Haftanın kitapları

Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...

Haftanın kitapları

Bir kadının tutkusu

Gizem Tan'dan Siyah Telaş. Kitap, sadece bir kadının tutkusunu değil, binlerce kadının kalbinde başlayan ve bir gün bitecek yolculuğundaki kırılmaları anlatılıyor. Roman kahramanı Duru’nun saf ve temiz dünyasında biriktirdiği hayallerin peşinden koşmasının, aşkın gözyaşına sığınan isyan halleri üzerinden hayatta yer bulmasının dramatik öyküsüdür anlatılan. Duru bir sürgündür. Kalbinde sönmeyen bir alevle taşır aşkını. (Totem Yayıncılık)


Sınıf kolunun gelişimi

Carter V. Findley'den Osmanlı İmparatorluğunda Bürokratik Reform-Babıali 1789-1922. Elinizdeki çalışma bu reformların, özüyle ilgili olarak önemli bir aşamasını incelemeyi ve açıklamayı hedeflemektedir: Geç imparatorluğun bürokratik teşkilatlarından en önemlisinin ve onun kadrolarını oluşturan yönetici sınıf kolunun gelişimi. (Alfa Yayıncılık)


Tutsaklık hayatı

Fleur Jaeggy'den Disiplinli Güzel Günler. Savaş sonrasının İsviçre'sinde geçen bu tekinsiz romanın başlangıç cümlesi alabildiğine basit ve saftır: “On dört yaşındayken Appenzell'de bir okulda yatılı öğrenciydim.” Gelgelelim söz konusu ortam basitlik ve saflıktan oldukça uzaktır. Kaba ve bilgiç bir karaktere sahip olan anlatıcı merhametsiz ve soğuk bakış açısıyla okuldaki tutsaklık hayatını gözler önüne serer. – Joseph Brodsky- (Can Yayınları)


Sağlıklı bene ulaşmak

Beyhan Budak'tan Kendine İyi Davran Güzel İnsan. Her insanın içinde bir sağlıklı bir de sağlıksız bir ‘ben' vardır. Sağlıksız ben kontrolü devraldığında, insan kendine zarar verir. İşte bu kitapla çıkacağımız yolculuğun amacı, içindeki güzel insana yani sağlıklı bene ulaşmak. Bu yolculuk ta, kaygılarınla baş etmek ve kafaya takmamak için hangi yöntemleri kullanabileceğini, olumsuz düşüncelerini nasıl kontrol edebileceğini ve kendini nasıl dönüştürebileceğini keşfedeceksin.  (Destek Yayınları)
Esrarengiz gelin

Amos Oz'dan Yahuda’ya Göre İncil. Şmuel Aş, doktora öğrencisi, duygusal genç bir adamdır. Sevgilisi tarafından terk edilip babası da harçlığını kesince öğrenimini yarıda bırakır. Kalacak yer ve maaş karşılığında ihtiyar, kötürüm bir adama refakatçilik yapmaya başlar. Günde birkaç saat onunla sohbet eden Şmuel aynı evde yaşayan, yaşlı adamın gelini Atalia’yla tanışır. Çok geçmeden bu esrarengiz kadının çekimine kapılır. (Doğan Kitap)


Sivri köşeleri törpülemek

Yunus Sezener'den Ortalıkta Düzgün Erkek Var. “Nerede Bu Düzgün Erkekler?'' Diyen Kadınlara… “İşte Buradayız!'' Diyen Erkeklere… Elinizdeki bu kitap, ilişkilerde sivri köşelerimizi törpülemek, ilişki olasılıklarımızı artırmak ve hayatı paylaştığımız kişiyle yuvarlanıp gitmek için yazıldı. Hazırsanız başlayalım. Gelin sizi ilişkilerin algoritmasıyla tanıştırayım! (Doğan Novus)


Her gün sıradan şeyler

Sophie Kinsella'dan Sır Tutabilir misin? Elbette sırlarım var. Olmaz mı? Eminim benim sırlarım da herkesinki kadardır, daha fazla değil. Üstelik öyle büyük sırlardan söz etmiyorum. Her günkü sıradan şeyler. İşte ilk aklıma gelenler: Kate Spade çantam çakma. “Alışverişkolik serisinin yazarından, markası olan zekası ve eşsiz mizahıyla dolu, muhteşem bir roman.” Booklist. (DEX Kitap)


Geliri bağışlandı

Rağmen… İlk firar, ilk korku, ilk öpüşme, ilk kayıp, ilk gözaltı, ilk açılım, yetmiş yaşında yaptırılan ilk dövme, hacizden sonra eve alınan ilk eşya, ilk suç ortaklığı, ilk itiraf… Sadece kadın yazarlar ve çizerler olarak Rağmen kitap dizisinin “İlkler” sayısı için bir araya geldik. Bu kitabın telif geliri, tüm yazar ve çizerler tarafından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na bağışlanmıştır. (Karakarga Yayınları)


