Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 14 Nisan 2019 - 07:10

Aşk ele alınıyor

Francesco Alberoni'den Aşık Olmak ve Aşk. Yazar bu kitapta, aşkı bilimsel düzlemde ele alırken, gerek edebî, gerek düşünsel, gerekse mistik alanda çok değerli yazar ve unutulmaz kahramanlara da yer veriyor. Mevlânâ'dan Dante'ye, Abelard ve Heloise'den Romeo Juliet'e uzanan aşka dair olağanüstü eserlerden dizeler de örnekleyerek görüşlerini sağlamlaştırıyor. (Totem Yayınları)


Sevgiye dair bir roman

Serdar Özkan'dan Sev. Yazardan, hayat yolculuğundaki önemli-önemsiz ayrımına ve koşulsuz sevgiye dair yeni bir roman. “Birbirimizi deliler gibi seveceğiz Ama birbirimizin hiçbir zaman sahibi olmayacağız. Çünkü ruhlarımız ve kalplerimiz Işık'tan başka kimseye ait değildir. Birbirimizin elini sımsıkı tutacağız. Ama evrenin ruhuna yolculuk etmemizi engelleyecek kadar sıkı değil. Tanrı'nın yeni renkleriyle boyanmamıza mani olacak kadar sıkı değil.” (Artemis Yayınları)


Vesikaların Namık Kemal'i

Mithat Cemal Kuntay'dan Namık Kemal. “Namık Kemal'in adını taşımaya çalışan bu eser önceden verilmiş hükümlerin, memnun olmak ve etmek için yazılan kasidelerin ve hicivlerin, onun şöhretini hırpalamak veyahut o şöhretle yan yana durmak emellerinin neticesi değildir: Vesikaların Namık Kemal'ini yazmaya çalıştım. Ve bu türlü çalışırken, içimdeki Namık Kemal'i saygıyla bir tarafa koydum, vesikaların Namık Kemal'ini aradım. (Alfa Yayıncılık)


Mutlu olmak bir seçimdir

Yeşim Akıncı'dan Mutluluğu Seçtim Ya Sen? Mutluluk herkesin aradığı fakat çok az kişinin sahip olduğu ya da ulaşılmaz gördüğü bir hedeftir. Mutlu olmak bir seçimdir aslında… Kimi zaman seçimlerimiz, mutluluğa, bir perde gibi set çeker. Kimi zaman ise bizler, o setleri yıkarız. Yazar ‘Bu kitapta; mutlu olmanın yollarını, mutlu beyin/mutsuz beyin farkını ve duygusal setleri yıkmanın yöntemlerini paylaşacağım' diyor. (Arunas Yayıncılık)


8 öyküden oluşuyor

Mahir Ünsal Eriş'ten Sarıyaz. Aynı olayın etrafında dönen ve birbirine bağlanan sekiz öyküden oluşan kitapta, yine küçük bir kıyı şehrindeki sözüm ona sıradan insanların dünyalarına ışık tutuyor. Onların aşklarına, hüsranlarına, isyanlarına, hezeyanlarına, kalp yaralarına ve her şeye rağmen hayata tutunma çabalarına tercüman oluyor. Her zamanki sakınmasız, dürüst ama merhamet dolu, hayat dolu tavrıyla. Her zamanki gibi sokağı dillendirerek. (Can Yayınları)


Karşımıza çıkan teşkilat

Baran Aydın'dan 10’lar Konseyi. Kadim Türk bilgeliğine on bin yıldır düşman olan bir konsey! Türklüğün var olduğu ve mührünü vurduğu her yerde, Türk'ün karşısına çıkan bir teşkilat! Konseyin en belirgin izi, Atatürk'ün ağzından çıkan bir cümlede ve Göktürk geleneklerine göre inşa edilen Anıtkabir'de sırlanmıştı. Platon, bir devleti yönetecek gizli bir teşkilatı anlatırken, mavi kaftan giyen 10 kişiden bahsetmişti. (Destek Yayınları)


Çocuk yetiştirme kılavuzu

Prof. Dr. Selçuk Şirin'den Yetişin Çocuklar. Çocuklarımız için her şeyi “doğru” yapmanın reçetesini ararken çoğunlukla kendimizi strese boğuyoruz. Yazar, bu kitapla özellikle “mükemmel ebeveynlik” baskısını hissedenlere bilimsel ve yalın bir yaklaşımla iç ferahlatıcı bir başucu kitabı sunuyor. Bu kitap çocuk yetiştirirken somut, uygulanabilir çözümler arayan herkese çok iyi gelecek! (Doğan Kitap)

