Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 28 Nisan 2019 - 06:00

Bir grup insanın tren yolculuğu

Graham Greene'nin yazdığı ve İngilizce aslından dilimize çeviren Hüseyin Gündoğdu'dan İstanbul Treni. Roman, Ostende'den İstanbul'a uzanan bir tren yolculuğuna çıkan bir grup insanın başından geçenleri anlatır. Bu yolcuların her biri 30'lu yılların dünyasında kabul görmüş toplumsal değerlere aykırı düşmektedir: Antisemit Avrupa'da seyahat eden bir Yahudi, komünist bir devrimci, o güne dek yakayı ele vermemesiyle övünen bir hırsız ve katil, cinsel yöneliminin onaylanması o dönemde mümkün olmayan alkolik bir kadın gazeteci ve kadınların değerini güzelliğin belirlediği bir çağda güzellikten pek nasibini almamış bir revü kızı. (İş Bankası Kültür Yayınları)


Dilbilim çalışmaları

Ahmet Dinç'ten Çocuk Dili Sözlüğü. Bu alanda Türkiye'de yapılmış ilk sözlük çalışması. Dilbilim çalışmalarında çocuk dili, üzerinde fazla durulmayan, “geçiştirilen” küçük bir ayrıntı olarak kalmıştır. Ancak bu çalışma, çocuk dilinin, oldukça zengin içeriğiyle Türk sözlükçülüğüne ve dilbilime yeni bir alan eklemeyi kaçınılmaz kıldığını göstermektedir. Bu sözlük, Türkiye'de bugüne dek çocuk diliyle ilgili yazılmış az sayıdaki makalede ‘atlanılmış' bir alandan, yani oyunlar ve oyuncaklardan da çocuk dili kavramlarını devşirmiş olmakla ayrı ve yeni bir özellik taşımaktadır. (Litera Kitap)


Kedi türleri, bakımı, tedavisi

Philip M. Rule'den 1800’ler İngiltere’sinde Kedi. Kediler tarihin her döneminde bugün gördükleri değeri görmedi. Özellikle Ortaçağ'ın karanlık dönemlerinde, insanlığın karanlık yüzüyle onlar da tanıştı. Dünya dönüştükçe, insanlar kedilerin zannettikleri gibi şeytani özelliklere sahip olmadıklarını anladılar ve kedileri yeniden hayatlarına, evlerine aldılar. Tam da o dönemde kaleme alınan kitapta bir toplumun, bir türe hak ettiği konumunu geri verirken yaptığı incelemeleri görecek; kedi türleri, beslenmesi, bakımı, hastalık ve tedavileri konusunda bir önem okuması yapacaksınız. (Flamingo Yayınları)


Aile içindeki kuşat çatışması

Zeynep Göğüş'ten Işık Ülkesinden. Kitapta, Cumhuriyet Türkiyesi'nin savaş sonrası içinden geçtiği süreçleri, yeni rejimin inşasını, kat edilen dönemeçleri Bayraktar ailesinin yaşamındaki izdüşümler yoluyla anlatıyor. Aile içindeki kuşaklar arası çatışmalar, eskiden bir türlü kopamayanlar ile yeniye çabucak uyum sağlayanlar arasındaki birlikte yaşama çabaları, derinlikli gözlemler ve anekdotlarla aktarılıyor. (Everest Yayınları)


Farklı lezzet durakları

Süreyya Üzmez'den Lezzetin Rotası. Yazar, Türkiye'deki ve dünyadaki farklı lezzet duraklarının derlemesi olarak okuyucularla buluşuyor. Türkiye'de Deniz Ürünleri Bakanlığı kurulması gerektiğini de savunan yazar, ‘'Balıkçılığın en iyi şekilde yapılabileceği ülkelerin başında geliyoruz. Deniz ürünlerimizi ihraç ederek ülke ekonomisine önemli katkı sağlanabilir'' dedi. Bir solukta okuyacağınız bu lezzetli kitap aynı zamanda doğru bilinen pek çok yanlış bilgiyi de gün ışığına çıkarıyor. Rotanız hep lezzetten yana olsun. (Mavi Şemsiye Yayınları)