Polisiye bir roman

Ilaria Tuti'den Cehennem Çiçekleri. İtalyan Alplerinin ortasında, yaşlı ormanın içinde gözleri oyulmuş bir ceset bulunur. Korkunç cinayetler serisinin ilki gibi görünür. Acaba bir sonraki cinayet ne zaman işlenecektir? Ya da işlenecek midir? Bir polisiye romanı olmasına rağmen okura insan olmak, çocuk kalmak ve saflık üzerine düşündüren, aynı zamanda akıcı bir kurguyla kimsenin elinden bırakamayacağı bir kitap! (Portakal Kitap)


Bir daha dönmez

Lisa Ko'dan Terk Edenler. Deming’in annesi, yasadışı bir Çinli göçmen olan Polly, bir sabah güzellik salonundaki işine gider ve bir daha evine dönmez. Ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur adeta. On bir yaşındaki Deming cevaplanamayan sorularıyla şaşkın ve yalnız kalır. Sonunda iyi niyetli bir profesör çift tarafından evlat edinilen Deming, Bronx’tan küçük bir kasabaya taşınır. (Timaş Yayınları)


Etkileyici bir roman

Steve Tasane'den Çamur Çocuk. Bir grup belgesiz göçmen çocuk, mülteci kampındaki yeni hayatlarında sıkışıp kalır. İsimlerini ve nereden geldiklerini bilen, ancak kimlikleri olmadığı için sadece harflerle adlandırılan bu çocuklar, hikâyelerini anlatmak ve bir yuvaya sahip olmak isterler. Çocuklar seslerini duyurabilecek ve insanları kendilerine inandırabilecekler mi? Etkileyici bir roman. (Genç Timaş)


Kâbuslar ülkesi miydi?

Selcen Yüksel Arvas'tan Rüya Korkusu-Rüya Maceraları . Duydunuz mu Sayın Miçi dedi Kiki. Bundan sonra hep kötü rüya dağıtacakmışız. Miçi’nin ağzı şaşkınlıkla açıldı. O da ne demek? Ben de tam bilmiyorum ama postanede herkes bundan söz ediyordu. Toplantı yapılmış galiba. Acaba Kiki’nin dedikleri doğru muydu? Artık orası rüyalar değil de Kâbuslar Ülkesi miydi? (Timaş Çocuk)


Her daim nazik olmak

Sally Nicholls'tan Büyülü Telgraf. Kendini bildi bileli hayallerini süsleyen bisikletli telgraf dağıtıcılığı görevini geçici bir süreliğine üstlenen küçük Ekin, büyük hevesle dağıtıma başlar. Bu görevin ilk ve en önemli kuralı, her daim nazik olmak ve ne pahasına olursa olsun (!) telgrafları okumamaktır. Kasabanın yaşlı ve huysuz ihtiyarı Bay Hımhım günün birinde hiç beklenmedik bir telgraf alır. (Tudem Yayınları)


Usta bir hikâye anlatıcısı

Sir Arthur Conan Doyle'den Sherlock Holmes’ün Maceraları-Bütün Hikayeleri Cilt 1. “Doyle'un dildeki mütevazılığı, insanın karmaşıklığına dair derin bir hoşgörüyü gizliyor. Holmes ve Watson ikilisinin edebiyatta en çok taklit edilen ikili olmasına şaşmamalı.” – John Le Carre – “Holmes büyüleyici bir karakter ve Arthur Conan Doyle usta bir hikâye anlatıcısı.” – The Times –  (Alfa Yayıncılık)


Unutulmasın korkusu

Osman Cemal Kaygılı'dan Köşe Bucak İstanbul. Semtlerin yanında, şehrin renkli sakinlerinin de köşe bucağı tuttuğu bir kitap. Bir zamanların İstanbul'unun meşhur simaları ilginç özellikleriyle yazarın eğlenceli kaleminde bugün, bir kez daha hayat buluyor. Yazar, döneminin İstanbul'unun kıyısında köşesinde ne varsa, insanını, yemeğini, içme sularını, toplu taşıma araçlarını, her şeyini, “Aman, unutulmasın!” korkusuyla birer birer not düşüyor. (Can Yayınları)


Yola devam etmek

Burak Akyol'dan Özgürlük Daima Yalnızlarındır. “Artık yeni bir şeylerin olmasını umut etmiyorum, asıl o zaman yalnızlaşıyorum daha çok biliyorum. Kalacağım bir yer aramaktan vazgeçip bu gece de yola devam etmeyi düşündüm. Araca bindiğimde Melina'nın yüzünü hatırlamaya çalıştım, kaybolmak üzereyim ve çamurlu bir yolda bıraktığım izler gibiydi yüzü, öyle kayıptı artık.” (Destek Yayınları)


