aldığında, hem İstanbul'a duyduğu ilgi hem de konunun ilginçliği hoşuna gitmişti. Bir hukuk mücadelesine gireceğini düşünen Sara; kendini bilim, iş dünyası ve dini cemaatler arasında geçen baş döndürücü bir macerada bulduğunda ise sadece davayı değil yaşamın kodlarıyla ilgili felsefi bir bulmacayı da çözmek zorunda olduğunu görecekti! (Mona Kitap)
Dâhilerin yaşamlarından küçük sırlar

Guido Sgardoli'den Dâhiler. Farklı alanlardan, değişik zamanlardan tanınmış ve başarılı olmuş 16 dâhi… Bu kitapta, bilim, edebiyat, müzik, resim, sinema, teknoloji ve daha pek çok alandan seçilen olağanüstü kişilerin yaşamöykülerini okuyacaksınız. Onlar da kusurları, korkuları, tutkuları, umutları ve duygularıyla tıpkı bizler gibiydi. (Redhouse Kidz)
Kral Ahtapot'un ülkesi

Salah Naoura'dan Süperhügo – Sular Altında! Hügo ne yazık ki sudan biraz korkuyordu. Ama küçük Sardalya kaçırılınca, peşinden gitmek zorunda kaldı. Neyse ki Süperhügo'nun, süper bir denizaltıya dönüşen süper bir arabası vardı. Kral Ahtapot'un ülkesine doğru yola koyulmak çok basitti! (Tudem Yayınları)
Kısa yollar geliştirmek

Engin Demirel'den Davranışsal Finansta Yatırımcı Önyargıları. İnsan beyninin, analiz edilecek bilgilerin çokluğunu ve karmaşıklığını azaltabilmek için kolay yolu seçmesi, kısa yollar geliştirmesi ve önyargılara sıkı sıkıya bağlanması, insanı rasyonellikten uzaklaştırmakla kalmaz, rasyonel olmayan davranışlarına geçerli sebepler de üretmesini sağlar. Önce bu önyargıları tanımakla işe başlamak gerekir. (Alfa Yayıncılık)
En büyük tehlike

Chris Colfer'den Masallar Diyarı Cadı’nın Dönüşü. Uyuyan Güzel'i lanetleyen Kötü Kalpli Cadı intikam almak için geri döndü. Alex'le Conner Bailey peri masalları dünyasını bugüne kadar karşılaştığı en büyük tehlikeden kurtarabilecek mi? (Bilgi Yayınevi)
Patlamadan kaçan göçmenler

Yan Lianke'den Patlama Kayıtları. Yi Nehri ile Balou Sıradağları arasındaki vadide konumlanan Patlama köyü, bin yıl önce volkanik bir patlamadan kaçan göçmenler tarafından kurulmuştur. Gelgelelim Mao-sonrası dönemde, burası küçük bir köyden uçsuz bucaksız bir metropole dönüşünce “patlama” ismi bambaşka bir anlam kazanır. (Can Yayınları)
Egemenlik kimindir

Hüseyin Atay'dan Ben. • İslam'da bilim ve felsefe düşmanlığının nedenleri… • İslam'da özgürlük ya da laiklik var mıdır? • Kur'an'da insana özgürlük var mıdır? • Kur'an'a göre Tanrı-insan ilişkisi. • Kur'an Arapların sözü müdür? • Dil insan yaratımıdır! • Egemenlik kimindir? • Şeriat ne demektir? • Müslümanlar arasında ilk savaş nasıl çıkmıştır? • Kur'an anayasa mıdır? • Geçmişe özenmenin anlamsızlığı. (Destek Yayınları)

Gerilim yüklü bir distopya

Yüce Zerey'den Mima. Yaşamında her zaman anlam arayanlar için eşsiz bir roman. Gerçeğin tüm acımasızlığını hissettiren gerilim yüklü bir distopya. Her satırında sarsan, tansiyonu hiç düşmeyen, aşkları ve çocukluk yaralarıyla, çizimleri ve şarkılarıyla kusursuz bir edebiyat resitali. (Doğan Kitap)
Hayalleri süsleyen yolculuk

Hurihan Yıldırım Kurtaran'dan Mars Akademisi 2033. Bu önemli görev için Türkiye'den aday olan sekiz gönüllü çocuk. Ve onları yolculuğa hazırlayacak olan Mars Akademisi… Profesör George Almud başkanlığında yürütülen Mars'ta Yeni Yaşam Projesi tüm hızıyla ilerlemektedir. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

Bugüne ait hikâyeler

Mario Levi'den Bir Cuma Rüzgarı Kadıköy. İstanbul… Her köşesinde başka başka hikâyeler, sırlar, hayatlar taşıyan şehir… Teğet geçen hayatlar, geleceğe dair kaygılar, kalmakla gitmek arasında bocalayışlar ve söylenemeyen gerçeklerle iç içe geçen hikâyeler… Bugüne ait hikâyeler… (Everest Yayınları)
15 ünlü yazarın hikâyesi

David Stabler'den Çocuk Yazarlar: Ünlü Yazarların Gerçek Çocukluk Hikâyeleri. Güzel hikâyelere herkes bayılır. Şunu da çok iyi biliyoruz ki iyi anlatılan bir hikâye giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. İşte bu kitap J.R.R. Tolkien'den J.K. Rowling'e Mark Twain'den Roald Dahl'a Jules Verne'den Jeff Kinney'e kadar on beş ünlü yazarın hikâyelerinin nasıl başladığını anlatıyor.  (Hep Kitap)
Potansiyelleri ortaya koymak