İnsanların anlam arayışı

Victor E. Frankl'den Duyulmayan Anlam Çığlığı. Bu kitapta, logo terapinin öncüsü yazarın, kitle nevrozu boyutuna ulaşan varoluşsal boşluğun altını çiziyor. İnsanın anlam arayışı; terapide bulunması gereken ve  terapinin amacını oluşturması göz ardı edilemeyecek bir durumdur. Yazar şöyle diyor: “Freud, Prenses Bonaparte’a yazdığı mektubunda şöyle yazmış: ‘Kişi, yaşamın anlamını veya değerini sorguladığı an, hastadır.”  (Totem Yayınları)


Bu kitapta 12 macera yer alıyor

Sir Arthur Conan Doyle'den Sherlock Holmes’ün Anıları-Bütün Hikayeleri Cilt 2. Kitap, Dr. Watson'ın kaydettiği hikâyelerle ünlü dedektif Sherlock'un üstün becerilerini sergilemeye devam ediyor. Bir yarış atının ortadan kayboluşunu araştırdığı Gümüş Alev, muhteşem çıkarım gücünü ilk kez uyguladığı Gloria Scott ve şeytani rakibi Profesör Moriarty ile karşılaştığı Son Vaka dahil 12 macera bu kitapta. (Alfa Yayıncılık)


Psikolojik ve ahlaki analizler

Lev Nikolayeviç Tolstoy'dan Polikuşka. Köyde sahtekârlıklarıyla tanınan Polikuşka'ya bir şans daha vermek isteyen toprak ağası hanımı, kasabaya ulaştırılmak üzere ona yüklü bir miktarda para emanet eder. Bütün bir köyün hayatını derinden sarsacak olayların fitili böylece ateşlenmiş olur. Yazarın, toprak kölelerinin hayatına ışık tuttuğu, derin psikolojik ve ahlaki analizler içeren bu öykü, türün en parlak örneklerinden biri. (Can Yayınları)


Hainlikten zarar gören kendisidir

Akif Manaf'tan Hain Psikolojisi-Varoluşsal Bilgelik Serisi. Ne kadar paradoksal görünürse görünsün, hainlikten en çok zarar gören kişi, hainin ta kendisidir. Çünkü hainlik yapan kişi ya intihar eder ya da yaşayan ölü olarak hayatını sürdürür. Yani bir hainin hayatta kalması imkânsızdır. Bu kitapta anlatılan hainlik psikolojisi, insanlığı hainlikten ve hainlerden korumak için sunulmuştur. Artık sırdaşına, arkadaşına, yoldaşına, meslektaşına, vatandaşına vb. ihanet eden hainler, bunu kolay kolay yapamasın! (Dahi Yayıncılık)


İnsanlarımız umutsuz

Tuğrul Keskin'den Sussam Gönül Razı Değil. Yazar “Bu kitabı yayınlama gerekçemi, birinci bölümün girişine alınlık yaptığım George Orwell'in sözü anlatıyor en çok da. Yurdumuzda ve geniş coğrafyamızda derin acılar çekiliyor, bir grup insan olabildiğince mutsuz, yer yer umutsuz. Şiirse, büsbütün kimsesiz ve Eflatun'un ülkesinden kovulduğundan bu yana, hâlâ kovulmakta hayattan ve hâlâ sahipsiz, yapayalnız!” diyor. (Everest Yayınları)


Kolaylaştırın, zorlaştırmayın

Sinan Yağmur'dan İmam-ı Azam Ebu Hanife. “Ebu Hanife hak ve adalet adına ömrünü kan ve gözyaşıyla şehadet defterine yazdırmıştır. Her zaman makamı, şöhreti ve haksız serveti elinin tersi ile iten cesur bir ses olmuştur. İslam dininin sevilmesinde ve yayılmasında gönüllere “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; sevdiriniz, korkutmayınız” ilkesiyle dokunan bir bilgedir Ebu Hanife. İlmi dedikodudan değil asıl kaynağından öğrenen bir bilge.” (Kapı Yayınları)