Umut, sevgi ve güven

Halid Ziya Uşaklıgil'den Yarın Kardeşler-Seçme Öyküler. Yazar öyküleri, günümüz gençlerine umut, sevgi ve güven aşılıyor. Türk öykücülüğüne hem anlatım hem de biçim olarak yenilikler getiren, dönemin yazarlarını ve sonraki kuşakları etkileyen yazar, özgün öyküleriyle genç okurlarla buluşuyor. Ayrıntılı gözlem gücü, ruh hallerini incelikle isleyişi, betimlemeleri, şehir ve köy hayatını mercek altına alışı ve zengin anlatım diliyle dikkat çekiyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Bırak delilik olsun

Armağan Ekici'den Umut Kendi Enkazından. “Bazen, yakın arkadaşlarımın bana (hayır, Joyce ile ilgisi olmayan bir konuda) ‘bu yaptığımız delilik mi?' diye sordukları oluyor. Şimdiye kadar hep aynı cevabı verdim: “Bırak delilik olsun, akıllılardan ne hayır gördük?” (Everest Yayınları)


Kasaba yaşamı

Ahmet Büke'den Neşeli Günler. Zeyno'nun hem annesi hem de babası işsiz kalınca, büyük kentte yaşamak zorlaşır. Eski arkadaş Selçuk Amca, onları sahil kasabasındaki bahçeli evine davet eder. Baba onunla birlikte balıkçılık yapmaya, anne ise internet üzerinden çalışmaya başlar. Zeyno kasaba yaşamına hızla alışır. (Günışığı Kitaplığı)


Değerli bir kaynak

Seçil Büker'den Sinema-Tarih Kuram Eleştiri. Kitabın “Kuram ve Tarih” başlığını taşıyan ilk yarısı, sinema tarihine, kuram ve ideoloji bağlantısına, görsel biçime ve alımlama çalışmalarına yer veriyor. Eleştirel yaklaşımlara ayrılan ikinci kısımdaysa psikanalitik ve feminist eleştiriler ile tür eleştirisi yer alıyor. Eser, sinemayı anlama yolunda değerli bir kaynak. (İthaki Yayınları)


Gönül birliği

Abdülbaki Gölpınarlı'dan Mevlana Celaleddin-i Rumi: Divan-ı Kebir Mecalis-i Seb'a ve Fihi Ma-fih'ten Seçmeler. Klasik edebiyat ve tasavvuf tarihi alanlarında çok önemli bir yere sahip olan Abdülbâki Gölpınarlı, Mevlânâ'nın eserlerinden en önemli parçaları bu seçkide bir araya getiriyor. Aşk, akıl, hikmet, mânâ, madde, kadın, iktidar, gönül birliği ve Allah'a dair hemen her konuda yapıtlarından özenle seçilen en özgün parçaları elinizdeki eserde bulacaksınız. (Kapı Yayınları)


Kitaplar neden yakılır

Carlos Ruiz Zafon'dan Rüzgarın Gölgesi-Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı 1. Daniel çocukken işte o kütüphaneden kendisine bir kitap seçer: Rüzgârın Gölgesi, yazarı Julián Carax. Yıllar sonra bir adam çıkagelir, ısrarla o kitabı istemektedir. Tek amacı, kitabın kalan tüm kopyalarını yakmaktır. Peki ama neden? Sahi, kitaplar neden yakılır? (Kırmızı Kedi Yayınları)


Mutlu olmak için

Serhat Yabancı'dan Düşündüğün Gibi Değil. İç Sesimizi Nasıl Yöneteceğiz? Eleştiri ve İftira ile Baş Edebilme Yolları Nelerdir? Kendimi Değerli Hissetmek İstiyorum! Enerji Vampirlerinden Uzak Duralım! Mutlu Olmak İçin Nasıl Düşünmeliyiz? Bizi Tutsak Eden Alışkanlıklardan Kurtulmak Mümkün! Mutlu Olmak İçin Önce Kendini Özgürleştir! (Mona Kitap)


Sözcüklerin dünyası

Sezin Mavioğlu'ndan Kitap Karıncası. Bir karınca ve kardeşleri, yiyecek arayışına çıkar ve yemek kokularını takip ederek bembeyaz bir eve girerler. Ancak ansızın ortaya çıkan bir süpürge hepsinin kaçışmasına neden olur, minik karınca da bir kitabın içine saklanır. İşte böylece sözcüklerin dünyasına adımını atar. O günden sonra sözcükler ona nasıl yazı yazılacağını öğretir, onu sayılar ve noktalama işaretleriyle tanıştırırlar. (Redhouse Kidz Yayınları)