Fanon’un Hayaletleri. Kitabı oluşturan makalelerin anafikri, Fanon düşüncesindeki eleştirel potansiyelleri ortaya koymak biçiminde ifade edilebilir.Elinizdeki kitapta bu konuşmaya eleştirel-rasyonel bir biçim vermeyi, ona yeniden siyasal biçim kazandırmayı amaçladık. Hayaletsiz bir gelecek mümkün mü?” (İthaki Yayınları)
Seçim-iletişim kitabı

Şeyda Taluk'dan Seçim Nasıl Kazanılır? Seçmenler kime, neden oy verir? Seçilmek isteyen oyunu almak istediği seçmenlere ne söylemeli? Kitap, dünya çapında başarılı olmuş seçim kampanyalarını inceleyen ve bunlardan 101 tavsiye çıkaran, bir seçimin kazanılması için neler yapılması gerektiğini ortaya koyan “seçim-iletişimi” kitabıdır. (Kırmızı Kedi Yayınları)
Şampiyonların yaşam öyküleri!

Guido Sgardoli'den Şampiyonlar. Bu kitapta futbol, basketbol, atletizm, yüzme, dağcılık gibi farklı spor dallarında şampiyon olmuş kişilerin yaşam öykülerini okuyacaksınız. Onlar sadece yetenekli değil kararlı ve azimliydiler. Farklıydılar, rekabet etmekle kalmayıp hayallerinin peşinden gittiler ve eşsiz başarılarıyla rekorlar kırdılar. (Redhouse Kidz)
Kurbağanın yardıma ihtiyacı var

Salah Naoura'dan Süperhügo – Uzay Yolunda! Roket gürültüsü Hügo'ya göre değildi! Ama komşunun kötü köpeği Happo uzaya çıkıverince, Süperhügo onu takip etmekten başka çare bulamadı. Şansına, uzayda tutsak kalan küçük bir kurbağanın da yardıma ihtiyacı vardı. Hügo, kahramanlık için yine doğru yerdeydi! (Tudem Yayınları)
Kapana kısılmış grup

Victor Pelevin'den Dehşet Miğferi. Ariadne, Theseus'un bir iplik yardımıyla Minotauros'un labirentinden çıkmasına yardım ettiğinde, yirmi birinci yüzyıl kurbanlarını da o labirentin kapısından dosdoğru içeri itmişti. İnternetteki forumların sonsuz labirentinde kapana kısılmış bir grup yabancı, daha önce hiç görmedikleri odalarda, Minotauros'un bizzat kendisi olan Dehşet Miğferi'nin esareti altında uyanırlar. (Alfa Yayıncılık)
Türk hekimliğinin gururu

B. Suat Çağlayan'dan Tıbbiyeli Hikmet. Sivas Kongresindeki çıkışıyla, bugün bile yurtsever Türk hekimliğinin gururu olan Tıbbiyeli Hikmet'in gerçek yaşamının kurguyla harmanlanmış hikâyesi… Henüz bir öğrenciyken Kurtuluş Savaşı'nda aldığı rol ve mandaya karşı tavizsiz duruşuyla tarihe iz bırakmış Tıbbiyeli Hikmet, geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için önemli bir rehber. (Bilgi Yayınevi)
Önemli bir kaynak

Halid Ziya Uşaklıgil'den Saray ve Ötesi. Yazar, Sultan Beşinci Mehmed'in başkâtipliği görevine atandıktan sonraki ilk gününü böyle anlatıyor kitabında. Tarihimizin en uzun yıllarını, olayların en orta yerinde, bizzat yaşamış bir yazarın gözünden meşrutiyet idaresi, iktidar oyunları, İttihat ve Terakki Fırkası ve büyük bir imparatorluğun son yılları. Önemli bir kaynak.  (Can Yayınları)
Bütün kaynaklar okundu

Sabahattin Ali'den Kürk Mantolu Madonna (Çizgi Roman). Edebiyatımızın anıt isimlerinden Sabahattin Ali'nin dünyaca bilinen, birçok dile çevrilen, anadili Türkçede milyonlarca okuyucuya ulaşmış kült romanı Kürk Mantolu Madonna'nın çizgi romanı Gökçe Erverdi imzası taşıyor. Romanın geçtiği dönemin coğrafyası didik didik araştırıldı, Kürk Mantolu Madonna hakkında yazılmış neredeyse bütün kaynaklar okundu, kronoloji takip edildi ve bu eser ortaya çıktı… (Everest Yayınları)
Modern bir klasik

Hunter S. Thompson'dan Las Vegas’ta Korku ve Nefret. İnsanı gülmekten yerlere yatıran, cesur, özgün ve özünde fazlasıyla ciddi kitap, altmışların Amerika'sında yıkılan hayallere dair bir modern klasik. “Yazarlar için önemli olan iki sıfat vardır sadece… ‘müthiş' ve ‘olağanüstü'. Hunter S. Thompson ikisine de sonuna kadar sahip çıkıyor. El yakan, çığır açan, muhteşem bir kitap.” – Tom Wolfe – (İthaki Yayınları)
Issız üzüm bağları

Tuncer Erdem'den Uzak Diyarlar Gidilmez Kentler. Doğuda uzanan dağlardı, Garp diyarında, Balıkçı limanını gözeten… Yamaçlarına beyaz evler dizili, Bahçelerinde nar ağaçları, Derelere bakan taşlı toprakta, Issız üzüm bağları.
Bir yanda denizin beri yakası, ötesi uzaklardaydı… (Kırmızı Kedi Yayınları)