Şiirlerden ustalıklı seçki

Furuğ Ferruhzad'tan Sonsuz Günbatımı. Okurları etkisi altına alan duyarlılığıyla; insanı, doğayı, zamanı, mekânı derin şiir diliyle sorguladığı şiirlerinden ustalıklı bir seçki. Onat Kutlar ve hem Kutlar'ın hem de Furuğ'un yakın dostu Celal Hosrovşahi'nin seçtikleri şiirler ve ustalıklı çevirileri, şairin şiir dünyasını tüm yoğunluğuyla aktarıyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Evreninin ilk uzun kurguları

Isaac Asimov'dan Gökteki Çakıl Taşı-Galaktik İmparatorluk Serisi 3. 1950'li yılların başında, daha sonra en şöhretli serileri Vakıf ve Robot'a öncülük edecek Gelecek Tarihi öykülerini yazdıktan hemen sonra Isaac Asimov ilk romanlarını kaleme aldı. Artık büyük ustanın neredeyse tüm külliyatına egemen olan kitabının ilk uzun kurguları da böylece ortaya çıktı. (İthaki Yayınları)


Döngülerle örülü şiirsel bir öykü

Şiirsel Taş'tan Büyük Sevbeni. Bir çocuk, kentin orta yerinde bir avuç toprak bulunca çıkarır sandaletlerini, yalınayak basar yere. Ve böylece öykü başlar. Bir ağaçtan ormana, sonbahardan yaza, yeşil bir tırtıldan büyük sev beniyle uzanan, düşlerle ve döngülerle örülü şiirsel bir öyküdür bu. (Redhouse Kidz Yayınları)


Başarılı kadın ve bir şizofren

Elyn R. Saks'tan Bir Şizofrenin Yaşamı-Delilik ile Dahilik Arasında Bir Hayat. Yazar; Oxford ve Yale Üniversiteleri'nden felsefe ve hukuk diplomaları almış, lisanslı psikanalist, akıl hastaları hakları savunucusu, akademisyen, başarılı bir kadın ve bir şizofren. Yazar, sağduyusu ve zekâsı sayesinde çektiği çileleri çok büyük bir netlik ve hassasiyetle tarif ediyor.—The Washington Post. (Say Yayınları)


Haremin mahrem tarihi

Prof. Dr. Ali Akyıldız'dan Saray Harem ve Mahrem. Yaşayanlara saygı borcumuz vardır, ama ölülere hakikatten başka bir şey borçlu değiliz. -Voltaire. Titiz çalışmalarla tanıdığımız yazar, kitabında, Osmanlı Tarihi’nin en tartışmalı konularından biri olan Harem’in mahrem tarihinin perdelerini aralıyor. Birçok konuda var olan tabular yıkılıyor ve gerçekler gün yüzüne çıkıyor. (Timaş Yayınları)


Mesleğini seven, çalışkan, iyi niyetli

Nevil Shute'den Kumsalda. Yazarın iki dünya savaşını da gören bir uçak mühendisi olduğunu bilince, edebiyatındaki, mesleğini seven, çalışkan, iyi niyetli ama dünyanın korkunçluğuyla karşı karşıya kalan çaresiz karakterlerini daha iyi anlayabiliyoruz. Ancak yazar sadece karamsar değildi, mühendisliğin, bilimin insan hayatını nasıl daha iyiye götürebileceğini de düşünen bir yazardı. (İthaki Yayınları)


İlkel doğa anlayışı dönüş

Hakan Çörekçioğlu'ndan Rönesans'ın Doğası. Nasıl olup da Rönesans, modernitenin eşiğinde, on yedinci yüzyılın hemen öncesinde büyüsel düşüncenin en güçlü dönemini temsil eder? Nasıl olup da bu çağın insanı ve hatta filozofu, antikitenin yeniden doğduğu bir dönemde, bütün tarihsel ve entelektüel belleği yitirip ilkel doğa anlayışına geri döner? Felsefi ve bilimsel bilgide meydana gelen tüm birikimi bir anda terk edip ilkel zihne böyle geri dönüş mümkün müdür? (Say Yayınları)