Beynimizdeki özel merkez

Ayşegül Çoruhlu'dan Sirkadiyen Beslenme. Saate bakıp zamanın çok hızlı geçtiğinden yakınırız. Zamanı kolumuzdaki saatin gösterdiğiyle bir tutarız. Oysa gerçek zaman ölçer, beynimizdeki özel bir merkezdir. Vücudun biyolojik saatini ölçen bu merkez anında tüm diğer organlara saati söyler. Tüm vücut saatlerle doludur. Evet, beyinde, pankreasta, karaciğerde, bağırsakta, tüm hücrelerde ve DNA'da dahi birer iç saat vardır. Neden bu kadar çok saate ihtiyaç vardır? (Doğan Kitap)


Uzun ve iyi yaşamak

Junko Takahashi'den Japonların 100 Yıl Yaşama Sırrı. Yüz yaşını geçmiş yetmiş bin kişinin yaşadığı Japonya’da, uzun ömür sürmek sıradan bir şey. Gazeteci Junko Takahashi, yüz yıl, hatta daha da uzun yaşamış olanların hikâyelerini merak edip onlarla görüştü, asırlık çınarların sırlarını öğrendi ve hepsini bu kitapta topladı. (Doğan Novus)


Mutlu günlerin sonu

Marisha Pessl'ten Yokdünya’da Uyanış. Beatrice ve beş yakın arkadaşı, Darrow-Harker Okulu’nun en havalı öğrencileriydiler; herkes onları kıskanırdı. Ta ki gruplarının müzik dehası ve Beatrice’in erkek arkadaşı Jim ölene dek. Bu, mutlu günlerin sonu oldu. Yazar yine imkânsızı başarıyor ve okuru korkunç bir labirentte tek başına bırakıyor. (DEX Kitap)


Ruh-beden-zihin üçgeni

Eray Hacıosmanoğlu'ndan Hastalıkların Duygusal Sebepleri-Her Şey İçin Geç Olmadan. Bu yolculukta duygularla hastalıkların, ruh-beden-zihin üçgeninin birbiriyle muhteşem bağına bakacağız. Duyguların kötü etkileri fark edilmediğinde nasıl hastalığa dönüştüğüne, hastalıkların duygusal nedenlerine birlikte ışık tutacağız. Hatta o kadar ileri gideceğiz ki, bırakın anne karnındaki hayatımızın günümüze uzanan etkilerini, atalarımıza uzanan aktarım öyküsünü ele alacağız. (Timaş Yayınları)


Duyarlı ve şiirsel bir roman

Patrick Modiano'dan Mahallede Kaybolma Diye. 2014 Nobel Ödüllü yazar bu nostaljik, duyarlı ve şiirsel romanında, büyüleyici kurgusu ve benzersiz atmosferiyle unutuşun derinlerine iniyor. “Canlı, zeki, incelikli ve girift… Yeni Roman akımı kadar ‘Yeni Dalga'nın karafilmlerini de andırıyor.” Boyd Tonkin, Independent. (Can Yayınları)


Mutlak potansiyel

Ece Ergönenç'ten İçimdeki… Her varlık mutlak potansiyeline doğru evrilirken bu aslında değişimden öte düzeltmedir. Dışarıdan tahmin edilemeyen bu mutasyonun alacağı son hal, varlık içinde tam krokisiyle kayıtlıdır. İnsanın evriminin düzlemi öngörülemese de DNA'sına kayıtlı olan öz program ile ulaşacağı mutlak potansiyeli tanrısallıktır. Çünkü insan bunun için kodlanmıştır. (Destek Yayınları)


Kötü giden yaşam

Nicholas Sparks'tan Her Nefeste. Tru, Zimbabve'de doğup büyümüş bir safari rehberi. Babası olduğunu iddia eden bir adamın mektubu, onu Kuzey Carolina'ya savurdu. Hope kötü giden yaşamının muhasebesini yapmak için ailesinin Kuzey Carolina'daki yazlığında sakin bir tatil yapmaya karar verdi. Ve ayrı kıtalardan, ayrı yaşamlardan gelen bu iki yabancının yolları bir gün kesişti. (DEX Kitap)


Meydanlara taşan bir hikâye

Attila Şenkon'dan Yalan Satıcısı. Ankara'nın müşfik mekânı Kıtır'ın masalarında yazılmaya başlanıp biber gazına bulanmış meydanlarına taşan bir hikâye. Yazar, romanın kâğıtta durduğu gibi durmadığını hatırlatıyor. Edebiyata tutkun bir oyunbaz. Kitap, Nilüfer'in güzel sesinden dinlemeye doyamadığımız şarkılar gibi… (İletişim Yayıncılık)