Görkemli teknoloji

Rana Demiriz'den Endülüste Bir Hafta. Manolya, Tarih bölümü son sınıf öğrencisidir. Hayatını eski yazmalara adamış hocasıyla Endülüs alanında çalışıyordur. Yaz tatilinde beklenmedik şekilde kendini Granada'nın incisi Elhamra Sarayı'nda bulur ve sarayda çalışan Mateo ile tanışır. Sarayı gezerken kayboldukları tüneller önce soğuğuyla sonra görkemli teknolojisiyle onları şaşırtır. (Genç Timaş)


Taktik ve strateji oyunları

İlkin Başar Özal'dan Kısa İkinci Dünya Savaşı Tarihi. Yazar kitabında, iki dünya savaşı arası dönemi ve bu savaşa yol açan zemini ayrıntılı biçimde inceledikten sonra savaşın tüm cephelerini ayrı ayrı ele alıyor. Savaşın gidişatını belirleyen teknoloji mücadelesini, istihbarat savaşlarını, taktik ve strateji oyunlarını akıcı bir dille metne yediriyor. (Timaş Yayınları)

Yüzyılın en kanlı dönemi

Patricia Smith Churcland'dan Nörofelsefe. “Yirminci yüzyıl tarihin en kanlı dönemiydi” iddiası, ateizm, Darwin, devlet yönetimi, bilim, kapitalizm, komünizm, ilerleme ideali ve erkek cinsiyetin de aralarında bulunduğu pek çok şeytan itham edilirken başvurulan klişelerden biri. Peki ama bu doğru mu? Pinker tam tersini savunuyor. (Alfa Yayıncılık)


Hikâyeyi bitki yazdırdı

Müjde Alganer'den Ziziro. Sıra dışı bir kadının içten duygu ve düşünceleriyle örülmüş, zamansız bir yolculuk vaat eden, zeytinli ve cırcır böcekli bir hikâyeye davetlisiniz. Bu hikâyeyi bir bitki yazdırdı. Şaka değil… Bitkiler canlıdır ve hafızaları vardır. Duygu ve düşünceleri, tahminlerin ötesinde hisseder ve kaydederler. (Artemis Yayınları)


Kalıplara hapsolanlar

Mahir Ünsal Eriş'ten Kara Yarısı. Kitapta yaşadıkları yerlerin küçük dünyalarına, aşamadıkları içsel sınırlara yahut muhitin kalıplarına hapsolanları ele alıyor. Kimi öykülerde kasabaların dar sokaklarında gezip tutucu, küçük, hiçbir gelecek vaat etmeyen yerlere sıkışıp çırpınanları resmediyor. (Can Yayınları)

Soluk soluğa bir öykü

Tess Gerritsen'ten İsimsiz Ceset. Yazardan soluk soluğa bir Rizzoli & Isles öyküsü. Maura Isles şık bir partiye gider. Yakışıklı bir adam ona yanaşır; hoş ve kibardır. Maura adamla flört edip şampanya içer. Ancak sonrası kocaman bir boşluktan ibarettir. Ertesi gün bildiği sadece iki şey vardır: Bir adam öldürülmüştür ve adamın cebinde Maura'nın üzerinde ev adresi yazan kartviziti bulunmuştur… (Doğan Kitap)


Ayrı ayrı öğrenme

Toprak Işık'tan Yeni Ufuklar: Teoriden Pratiğe Steam Eğitimi. Eğitimde dersleri ayrı ayrı öğrenme dönemi sona erdi. Artık STEM var. STEM; bilim, teknoloji mühendislik ile matematik baş harflerinden oluşuyor ve öğrencilere hepsini birlikte, birbirleriyle ilişkilendirerek öğrenmelisiniz diyor. Bu alanlara sanat’ın baş harfi de ekleniyor, STEAM ortaya çıkıyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

Zaman yolculuğu

Octavia E. Butler'den Yakın. Sadece tür içerisinde değil, modern edebiyat okurları arasında ve hatta akademide dahi çok önemli bir yer tutan kitap zaman yolculuğunun, fantazinin ve tarihi kurgunun iç içe geçtiği türler ötesi bir roman. 26. doğum gününde Dana ve eşi Kevin yeni evlerine yerleşmeye çalışıyordu ama o sırada Dana'nın midesi bulanmaya ve başı dönmeye başladı. (İthaki Yayınları)


Bir deniz macerası

Mahir Çipil'den Kayıp Masalın Şifresi. Kaybolmuş bir masalın izinde şifreli bilmeceler, tarihi yapılar ve bolca heyecanla örülü bir deniz macerası… Murat yaz tatilini anneannesinin yanında, Yenice'de geçirecektir ama yapacak hiçbir şey bulamadığından canı çok sıkılmaktadır. Kasabanın internet sitesi sayesinde, Kuzey Yıldızı adlı teknede vakit geçiren dört çocukla tanışır ve her şey böylece değişir. (Redhouse Kidz Yayınları)

Son güncelleme: 11:54 - 13.04.2019