Zengin bir macera yaratıyor

Claudio Morandini'den Taşlar. Yazar, otuz kısa bölümden oluşan hikâyenin tonunu ve kurgusunu öyle iyi ayarlamış ki kapalı bir anlatı atmosferi ve dağ manzarasının da yardımıyla duygusunu çok net aktarıyor: Tuhaf.
Morandini, yetenekli bir şekilde kullandığı üslubuyla sonuçta basit bir hareketle başlayan zengin bir macera yaratıyor: Bir taş belirdi. – Corriere della sera. (Timaş Yayınları)


Erkekteki yeni bir olgunluk

Herb Goldberg'ten Erkek Olmanın Tehlikeleri. Hayatında bir erkeği seven bir kadınsanız, kitabı okuyacak ve onun da okumasını isteyeceksiniz. Kitap “Kadın hareketine karşılık olarak erkekteki yeni bir olgunluk düzeyini yansıtmakta… Erkeğin kendi bedeniyle ve kendi duygularıyla tekrar bağ kurmasını sağlamakta ve kendi eğilimlerine güvenini tekrar kazandırmaktadır.”- Library Journal –  (Totem Yayınları)


Sosyeteye katılan gizemli Lord

John William Polidori'den Vampir-Karanlık Kitaplık. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan İngiliz centilmen Aubrey, yüksek sosyetenin içine yeni giren gizemli Lord Ruthven'in etkisine girer. Lord Ruthven'in bilinmeyen geçmişi, tuhaf davranışları Aubrey'nin merakını cezbetmektedir. Ancak genç adam, kısa sürede yeni arkadaşının şatafatlı görünümünün altında kötücül birinin gizli olduğunu keşfedecektir. İkilinin Avrupa gezileri sırasında Lord Ruthven onlara saldıran bir grup haydut tarafından yaralanır. (İthaki Yayınları)


Birçok ülkede işsizlik oranı

Muhammed Yunus'tan Üç Sıfırlı Dünya. Kapitalist sistem bugünkü haliyle bozuldu. Sekiz insan artık dünya nüfusunun yarısından daha fazla servete sahip ve birçok ülkede yüksek işsizlik oranı, insanların becerilerinin, bilgisinin ve yaratıcılığının boşa harcanması anlamına geliyor. Önü alınamaz çevresel yok oluş da, insanlığın artık kendisini sürdüremeyeceği kasvetli bir gelecek tahayyülüne katkıda bulunuyor. (Alfa Yayıncılık)


Söylenceleri düz yazıyla anlatım

Snorri Sturluson'dan Viking Mitleri-Nesir Edda. Nesir Edda İskandinav mitlerinin derlemesi niteliğinde bir eserdir. İzlandalı tarihçi, şair, hukukçu ve siyasal lider Snorri Sturluson 13. yüzyıl başlarında, İskandinav halkları arasında yüzyıllardır şiir formunda anlatıla gelen söylenceleri düz yazıya geçirerek bir araya getirmiş ve kitaplaştırmıştır. Herodotos ya da Thukydides Eski Yunan halkları için ne anlam taşıyorsa Snorri Sturluson da İskandinavyalılar için o anlama gelir. (Say Yayınları)


Taktikleri özel hayatta uygulama

Susan Curtin Kelley'den Erkekler Neden Gider Neden Kalır. Kitap, size iş hayatınızdaki taktikleri özel yaşamınıza nasıl uygulayacağınız, doğruluğu deneylenmiş entelektüel bir yaklaşımı nasıl kazanacağınız, nasıl strateji geliştirip seçtiğiniz ilişkinin içinde bunu nasıl yürüteceğiniz ve sevdiğiniz adamla devam eden, karşılık bulan bir bağımlılığı nasıl yaratacağınız konusunda yol gösterecektir. (Totem Yayınları)

Son güncelleme: 09:03 - 28.04.2019